נתניהו נגד שקד: "פיצול תפקיד היועמ"ש עלול לפגוע ביכולתו לבצע את תפקידו"

בלשכת ראש הממשלה הסבירו בתשובה לחדשות 2 כי נתניהו מתנגד ליוזמה שבוחנת שרת המשפטים מחדש. הרעיון לפיצול סמכויות הועלה בעבר אך נתקל בהתנגדויות מחשש שיפגע במעמד היועץ

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתנגד ליוזמת שרת המשפטים איילת שקד לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה, כך פורסם היום (חמישי) בחדשות 2. זאת, לאחר ששקד הודיעה השבוע כי היא בוחנת מחדש את היוזמה לפיצול התפקיד לשניים - יועץ משפטי לממשלה וראש תביעה כללית - שהועלתה בעבר על ידי קודמיה אך לא קודמה. 

בלשכת ראש הממשלה הסבירו כי "הרעיון לפצל את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה עלול לפגוע ביכולתו למלא את תפקידו באופן מלא". עוד נמסר כי "למוסד היועץ המשפטי לממשלה תפקיד קריטי במערכת הבלמים והאיזונים, שהיא מיסודות הדמוקרטיה הישראלית. הסכנה היא שפיצול התפקיד יצמצם את הראייה המערכתית הרחבה שעומדת כיום בפני היועץ המשפטי לממשלה ושנדרשת לביצוע תפקידו באופן המיטבי ביותר". 

במכתב ששלחה השבוע שקד ליו"ר הוועדה לאיתור מועמדים לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה הבא, נשיא בית המשפט העליון לשעבר אשר גרוניס, היא מבקשת ממנו לכנס את הוועדה ולפעול לאיתור שלושה מועמדים לתפקיד. בסיכום דבריה היא מבקשת גם ליידע את חברי הוועדה כי היא "בוחנת את נושא פיצול סמכויות היועץ המשפטי לממשלה".

אין זו הפעם הראשונה שנתניהו מתנגד לפיצול הסמכויות. בנובמבר 2009, בעיצומם של דיוני הוועדה שבחרה את יהודה וינשטיין להחליף את מני מזוז, נפגש נתניהו עם חברי הוועדה והודיע להם כי הוא דוחה את יוזמת יעקב נאמן לפיצול סמכויות היועץ. נתניהו לא הביע התנגדות אידיאולוגית לפיצול, אלא היה זה אילוץ פוליטי כתוצאה מלחצים של יו"ר מפלגת העבודה דאז, אהוד ברק, 

נתניהו כזכור התנגד למינויה של שקד כשרת משפטים אך נאלץ להיכנע לדרישות הבית היהודי, רגע לפני המועד האחרון להרכיב ממשלה. מבחינתו של נתניהו, וינשטיין היה ממשיך לכהן כיועץ משפטי לממשלה שנה נוספת. שקד לעומת זאת, מיהרה להודיע על כינון ועדה. כשנאלצו לבחור נציג מטעם הממשלה שהוא שר משפטים לשעבר, נתניהו העדיף את נאמן. שקד התנגדה לו מחשש שהוא יהיה נאמן יותר לנתניהו מאשר לה. בסוף השניים התפשרו על משה נסים.

בניגוד לוועדה לבחירת פרקליט המדינה, לא ניתן יהיה להגיש לוועדה לאיתור מועמודים לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה מועמדות מסודרת. רק ראש הממשלה, שרת המשפטים וחברי הוועדה רשאים להציע לוועדה מועמדים. המועמד המועדף על ראש הממשלה הוא מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, שמנהל כעת קרב מול היועץ המשפטי לממשלה לנקות את שמו בגין חלקו בפרשת הרפז. מועמדת בולטת היא השופטת בדימוס ונציבת הביקורת על הפרקליטות הילה גרסטל, אף שיו"ר הוועדה גרוניס התנגד בעבר למינויה כמנהלת בתי המשפט. מי שעוד מעוניינים בתפקיד הם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים כלכליים-פיסקאליים אבי ליכט, פרופסור אריאל בנדור מאוניברסיטת בר אילן, משנים נוספים ליועץ רז נזרי ודינה זילבר ופרקליט המדינה שי ניצן. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ