שעות לפני פסיקת בג"ץ: שרת המשפטים הזהירה מפני פסילת החוק למניעת הסתננות

שרת המשפטים טענה כי "פסילת התיקון לחוק היא הכרזה על דרום ת"א כמתקן שהייה רשמי". היא ערכה את הפוסט לאחר שהתברר כי סרטון ששיתפה על אלימות מבקשי המקלט איננו מישראל

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

שעות לפני פסיקת בג"ץ בעתירת ארגוני זכויות האדם נגד התיקון לחוק למניעת הסתננות, שלחה שרת המשפטים, איילת שקד (הבית היהודי), מסר לשופטים והזהירה מפני פסילת החוק. "נוסח החוק שאושר על ידי בית המשפט העליון בפעם הקודמת רך מידי, וההוכחה לכך היא שבחודשים האחרונים תופעת ההסתננות, שכמעט והתגברנו עליה, שבה ועשרות אפריקאים חדרו לישראל", כתבה הבוקר שקד בדף הפייסבוק שלה. "אם יבוטל החוק בפעם השלישית, המשמעות תהיה הכרזה על דרום תל אביב כמתקן שהייה רשמי למסתננים".

שקד הוסיפה כי מדי שעתיים עד למתן פסק הדין תעלה "סרטונים המתארים את חייהם הבלתי נסבלים של תושבי דרום תל אביב". תחילה שיתפה סרטון שכותרתו "פליט סודני תוקף נערה בלב העיר תל אביב". בסרטון נראה אדם שחור תוקף אשה ברחוב ומכה אותה קשות. גולשים טענו בתגובה כי התיעוד כלל אינו מישראל, ושקד הסירה אותו בחלוף דקות ספורות. לאחר מכן, היא העלתה סרטון ערוך אחר שכותרתו "טירוף בנווה שאנן - מסתננת מתנפלת על פעילות". 

צילום מסך של הפוסט שפרסמה שקד ומחקה לאחר כמה דקות

ח"כ מיכל רוזין (מרצ), לשעבר יו"ר ועדת העובדים הזרים בכנסת, האשימה בתגובה את שקד בהסתה. "עוד לא עברו שבועיים מאז שני פשעי השנאה המזעזעים שנבעו מאווירה של הסתה וגזענות, ונראה ששרת המשפטים לא למדה כלום. מלים יכולות להרוג והפוסטים שהיא מעלה בשעות האחרונות הם הסתה לכל דבר. את האצבע המאשימה על ההזנחה הפושעת של שכונות דרום תל אביב יש להפנות למדיניות הממשלה, שממשיכה לעסוק בכליאה ולא בטיפול אמיתי בבעיות החברתיות הקשות בדרום תל אביב".

נתוני רשות האוכלוסין וההגירה מלמדים כי בניגוד לטענת שקד, מספר מבקשי המקלט החוצים את הגבול לישראל בלי היתר נמוך מאוד ומזערי ביחס לגלי ההגירה הגדולים בשנים 2012-2010. במחצית הראשונה של 2015 נעצרו בגבול מצרים 41 מבקשי מקלט. לשם השוואה, ב-2011 נכנסו לישראל יותר מ-17 אלף מבקשי מקלט דרך גבול מצרים.

צילום מסך מתוך הסרטון שפרסמה שקד

כאמור, בג"ץ יפרסם היום את פסק הדין בעתירה נגד התיקון לחוק למניעת הסתננות, המסדיר את הפעלת מתקן חולות. העתירה הוגשה לפני כשמונה חודשים, ימים ספורים לאחר אישורה בכנסת של גרסה שלישית לחוק. בג"ץ פסל את שתי הגרסאות הקודמות וקבע כי הן סותרות את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

הרכב של תשעה שופטים, בראשות נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, קיים דיון אחד בעתירה לפני כחצי שנה ומאז ממתינים העותרים והמדינה לפסק הדין. לצד הנשיאה חברים בהרכב השופטים צבי זילברטל, סלים ג'ובראן, אסתר חיות, חנן מלצר, ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית ויורם דנציגר. שבעה מהשופטים היו חברים בהרכב שפסל את שתי גרסאותיו הקודמות של החוק.

אם תתקבל העתירה במלואה או בחלקה, עשויה שרת המשפטים לקדם חקיקת פסקת התגברות, שתאפשר לכנסת לעקוף את החלטת בית המשפט. שקד פעלה לחוקק פסקת התגברות בכנסת הקודמת, חרף התנגדות נחרצת של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. גם שר הפנים דאז, גלעד ארדן, הביע תמיכה בחקיקת פסקת התגברות. לקראת כינון הממשלה הנוכחית הבהירה מפלגת כולנו בראשות משה כחלון כי תתנגד להגבלת סמכות בית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ