ארדן הכריע: תת-אלוף במילואים גל הירש הוא מפכ"ל המשטרה הבא

חודשיים לאחר שיוחנן דנינו סיים את תפקידו, החליט ארדן למנות את המפכ"ל ה-18 מחוץ לשורות המשטרה. בעקבות ההחלטה, צפויים ניצבים ותיקים לפרוש מהארגון, בהם מפקד מחוז ת"א, בנצי סאו

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן (הליכוד), החליט היום (שלישי) כי תת-אלוף במילואים גל הירש יהיה המפכ"ל ה-18 של המשטרה. המפכ"ל הקודם, יוחנן דנינו, סיים את תפקידו בחודש יוני האחרון, ומאז שימש ניצב בנצי סאו ממלא מקומו. מינויו של הירש יובא בקרוב לאישור הממשלה בכפוף להמלצת הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה, בראשות השופט יעקב טירקל. בכירים במשטרה הביעו הערב זעם על החלטתו של ארדן, ובעקבותיה הודיע ניצב בנצי סאו לארדן על כוונתו לפרוש משורות הארגון. על פי ההערכות במשטרה, ניצבים ותיקים נוספים צפויים לפרוש גם כן מהמשטרה.

המפכ"ל החדש פרש מהצבא ב-2006 לאחר שבזמן שירותו כמפקד אוגדת הגליל, התמודד עם ביקורת על תפקודו בעקבות אירוע חטיפת גופותיהם של אודי גולדווסר ואלדד רגב. אליהו וינוגרד, שהוועדה בראשותו ביקרה אז את התנהלותו של הירש, חזר בו בחודש שעבר כשקרא לרמטכ"ל להשיב את הירש לפיקוד בצה"ל.

השר ארדן אמר הערב כי "גל הירש הוא קצין מצטיין ומוערך אשר הוביל שינויים ורפורמות בכל יחידה עליה פיקד. אני משוכנע שגל הוא המועמד המתאים ביותר בעת הזו להוביל את השינוי הנדרש במשטרת ישראל ולחיזוק האמון בה". הירש עצמו כתב בתגובה למינוי בעמוד הפייסבוק שלו: "אני מאוד נרגש! משטרת ישראל, לוחמות ולוחמים, שוטרות ושוטרים, הם במשך שנים ארוכות אחיותיי ואחי לנשק ושותפיי למשימות רבות. יש לי אליהם הערכה עמוקה ואהבה רבה. אני שמח על האמון שקיבלתי וממתין להשלמת תהליך המינוי כהלכתו".

הירש, בן 51, גדל בערד, הוא יו"ר המכון למנהיגות העתיד בישראל ויו"ר חברת דפנסיב-שילד אחזקות, העוסקת בייעוץ טכנולוגית עבור תעשיות ביטחוניות בישראל, תאגידים מסחריים בחו"ל, רשויות מקומיות וממשלות, כמו גם פיתוח טכנולוגיות מתקדמות עבור צה"ל ומערכת הביטחון. הירש שירת בסיירת הצנחנים. הוא כיהן בין השאר כמפקד גדוד 202 של הצנחנים, מפקד יחידת שלדג, מפקד חטיבת בנימין, מפקד בה"ד 1, מפקד עוצבת הגליל וסגן מפקד מפקדת העומק במילואים. הירש הוא גם בעל תואר ראשון במזרחנות מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב.

גל הירשצילום: אלון רון

בעת חטיפת גופותיהם של אודי גולדווסר ואלדד רגב בגבול הצפון בשנת 2006, ניסה כוח צה"ל לנהל מרדף אחר החוטפים – ובעקבות כך נהרגו שלושה חיילי מילואים וחמישה חיילים נוספים. הרמטכ"ל דאז, דן חלוץ, הטיל על האלוף דאז דורון אלמוג לנהל תחקיר על החטיפה, והוא המליץ להדיח את הירש ולפסול אותו מתפקידי פיקוד בעתיד. חלוץ שידר מסרים סותרים, ועל רקע העימות ביניהם, החליט הירש לפרוש מצה"ל בנובמבר 2006.

ועדת וינוגרד, שחלקה שבחים להירש על היבטים שונים בתפקודו במלחמת לבנון השנייה, מתחה גם ביקורת על התנהלותו בפרשת החטיפה. עם זאת, בחודש שעבר התפרסם מכתב שכתב יו"ר הוועדה השופט בדימוס אליהו וינוגרד לרמטכ"ל דאז בני גנץ, ובו הוא מבקש ממנו להחזיר את הירש לפיקוד בצה"ל. במכתב, שנחשף על ידי התנועה לאיכות השלטון, כותב וינוגרד כי נעשתה טעות בעניינו של הירש וכי מצפונו נוקף אותו.

ארדן אמר הערב בראיון לחדשות 10 כי לאחר תהליך היכרות ארוך שערך עם המשטרה, החליט לבסוף למנות לתפקיד אדם מחוץ לארגון: "חשבתי בתחילת הדרך שהדבר הנכון זה לנסות לאתר מועמד מבפנים. עם הזמן, למרות שלמשטרה יש סגל פיקודי מצוין ושלושת המועמדים שהגיעו לקו הגמר הם באמת אנשים מעל ומעבר, בסופו של דבר החלטתי שצריך להביא אדם מבחוץ כדי לשנות את התרבות הארגונית שקיימת היום במשטרה". לדברי ארדן, שרשרת האירועים בשנה האחרונה, בהם הרצח במצעד הגאווה, "לימדו אותי שהיכולת לחולל שינוי משמעותי יסודי שהציבור כולו מייחל לראות, יקרה על ידי מישהו שיבוא מבחוץ בלי שום מחויבות ועם ראיה חיצונית".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בתגובה להחלטת ארדן כי "הירש הוא לוחם וקצין ראוי ומוערך, שמילא שורה של תפקידי פיקוד בצה“ל והוביל את פקודיו אל שדה הקרב ומבצעים רבים, באומץ לב ויצירתיות. כמפכ"ל המשטרה המיועד,  יצעיד קדימה את המשטרה אל מול האתגרים הניצבים בפניה ותוך חתירה מתמדת לשיפור ביטחונם האישי של אזרחי ישראל וחיזוק שלטון החוק".

ארדן בחר את הירש לתפקיד לאחר שבחן כמה מועמדים פוטנציאליים מתוך שורות המשטרה ומחוצה לה. בין המועמדים הסופיים מתוך המשטרה היו מפקד מחוז דרום, ניצב יורם הלוי, ממלא מקום המפכ"ל ומפקד מחוז תל אביב, ניצב בנצי סאו ומפקד מחוז הצפון וממלא מקום מפקד מחוז חוף, ניצב זוהר דביר, שזומנו היום למשרדו של ארדן בתל אביב כדי לקבל הודעה על החלטתו של השר. ארדן הביע את הערכתו הרבה לעשייה המקצועית והמסורה של השלושה וביקש מהם להמשיך את שירותם במשטרה כחלק מהסגל הפיקודי הבכיר.

עם זאת, נראה כי בעקבות הבחירה של הירש למפכ"ל, צפויים כמה ניצבים ותיקים ובולטים בארגון לעזוב את המשטרה. השר ארדן אמר הערב בחדשות 2 כי ניצב בנצי סאו כבר הודיע לו על כוונתו לפרוש משורות הארגון. על פי ההערכות, ניצב יורם הלוי וניצב אהרון אקסול צפויים גם כן לעזוב את המשטרה. בארגון זועמים על הבחירה וטוענים כי הירש נמצא בשתי דרגות נמוכות יותר מתפקיד המפכ"ל, ולמעשה "קפץ" שני תפקידים למעלה. גורמים בכירים במשטרה טוענים עוד כי הניצבים המשרתים בארגון הם ותיקים מהירש ומדגישים כי הוא סיים את שירותו כתת-אלוף ולא הגיע לדרגת אלוף. מבחינת בכירים במשטרת ישראל, מדובר במינוי בעייתי שפוגע בקצינים הבכירים שמשרתים במשטרה.

סאו בהריסות גשר מעריב, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

דוברת מחוז תל אביב במשטרה, סגנית-ניצב הילה חמו, מסרה כי סאו "מכבד את החלטתו של השר לביטחון הפנים ונשאר בתפקידו כממלא מקום עד 1.9 בהתאם להחלטת הממשלה. המשך שירותו במשטרה יסוכם עם השר בהמשך". מפקד מחוז דרום, ניצב יורם הלוי, מסר כי הוא מכבד את החלטת השר ארדן וכי בכוונתו להמשיך ולפקד על מחוז דרום לטובת ביטחון הציבור, ולהוביל את פקודיו לביצוע מכלול המשימות ברף מבצעי ושירותי גבוה.

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי למרות שארדן הצהיר בעבר כי הוא מעדיף שהמפכ"ל הבא יבוא משורות המשטרה, באחרונה נעשו כמה ניסיונות לגייס לתפקיד מועמדים מבחוץ, בעיקר מצה"ל. חלקם נפגשו עם ארדן ושוחחו עמו בעניין וחלקם קיבלו הצעה ודחו אותה.

כתב "הארץ" בדרום, אלמוג בן זכרי, השתתף בהכנת הידיעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ