בג"ץ יכריע היום אם לפסול בפעם השלישית את חוק ההסתננות

אם תתקבל העתירה נגד התיקון לחוק, עשויה שרת המשפטים שקד לקדם חקיקת פסקת התגברות, שתאפשר לכנסת לעקוף את החלטת בית המשפט. בג"ץ כבר פסל בעבר שתי גרסאות של החוק

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן חולות, בחודש שעברצילום: אילן אסייג

בג"ץ יפרסם היום (שלישי) את פסק הדין בעתירת ארגוני זכויות האדם נגד התיקון לחוק למניעת הסתננות, המסדיר את הפעלת מתקן חולות. העתירה הוגשה לפני כשמונה חודשים, ימים ספורים לאחר אישורה בכנסת של גרסה שלישית לחוק. בג"ץ פסל את שתי הגרסאות הקודמות וקבע כי הן סותרות את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

הרכב של תשעה שופטים, בראשות נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, קיים דיון אחד בעתירה לפני כחצי שנה ומאז ממתינים העותרים והמדינה לפסק הדין. לצד הנשיאה חברים בהרכב השופטים צבי זילברטל, סלים ג'ובראן, אסתר חיות, חנן מלצר, ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית ויורם דנציגר. שבעה מהשופטים היו חברים בהרכב שפסל את שתי גרסאותיו הקודמות של החוק.

אם תתקבל העתירה במלואה או בחלקה, עשויה שרת המשפטים איילת שקד לקדם חקיקת פסקת התגברות, שתאפשר לכנסת לעקוף את החלטת בית המשפט. שקד פעלה לחוקק פסקת התגברות בכנסת הקודמת, חרף התנגדות נחרצת של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. גם שר הפנים דאז, גלעד ארדן, הביע תמיכה בחקיקת פסקת התגברות. לקראת כינון הממשלה הנוכחית הבהירה מפלגת כולנו בראשות משה כחלון כי תתנגד להגבלת סמכות בית המשפט.

ארגוני זכויות האדם מבקשים בעתירה לבטל את שני חלקיו של החוק. פרק אחד מאפשר לכלוא לשלושה חודשים בסהרונים מבקשי מקלט חדשים והשני מסדיר את הפעלת מתקן חולות. התיקון הנוכחי קיצר משנה לשלושה חודשים את תקופת הכליאה של מבקשי מקלט חדשים החוצים את הגבול לישראל ללא היתר. לאחר מכן יועברו למתקן חולות. כמו כן, הגביל התיקון את החזקת מבקשי המקלט במתקן חולות לשנה ושמונה חודשים. בתיקון הקודם, שנפסל בבג"ץ, לא היתה מגבלה על משך השהייה בחולות.

השרה שקד, בתחילת השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

בדומה לגרסה הקודמת של החוק, על המוחזקים במתקן נאסר לעבוד והם מחויבים לשהות בחולות מדי יום בין השעות 22:00 ל-6:00. חובת ההתייצבות לרישום נוכחות צומצמה משלוש פעמים ביום לפעם אחת בשעות הערב. לפקידי רשות האוכלוסין וההגירה מעניק החוק סמכות להעביר מבקש מקלט מחולות לסהרונים לתקופה של עד ארבעה חודשים אם נתפס עובד או הפר את תנאי השהייה במתקן. חרף הביקורת של בית המשפט בפסק הדין הקודם, שירות בתי הסוהר ממשיך לנהל את המתקן. בחולות מוחזקים עתה יותר מ-1,700 מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה.

ארגוני זכויות האדם טוענים בעתירה כי כל תכליותיו של התיקון לחוק זהות לאלה שנפסלו בידי בית המשפט ובראשן המטרה המוצהרת לעודד עזיבה של מבקשי מקלט. "החוק ממשיך ופוגע בבני אדם הזכאים להגנות בינלאומיות, שמדינת ישראל החליטה שאין לגרשם מתחומה", נכתב בעתירה. "כמו החוקים שנפסלו לפניה, החקיקה מתמקדת בשבירת רוחם, כליאתם והגבלת חירותם של מי שלא ניתן לגירוש כאמצעי להפעלת לחץ שיביא ל'עזיבה מרצון' – מטרה שעליה עמדו השופטים בפסק הדין האחרון כתכלית בלתי ראויה השקולה לגירוש".

את העתירה נגד התיקון החדש לחוק הגישו עורכי הדין עודד פלר ויונתן ברמן מטעם האגודה לזכויות האזרח, אסף וייצן ורחל פרידמן מהמוקד לפליטים ולמהגרים, ענת בן דור ואלעד כהנא מהתוכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב ואסנת כהן ליפשיץ מהקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן. היא הוגשה גם בשמם של שני מבקשי מקלט, מאריתריאה ומסודאן, המוחזקים זה כשנה בחולות. כמו כן חתומים על העתירה א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט), קו לעובד, רופאים לזכויות אדם והמרכז לקידום פליטים אפריקאים.

בתשובתה לעתירה הדגישה המדינה את השינויים שנעשו בחוק. הפרקליטות טענה כי פסילת הגרסה הקודמת של החוק אינה מונעת את הפעלת מתקן חולות. עורכי הדין יוכי גנסין, רן רוזנברג, מוריה פרימן ונועם מולה כתבו כי ההסדר החדש מידתי ומאוזן יותר מקודמו. "בחוק החדש למניעת הסתננות הוכנסו שינויים משמעותיים בתפיסת ההפעלה של מרכז השהייה המקטינים באופן מהותי את היקף ההגבלות המוטלות על המסתננים השוהים בו".

לפני כארבעה חודשים שינתה רשות האוכלוסין וההגירה את מדיניותה והחלה לראשונה בהליכים לגירושם מישראל של מבקשי מקלט מאריתריאה. הרשות הודיעה לעשרות מבקשי מקלט במתקן חולות כי עליהם לעזוב את המדינה בתוך 30 יום, אחרת ייכלאו בסהרונים ללא הגבלת זמן. מדיניות זו אינה מעוגנת בתיקון לחוק ובעקבותיה הגישו ארגוני זכויות האדם לבית המשפט עתירה נפרדת. עתירה זו נקבעה לדיון בעוד כחודש.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ