העליון התיר לפינטו לצאת מהארץ לצורך ניתוח: "החשש שיימלט אינו כצעקתה"

הרב פינטו, שהורשע במתן שוחד ושנגזרה עליו שנת מאסר, יוכל לצאת לטיפול בארה"ב. הפרקליטות התנגדה ליציאתו מהארץ בנימוק שלא ניתן לסמוך עליו שישוב לישראל

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

שופטת בית המשפט העליון ענת ברון התירה היום (חמישי) לרב יאשיהו פינטו, שהורשע במתן שוחד ושנגזרו עליו 12 חודשי מאסר בפועל, לצאת לניתוח בארה"ב. לפי החלטת ברון, פינטו יוכל לצאת לארה"ב החל מ-10 באוגוסט ולמשך שישה שבועות, בתנאי שיפקיד ערבות בנקאית בסך של מיליון שקל בנוסף לערבויות קודמות שכבר הופקדו וימציא לידי המדינה את כל הפרטים, מספרי הטיסות ודרכי ההתקשרות עמו בעת שהותו בניו יורק.

לפני כשבוע הגיש פינטו, באמצעות סנגורו החדש עורך הדין אביגדור פלדמן, לצאת מן הארץ ולבטל את צו עיכוב יציאה מהארץ שהוצא נגדו עם הרשעתו באפריל האחרון בעבירות של מתן שוחד, הצעת שוחד ושיבוש הליכי משפט. פינטו טען כי עליו לנסוע לארצות הברית לצורך קבלת טיפול רפואי דחוף ומציל חיים למחלה שבה הוא חולה. בהסכמת הפרקליטות עוכב ביצוע עונש המאסר עד להכרעה בערעור, שהדיון בו קבוע ל- 16 בנובמבר.

פינטו בבית המשפט המחוזי בתל אביב, במאיצילום: מגד גוזני

הפרקליטות התנגדה ליציאתו של פינטו מהארץ בנימוק שלא ניתן לסמוך עליו שישוב לישראל וכי לא הוכח צורך מיוחד לבצע את הניתוח בארצות הברית דווקא ולא בישראל. לפי חוות הדעת הרפואית שהגישה הפרקליטות, אין כל דחיפות בביצוע הניתוח. הפרקליטות הזכירה כי פינטו חזר לישראל רק חודשיים אחרי המועד שנקבע על ידי בית המשפט תוך שהוא מגיש בקשות חוזרות למתן ארכה ערב הדיון שנקבע להקראת כתב האישום ולמעשה מציב את בית המשפט בפני עובדה.

בדיון שהתקיים במארס האחרון ביקשה הפרקליטות להוציא נגד פינטו צו הבאה ולחלט את הערבויות שהפקיד, אולם בקשותיה לא נענו. כעבור שבועיים שוב ביקש פינטו שלא להגיע לארץ. משנדחתה בקשתו, הוא הגיע לארץ והתאשפז לאחר שחש בלבו. בין היתר הזכירה הפרקליטות שפינטו "כבר הורשע בכך שפעל בתחכום ובמניפולטיביות לשיבושה של מערכת אכיפת החוק – ומטבע הדברים החשש כי ינסה לבצע שיבוש נוסף הוא ממשי". באשר לסכומי הערבויות ציינה הפרקליטות כי "אמנם מדובר בסכומים גבוהים, אולם משום שמדובר באדם עתיר ממון ונכסים, לחילוט הערבויות אין כל כוח הרתעתי כלפיו".

השופטת ברון קבעה שאמנם פינטו "אינו נהנה עוד מחזקת החפות. מבלי להקל ראש בחומרתן של העבירות שבהן הורשע, נדמה לי כי אלה אינן מצדיקות כשהן לעצמן דחייה של בקשתו". היא הסבירה כי "ביטול צו עיכוב היציאה מן הארץ מבוקש לזמן מוגבל, ולצורך ביצוע הליך רפואי שנטען על ידי הרופא המטפל כי הוא נחוץ ודחוף ביותר. בוודאי שלא ניתן לקבוע כי הטיפול הרפואי המומלץ על ידי פרופ' שר (הרופא מטעם פינטו) אינו טיפול נחוץ או דרוש, כנטען על ידי הפרקליטות".

באשר לחשש שלא ישוב לארץ כתבה ברון כי "מטבע הדברים, חשש מסוג זה קיים כל אימת שניתן אישור לצאת את הארץ לאדם שהורשע בדין וצפוי לעונש מאסר בפועל. כך במיוחד כאשר מדובר באדם אמיד ועתיר ממון כמבקש, שמרכז חייו הוא בארצות הברית. אלא שדומני כי הגם שהחשש קיים, הוא אינו כצעקתה". היא הוסיפה כי פינטו התייצב לדיונים כשהורו לו על כך וכי "הוא קשור בקשרים עבותים גם לישראל. לכך מצטרפות הערבויות שכבר הפקיד המבקש בקופת בית המשפט, ואף מוכן להוסיף ולהפקיד. אלה אמנם אינן מאיינות לחלוטין את החשש מפני הימלטותו מן הדין – ואולם הן בהחלט ערבויות נכבדות, שחילוטן עלול להטיל נטל כבד אף על אדם אמיד כמבקש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ