הוועדה לבחירת שופטים אישרה 13 מינויים חדשים לבתי משפט השלום והמחוזיים

למרות החשש לעימותים בין חבריה, ישיבת הוועדה התנהלה על מי מנוחות. נשיאת העליון התעלמה מהמחלוקות והשרה שקד אמרה כי היא מתייחסת לתפקידה כיושב ראש ב"חרדת קודש"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

הוועדה לבחירת שופטים אישרה היום (ראשון) 13 מינויים חדשים לבתי משפט השלום והמחוזיים. למרות החששות, ישיבת הוועדה — שהתכנסה היום בהרכב חדש ובצל המתיחות בין חבריה — התנהלה בצורה עניינית ועל מי מנוחות. כך סיפרו ל"הארץ" חברי הוועדה.

הוועדה דנה במינוי שופטים לבתי משפט השלום והמחוזיים ברחבי הארץ, אחרי כמעט שנה שבה לא התכנסה בשל הבחירות. מינוי לבית המשפט העליון צפוי רק ב-2017, עם פרישתם של מרים נאור, אליקים רובינשטיין וסלים ג'ובראן. 

הוועדה לבחירת שופטים, היום בלשכת השרה שקד בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, נשאה דברים בפתח הישיבה, אך לא התייחסה למתיחות השוררת בוועדה בעקבות התבטאותו של אחד מחבריה, ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו). בראיון לגלי צה"ל שנערך באחרונה, אמר אילטוב כי יש למנות לשופט רק מי שמוכן לשיר את המנון המדינה. "על הוועדה לפעול לשם בחירה עניינית של השופטים לטובת אזרחי המדינה ותושביה, הזכאים לקבל שירותי משפט וזאת בלי הבדל דת, גזע, מין ולאום", אמרה נאור.

שרת המשפטים, איילת שקד (הבית היהודי), אמרה בפתח הישיבה כי היא מתייחסת לתפקידה כיו"ר הוועדה ב"חרדת קודש". "בחירת שופטים בישראל היא עניין משמעותי מאוד — שופטים משפיעים על חיי אדם, חורצים וקובעים גורלות", אמרה, והוסיפה כי היא מאמינה שהעמידה בראש הוועדה היא מהתפקידים המשמעותיים שלה כשרת המשפטים. "אני מאחלת לשופטים שייבחרו שיהיו אנשי אמת, שיבחרו במשימתם לעשות צדק ושלא יאבדו את הענווה והחתירה לעשיית טוב".

כאמור, חברי הוועדה החליטו היום על 13 מינויים, ואילו בחירת שופטי שלום נוספים למחוז מרכז, צפון וחיפה נדחתה לישיבה הבאה. בין היתר, החליטה הוועדה כי שני נשיאי בתי משפט השלום, במחוז מרכז ובמחוז הצפון, דפנה בלטמן קדראי וג'ורג' אזולאי, יקודמו לכהן כשופטי מחוזי. סגן נשיא בית משפט השלום בתל אביב, השופט בני שגיא, יקודם לשופט בבית המשפט המחוזי בתל אביב. זאת, לאחר שהאפשרות להגשת מועמדות למכרז לתפקיד נשיא בית משפט השלום בתל אביב נמנעה ממנו בשל הצנחת נשיא מהמחוז הדרומי.

לבית משפט מחוזי מרכז מונו גם השופט צבי ויצמן והשופטת ריקי שמולביץ. לבית המשפט המחוזי בבאר שבע קודמו השופטים ישראל פבלו אקסלרד והשופט אריאל חזק. השופטת עירית כהן, שהיתה במינוי זמני בבית המשפט המחוזי בירושלים, קיבלה מינוי קבוע.

לבתי משפט השלום במחוז הדרומי מונה עורך הדין הפרטי בתחום המסים יהודה לייבלין, שאף עסק בתחום זה בפרקליטות המדינה במשך 15 שנה. לכהונה כשופט בבתי משפט השלום במחוז תל אביב קודם הרשם אריה ביטון, ששרת המשפטים הקודמת, ציפי לבני, סירבה לקדמו נוכח ידיעות על בדיחה גסה ובעייתית שסיפר. הרשמת מאיה וינשטיין קודמה לשופטת שלום במחוז ירושלים ועו"ד דוד שאול ריכטר מונה גם הוא לתפקיד זה. השופט שוקי צימרמן קודם משופט תעבורה לשופט שלום במחוז מרכז.

הוועדה כוללת לראשונה שני נציגים ערבים מתוך תשעת חברי הוועדה. חברי הוועדה הם: שרת המשפטים איילת שקד, שר האוצר משה כחלון, נציגי הקואליציה חברי הכנסת נורית קורן ורוברט אילטוב, נציגי בית המשפט העליון הנשיאה מרים נאור והשופטים אליקים רובינשטיין וסלים ג'ובראן, וכן נציגי לשכת עורכי הדין, אילנה סקר וחאלד זועבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ