במקום לחייג 100: הווטסאפ משנה את התקשורת עם המשטרה

ניסוי עם עשרות קבוצות כמו "חשודים בביה"ח וולפסון" ו"גניבות אזור תעשייה בת ים" מאפשר לדווח על עבירות ולצפות לתגובה בזמן אמת. במשטרה סבורים שעל אף מגבלותיו, יש להרחיבו

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים29
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בעבר אם אדם נשדד או שרכבו נגנב, היה עליו לסור לתחנת המשטרה, להגיש תלונה ולקוות לטוב. ניסוי שעורכת המשטרה בשנה האחרונה במחוז תל אביב שואף להפוך את ההליך לאישי ומיידי, בכל זמן ובכל מקום: קבוצות ווטסאפ בהן חברים שוטרים ואזרחים. הקבוצות נועדו לאפשר לאזרחים להתלונן ולעקוב אחרי הטיפול בתלונתם, תוך היכרות אישית עם השוטר האמון על כך בקבוצה, וגם לספק למשטרה אלפי מקורות מידע המעבירים מודיעין וראיות.

הרעיון עלה דווקא בעקבות כישלון צורב. בפברואר 2015 זימן מפקד מרחב איילון, ניצב משנה נתן בוזנה, לשיחת הכרות את בעלי העסקים של אזור התעשייה בחולון. זהו מתחם של 2,800 דונם ובו 1,820 עסקים, שמאות אלפי בני אדם פוקדים מדי יום. המקום מועד לבעיות תנועה וחניה בשעות היום, ובערב לפריצות לעסקים, קטטות, זנות וסמים, ומספק תעסוקה למרחב מסביב לשעון.

במפגש עם בעלי העסקים ביקש נצ"מ בוזנה להבין איך אפשר לשפר את עבודת המשטרה באזור.

קצין בדרגת סגן ניצב היה אחראי על ארגון המפגש. נשכרו אולם, קייטרינג ומערכת הגברה, הודפסו עלוני הסברה והוכנו מצגות. ואולם, מאלפי בעלי העסקים רק 15 הגיעו למפגש, וגם הם באו בעיקר כדי לגעור במשטרה. למחרת סיפר בוזנה על האירוע המביך למפקד מחוז תל אביב, ניצב בנצי סאו. סאו, ששנה קודם לכן ערך סיור מקצועי בארצות הברית, החליט להשתמש במודל הרבעים הניו יורקי בחולון.

הוחלט לחלק את העיר לארבעה רבעים, שלכל אחד ימונה מפקד שיהיה זמין על קטנוע. תחתיו תהיה ניידת סיור עם שני שוטרים ושני פקחים, ועמם מפקד מבסיס המתנדבים של הרובע. זהו כוח קטן שהרובע הוא כל עולמו. שם הוא פועל ולמעט במצבי חירום, הוא מנותק ממשימות התחנה והמרחב. המשימה של מפקדי רובע היא ליצור קשר עם המקום: להכיר את הדמויות המשפיעות ולגבש קבוצות בעלות עניין משותף. "החלוקה לרבעים היא רק דוגמה אחת לשיפור המחויבות של המשטרה לקהילה אותה היא משרתת וחיזוק תחושת הביטחון", אמר בשבוע שעבר סאו, המאמין שששיטה זו תאפשר להחזיר את שוטרי המקוף של פעם לפינות הרחוב.

המהלך נועד לקרב את מפקדי הרבעים לקהילה, כך שיתנו מענה אישי ובעיקר מהיר. הדרך שנבחרה לקדם את המטרה היא השתלבות בקבוצות ווטסאפ, בהן יזרום המידע באופן שוטף, בלי צורך להתקשר למוקד 100. האזרח יודע למי הוא שולח את ההודעה ומקבל מענה מיידי.

בשבוע הראשון, בתחילת 2015, הוקמו קבוצות הווטסאפ "חשודים בבית חולים וולפסון", "עסקים בעזריאלי", "פורום בעלי מוניות", "מאבטחי בתי ספר" ו"אזור תעשייה חולון", שבכל אחת מהן כמאה חברים. "אנשים לא קפצו על הנושא הזה מיד", אמר השבוע סנ"צ רונן אבניאלי. לדבריו, "עד כה, כשקב"טים בקניון היו תופסים גנב, היו לוקחים אותו לחדר צדדי מצלמים אותו עם הדברים שגנב ומעלים ברשת בשביל להביך אותו. הם ראו בזה פתרון לא רע מבחינתם. כשהבינו שבקבוצה יש שוטר פתאום התחלנו לראות 'עזב את הקבוצה'. שלוש המלים האלה הן הבעיה של אמון הציבור".

הקבוצות החלו לפעול עם מספר מצומצם של משתתפים וההודעות הראשונות היו על אירועים קטנים, נקודתיים: "אזעקה במלכה 29", "אזעקה של השכנים בבנאי 29 שוב פועלת ללא סיבה", "חבורה של קריוקי שוב השתלטה ברחוב להב 6". המשטרה התייחסה לכל הודעה כזו כאל קריאה למוקד 100, אלא שכעת ידעו שולחי ההודעה מיהם השוטרים שאמורים לטפל בבעיה.

נותר למשטרה עוד ללמוד (תוך כדי תנועה) את השפה ולוח הזמנים של ווטסאפ, השונים מאוד מאלה של המוקד המשטרתי. "פתאום הבנו מה זה המושג והסמל לייק, עם האגודל למעלה", אומר אבניאלי. "הבנו שאם האזרח ואנחנו מסמנים את זה, זה כמו הבטחה שהכל מטופל. פעם היינו מקבלים מכתבים זועמים או מכתבי תודה, היום זה פרצוף כועס או מחייך. אבל מבחינת המשמעות, זה בדיוק כמו שהגיע אזרח למרחב והפך עלינו שולחן כי הוא לא מרוצה מהיחס שקיבל. עוד דבר שלמדנו זה הזמינות. ברגע שחבר הקבוצה רואה סימון של שני וי, הוא יודע שקיבלנו את התלונה, ומבחינתו התחיל טיפול. לכן התגובה שלנו חייבת להיות מיידית".

במשטרה אומרים שקבוצות ווטסאפ אינן תחליף למוקד 100 ולתחנה, אבל כעת מי שמודיע על האירועים לקציני המשטרה בתחנה הוא מפקד הרובע שמקבל את המידע מהאזרחים החברים בקבוצה. לכן הוא גם מבצע מה שמכונה במשטרה "סגירת מעגל" מול חברי הקבוצה, ומעדכן אותם בזמן אמת מה קרה עם התלונה שלהם. מפקד רובע אזור התעשייה בחולון, רס"מ איציק בנבנישתי, אומר ש"חשוב לנו שיידעו שהנושא טופל. אם יש אזעקה, אז הניידת תשלח תמונה שהעסק סגור והכל בסדר. אם זה קריוקי, אז שהחבורה פונתה מהמקום. אנחנו מודיעים על גנבים שנעצרו ואם הוגשו נגדם כתבי אישום. הקבוצה יודעת הכל — כמובן, מבלי לחשוף את זהות החשודים".

נהג מונית שהתלונן על תקיפה ועל נזק שנגרם למוניתו, קיבל למחרת בבוקר הודעה (הוא וכל הקבוצה): "כפי שהבטחתי לכם לתת שירות ולהגן עליכם, אני שמח לבשר לכם שהבחור שתקף את פליקס וגרם לו נזק למונית נעצר אתמול בלילה". מקבוצת הווטסאפ של הקניון הגיעה תלונה בשעה 19:09, על גנבים בחניון. מפקד הרובע שלח את הניידות למקום ושוטרים המתינו בכל הכניסות. במקביל הוא ביקש לשלוח לו תמונות של החשודים ממצלמות האבטחה וכך, בחלוף שעה, ב–20:08 בדיוק, יצאה הודעה בקבוצה: "בפעילות משותפת של הקב"טים ושלי נעצרו שני גנבים על חם, תושבי גרוזיה זרים עם תעודות זהות מזויפות ובנוסף נתפסה גנבת סדרתית".

היתרון של הזמינות והשיח הישיר עם השוטרים בשטח, מאפשר למשטרה לקבל מידע וראיות בזמן אמת, שעשויים להשפיע על תוצאות האירוע, אבל יש לכך גם לא מעט חסרונות. במידור כה נמוך המשטרה חייבת להיות זהירה. יש בקבוצות חברים שדעתם על המשטרה פחות מטובה, ולכן יש סכנה למניפולציות ועולה הסיכון לטעויות. ואם לא די בכך, השיחות של השוטרים עם האזרחים עשויות לגלוש לבדיחות חבריות ואלה עשויות להופיע ברשתות החברתיות או בכלי התקשורת, ולשמש לניגוח המשטרה.

למשטרה אין שליטה על המידע באירועים כאלה, מה שעלול לחזק שמועות שמתגלגלות. "אנחנו מודעים לחסרונות האלה אבל אין לנו שום ברירה אלא להיות חלק מהקדמה הזו והשפה החדשה של האזרחים", אמר נצ"מ בוזנה. "אנחנו דורשים מהאנשים שלנו לזכור שזו קבוצת עבודה ולשמור על שיח ראוי. מבחינתנו, כל מה שכותב מפקד הרובע בקבוצת הווטסאפ זה בשם משטרת ישראל. הוא נציג המשטרה מול חברי הקבוצה ולכן יש למפקדים אחריות כבדה על מה שנכתב בקבוצות האלה".

בעקבות הניסוי הבין סאו שכדי לשוב ולזכות באמון הציבור אין צורך בשיחות ומפגשים. הציבור לא מעוניין לשמוע הסברים או לדבר עם נציגי שירות — הוא רוצה לראות עשייה ולקבל שירות, מבלי לשנות סדר היום שלו. "לפני מספר שבועות גנבו ללקוח את האופנוע מהמוסך שלי", סיפר שחר עזרא, בעל מוסך לאופנועים באזור התעשייה בחולון. "אמנם הם לא מצאו את האופנוע, אבל מבחינתי, מספיק שבווטסאפ אחד הגיעו לכאן חוקרים, מז"פ עשינו את כל הניירת והטופסולגיה מבלי שיילך לי על זה יום עבודה, אז זה היה שווה. יש פה קטטות, תאונות, בעיות — ווטסאפ אחד ומגיעה ניידת. ב–90% מהמקרים אנשים לא יחייגו 100 כי זה לא שמישהו עומד למות, אבל פתאום יש לך כאילו איזה שוטר וירטואלי מול העסק, שזמין לך. זה היה צריך להיות לפני הרבה זמן אבל עכשיו זה עובד וזה מוכיח את עצמו".

ככל שהקבוצות גדלו, גדל מספר האירועים: הודעה בקבוצת "גניבות אזור תעשייה בת ים" הביאה למעצרן של שתי נשים, אם ובת שנוהגות לבוא לגנוב באופן קבוע בקניון בת ים, תמיד עם עגלת תינוק; שודד שחטף טלפון נייד באוטובוס מילדה בת 17, צולם ותמונתו הופצה בקבוצה בווטסאפ; היה לו יום עמוס באותו יום: הוא ניסה לשדוד אשה באיומי אקדח (אבל לא הצליח לקחת ממנה את התיק), ושדד בחנות משקפיים פריטים בשווי 4,000 שקלים. הוא נעצר ולמשטרה היה מידע על כל מעלליו באותו יום.

כשהבינו במחוז תל אביב שהשיטה עובדת, נפתחו קבוצות ווטסאפ נוספות, בין היתר, בין משטרת שרת ברחוב לוינסקי ליד התחנה המרכזית בתל אביב לבין פעילי שכונות. בקבוצה של "משטרה־קהילה תחנת שרת" נכתב לפני כשבוע בשעה 02:03 "דחוף! קטטה המונית במדרחוב שאנן קרוב ל35" ומיד יצאה הודעה: "הגיעה ניידת תודה". ביום אחר ביקש חבר בקבוצה לשלוח ניידת כי "בפתח הבניין שלי בהגר"א שוכב הומלס אריתראי". כעבור דקה נשלחה ניידת וכעבור עשרים דקות דיווח השכן שהאיש פונה מהמקום.

אבל בינתיים פותחים כעת במשטרה קבוצות של תחנות דלק כדי שיסייעו במקרים של גניבות רכב או מרדפים אחר חשודים, וזוהי רק ההתחלה. במשטרה מבינים שיש צורך גם בראיות ולכן במקרים רבים הם מבקשים מבעלי עסקים וקב"טים להקליט את התמונות של מצלמות האבטחה, לדבר עם עדי ראייה במקום, ולהעביר באופן מיידי למפקד הרובע וממנו לבילוש.

למרות ההצלחה ועל אף שבמשטרה סבורים שמדובר בכלי משמעותי, הכוחות ברחובות שיכולים לתת מענה עדיין אינם רבים. העיר חולון חולקה לארבעה רבעים גדולים וספק אם הכוח של מפקד הרובע מספיק לטפל בכל האירועים, גם אם הוא אינו משתתף בפעילות השוטפת של התחנה. במשטרה מתאמצים להשיב את אמון הציבור שנפגע קשות בשנים האחרונות ולכן בוחנים כעת את החלתו של ניסוי הרבעים שהתחיל במחוז תל אביב גם במחוזות נוספים, גם אם המענה בשלב זה הוא לעתים חלקי.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ