הוחמר כתב האישום נגד פעיל הימין שחיבר מדריך לפגיעה בערבים

לאישום המתוקן נגד משה אורבך נוספו כמה סעיפים. "המסמך נוצר לעורר מדנים ואיבה ונועד לקהל יעד יהודי שחפץ לבצע מעשי אלימות כלפי בני דתות אחרות". מעצרו הוארך עד תום ההליכים

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורבך בבית המשפט, ב-2013צילום: תומר אפלבאום

כתב אישום מתוקן וחמור יותר הוגש השבוע לבית משפט השלום בראשון לציון נגד פעיל הימין הקיצוני משה אורבך. אורבך נעצר בחודש שעבר כחלק מחקירת הצתת כנסיית הלחם והדגים בגליל ולאחר שנמצא ברשותו המסמך "מלכות הזדון" אותו חיבר, המפרט דרכים לפגיעה בערבים. 

אורבך, בן 24 מבני ברק, הואשם תחילה בבית המשפט השלום בנצרת בסעיף של החזקת פרסום המסית לאלימות ולטרור, אולם התברר כי לבית המשפט אין סמכות לדון בעניינו שכן העבירות המיוחסות לו בוצעו במחוז מרכז. הוא שוחרר לאחר מכן למעצר בית. 

אל כתב האישום המתוקן, שהוגש היום על ידי עורכי הדין עמוס דניאלי ואבי פסטרנק מפרקליטות מחוז הצפון, נוספו סעיף החזקת פרסום גזעני, וכן סעיף נדיר יחסית - מעשי המרדה - שעונשו מאסר בן חמש שנים. היום הוארך מעצרו של אורבך עד תום ההליכים נגדו. לדברי השופט מנחם מזרחי, "קיים יסוד סביר לחשש שהיותו של המשיב משוחרר יסכן את שלום הציבור", והוסיף: "אין מדובר במסמך שאותו רשם אדם, לפי תומו, מתוך הרהורי לבו, ובו תקוות לעתיד, הגיגי נפש, אלא מרשם ברור, קונקרטי, כיצד יש לנקוט באלימות קשה". 

גם לעובדות כתב האישום נוספו גם כן פרטים על "מלכות הזדון". בין השאר נכתב כי  "המסמך נוצר על מנת לעורר מדנים ואיבה בין הציבור היהודי לציבור הערבי המוסלמי והנוצרי בישראל". עוד נכתב כי "על פי תוכנו, נועד המסמך לקהל יעד יהודי, שחפץ, על רקע דתי קיצוני, לבצע מעשי אלימות או טרור כלפי בני דתות אחרות. הנאשם יצר את המסמך במטרה להפיצו בקרב קהל יעד זה. לאור מהותו של קהל היעד ותוכנו של המסמך, היה בפרסומו כדי להביא לאפשרות ממשית שהמעשים אף יבוצעו".

עו"ד יובל זמר המיצג את אורבך אמר היום בתגובה כי ההחלטה להחמיר את כתב האישום לוקה בכמה טעויות משפטיות "הן בעניין איכות הראיות, והן בסוגיות משפטיות עקרוניות". לדבריו, בכוונתו לערער בפני בית המשפט המחוזי. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ