פרשנות || פרשת ישראל ביתנו: וינשטיין נוטה להגיש כתבי אישום, יכריע לפני תום כהונתו

ההסתעפות החדשה בפרשה, שבמסגרתה נעצרו ארבעה חשודים, ממחישה כיצד התגלגלו כספי מדינה בדרכי עורמה לכיסים פרטיים של בכירים במגזר הציבורי תוך כדי שמאכערים ולוביסטים גוזרים קופון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנכ"ל מע"צ ויו"ר מקורות לשעבר אלכס ויז'ניצר והלוביסט ישראל יהושע, שנעצרו היום (שני) בחשד לביצוע שורה של עבירות שוחד בפרשת ישראל ביתנו, נחקרו בשנה החולפת מספר רב של פעמים ביחידה הארצית לחקירות הונאה והקפידו רוב הזמן לשמור על זכות השתיקה. כמוהם נהגו גם שני חשודים מרכזיים נוספים בפרשה: ראש מטה ישראל ביתנו דאוד גודובסקי וסגנית השרה לשעבר פאינה קירשנבאום, פעם האשה החזקה במפלגה שהקים אביגדור ליברמן.

בעוד כמה חודשים אמורה הפרשה הזו להגיע לבית המשפט. יש אפילו תאריך יעד — חודש ינואר, המועד שבו אמור היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לפנות את הכיסא. וינשטיין התחייב באחרונה בשיחות עם אנשי משרדו להכריע בגורל החשודים לפני כניסת יורשו לתפקיד, ונטייתו הברורה היא הגשת כתבי אישום נגד רוב כוכבי הפרשה. 

אלה דמויות המפתח בפרשה שעוסקת בשיטה שהם פיתחו: הפניית סכומי עתק מכספים קואליציוניים למועצות ולעמותות, על פי החשד תמורת מינוי מקורבים לתפקידים שהצורך בהם מוטל בספק ותשלום עמלות שמנות לאנשי שלומם, עמלות שהתחלקו בין המתווכים לבין אלה שנבחרו או מונו לשרת את הציבור. 

החקירה שנפתחה לפני כמעט שנתיים והפכה גלויה בדצמבר האחרון כללה עוד בצעדיה הראשונים סיוע של שני עדי מדינה שזהותם חסויה. כיום יש לפחות שישה כאלה, ביניהם גם שותפים מרכזיים בעלילה הפלילית כמו ראשי מועצות בכירים. הגרסאות שהם מוסרים, כמו גם תוצרים של מאות שעות של האזנת סתר שנלמדו עד לימים האחרונים, הם שהובילו את חוקרי הפרשה למחוזות החדשים. 

מימין: מזרחי, ברס וויז'ניצר בבית משפט השלום בראשון לציון, היוםצילום: ניר קידר

ארבעת האנשים שנעצרו היום אמנם אינם דמויות מוכרות לציבור, אבל הם החזיקו בשנים האחרונות רשת קשרים ענפה ועמדות השפעה שהיו לעתים משמעותיות יותר מאלה של חברי הכנסת וחלק משרי הממשלה. ויז'ניצר כיהן בעשור החולף בשורה של תפקידים ציבוריים בכירים וחלש על מיליארדי שקלים. בנוסף לתפקידיו במע"צ ובמקורות, הוא כיהן גם כיו"ר נת"ע (האחראית על הקמת הרכבת הקלה בגוש דן). בכל תפקיד השאיר אחריו את חותמו המיוחד: מינוי מקורבים, החלטות  כלכליות מעוררות תמיהה ודימוי של בולדוזר.

כיום הוא חשוד גם בכך שלקח שוחד ופעל בתחכום כיצד להסוות אותו. כמו ויז'ניצר, גם יהושע נחשב למקורב האולטימטיבי של ליברמן וכבעל קשרי זהב במפלגת השלטון. יהושע שימש בעבר לוביסט של אנשי העסקים יצחק תשובה ונוחי דנקנר וייצג חברות ממשלתיות רבות בתחום התשתיות והאנרגיה.

במקביל הוא היה אחד האנשים החזקים של סניף הליכוד בירושלים, עמדה שאפשרה לו בתוספת קסמו האישי את הנגישות הגבוהה לראשי ממשלה, שרים ורגולטרים. בשמחות המשפחתיות של ויז'ניצר ויהושע חגגה חצי ממשלה. יהושע אף הוגדר היום בבקשת המעצר כ"מחולל פשיעה במספר רב של פרשות שוחד חמורות". בעבר הוצע לו לשמש כעד מדינה והוא סירב. "הם רצו דרכי להגיע לליברמן", סיפר יהושע למקורביו.

העצור השלישי הוא העסקן הוותיק מהליכוד שאול מזרחי, יו"ר החברה למשק וכלכלה, חברה האחראית לניהול המכרזים לספקים לעיריות השונות. ב–2009 נעצר מזרחי בחשד לקבלת שוחד, מעצר שלא הפריע לראשי ערים מרכזיות בישראל לבחור בו לקדנציה שלישית בתפקיד. אחד היועצים של החברה למשק בעידן מזרחי היה החבר הליכוד יהושע. מזרחי חשוד כיום בשיבוש חקירה שהוא כלל לא נחשד בה, כנראה במטרה לסייע ליהושע. 

העצור הרביעי, שי ברס, החשוד כי פעל יחד עם ויז'ניצר בקשר למעשי קבלת השוחד, היה ליורשו של ויז'ניצר בתפקיד מנכ"ל מע"צ, סוללת הכבישים הלאומית. באחת מחקירותיו במשטרה סיפר ברס כיצד נענה לבקשה  של קודמו להמשיך ולהעסיק על חשבון החברה הממשלתית כמה ממקורביו של ויז'ניצר, ובהם יהושע, ששימש כפותח דלתות של החברה.

ברס אף סיפר כי התבקש על ידי ויז'ניצר להעסיק את בנו כקבלן חיצוני של החברה הלאומית, משל היה מדובר באחוזה פרטית. "ההסתעפות החדשה בפרשה היא מאותה משפחה של הפרשה המרכזית", אמר ל"הארץ" אדם הבקיא בפרטים. "חשד כבד שכספי מדינה התגלגלו בדרכי עורמה לכיסים פרטיים של דמויות בכירות מהמגזר הציבורי תוך כדי כך שמאכערים ולוביסטים מקורבים גוזרים קופון". 

המאפיין המרכזי של הפרשה הזו הוא האופן הציני שבו התגלגלו על פי החשד הכספים שלנו לכיסים שלהם. כוכביה נמנים עם שכבה דקיקה של עסקנים ומקורבים לשררה שמזהים פרצות והזדמנויות כדי לשלוח יד גסה לקופה הציבורית. משלח ידם הוא הקומבינה, קומבינה שעד למעצרים היתה רווחית מאוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ