יאח"ה בודקת בחשאי מידע על כספי אהוד 
ברק המוחזקים בחו"ל

דבר הבדיקה הובא לידיעת היועמ"ש והמשנה לו, ורק למעטים בפרקליטות ובמשטרה. רה"מ לשעבר נשאל אם ידוע לו על בדיקה המתנהלת נגדו על אי דיווח על מיליוני דולרים. ברק: "קשקוש מוחלט"

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) והרשות לאיסור הלבנת הון בודקות מידע על אי־דיווח לכאורה בנוגע לכספים שמחזיק אהוד ברק בחו"ל. הבדיקה בעניינו של ראש הממשלה לשעבר, שנפתחה בשבועות האחרונים, נעשית בליווי פרקליט מהמחלקה הכלכלית בראשות עו"ד דן אלדד, ובפיקוחם של פרקליט המדינה שי ניצן ומשנהו לפלילים אלי אברבנאל. דבר הבדיקה הובא לידיעתם של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין והמשנה ליועץ רז נזרי. בנוסף להם הובאו בסוד החקירה רק מעטים בפרקליטות ובאגף החקירות והמודיעין במשטרה.

ברק נשאל אתמול אם ידוע לו שהרשות לאיסור הלבנת הון ומשטרת ישראל אוספות מידע על כספי מטבע־החוץ שלו, ובודקות אם לא דווחו כחוק. בפנייה לברק צוין כי הסכומים הנבדקים נאמדים במיליוני דולרים. ראש הממשלה לשעבר לא זומן עד כה למסירת גרסה.

דובר פרקליטות המדינה, עו"ד נועם שרביט, אמר שלשום בתגובה לפניית "הארץ" כי אין בכוונתו להתייחס לנושא וכי "אין בכך כדי לאשר או להכחיש דבר מן הנטען בפנייה". ברק כינה את הידיעה "קשקוש מוחלט".

החוק לאיסור הלבנת הון התקבל בתקופת כהונתו של ברק כראש הממשלה והוא חתום עליו. החוק נועד בעיקרו לפעול נגד ארגוני פשיעה ופעילות טרור והורחב גם למאבק בתוכנית הגרעין של איראן, אך חל על כל מי שמנסה להסתיר משלטונות ישראל, בארץ או בחו"ל, סכומים העולים על חצי מיליון שקלים. לב החוק הוא סעיף 3ב' בפרק העבירות.

ברק עם היועמ"ש וינשטיין בכנס הרצליה ה-15, לפני חודשייםצילום: תומר אפלבאום

סעיף זה קובע כי "העושה פעולה ברכוש או המוסר מידע כוזב, במטרה שלא יהיה דיווח (לפי סעיפי החוק), או כדי לגרום לדיווח בלתי נכון, לפי הסעיפים האמורים, דינו מאסר של עשר שנים או קנס". עונש נוסף הוא חילוט הרכוש, ללא קשר למקורו — בין אם הושג בעבירה (סמים, טרור, הברחת הון לחו"ל, עסקה שהוסתרה משלטונות המס) ובין שהופק בדרכים כשרות אך בעליו הפרו את חובת הדיווח.

הרשות לאיסור הלבנת הון (אה"ה) במשרד המשפטים היא זרוע מודיעינית המקושרת לגורמים מקבילים בעולם. החוק מתיר להעביר את המידע הנאסף בידי אה"ה למשטרה, לשב"כ, למוסד, לאמ"ן ולממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ"ב). בהיעדר סמכויות אכיפה, המודיעין שאוספת אה"ה ומעלה חשד לפלילים נמסר למשטרה, בליווי הפרקליטות — המחלקה הכלכלית בירושלים בראשות עו"ד אלדד או פרקליטות מיסוי וכלכלה בתל־אביב בראשות עו"ד ליאת בן־ארי. בתיקים מסוימים, כגון זה העוסק בבנק השווייצי יו־בי־אס, פועלות שתי פרקליטויות מחוז אלה במשותף.

ככל הידוע, הועבר המידע על כספי ברק מאה"ה לאגף החקירות והמודיעין וממנו ליאח"ה. הן אה"ה והן יאח"ה פועלות בשבועות האחרונים בראשות ממלאי־מקום, עו"ד שלומית ווגמן וניצב־משנה ערן קמין, מאז שראש אה"ה עו"ד פול לנדס פרש מתפקידו ועבר לתפקיד אחר בשירות המדינה, וראש יאח"ה תת־ניצב אפרים ברכה שם קץ לחייו. קמין מינה אחד מראשי המפלגים ביאח"ה לראש הצוות הבודק את כספי ברק, בליווי נציג הפרקליטות. הצוות בוחן את המידע ואת משמעויותיו המשפטיות.

ברק פעל כאיש עסקים בשנים 2001–2007, מאז פרישתו מהכנסת בעקבות הפסדו בבחירות לאריאל שרון ועד לשובו לראשות מפלגת העבודה ולממשלת אהוד אולמרט בתפקיד שר הביטחון. מאז בחירות 2013 שב לפעילות עסקית עניפה ומניבה, כיזם, שותף או יועץ. בין השאר הוא קשור בבנק ההשקעות השוויצי "יוליוס בר" ובחברת הייעוץ האסטרטגי "ארגו". 

ממשרדו של אהוד ברק נמסר: "מדובר בקשקוש מוחלט, בדיוק כמו השמועות על מחלת האלצהיימר המדומה של ברק. לא המשטרה ולא רשות המסים לא פנו אל ברק בשום נושא. ברק מחזיק כדין בחשבון בנק אחד בלבד בחו"ל, בבנק יוליוס בר שבו הוא משמש כיועץ. החשבון מדווח כחוק והמסים הנובעים מההכנסות בו מדווחים ומשולמים כחוק ובאדיקות. אין ספק שהידיעה תתברר כשקרית משום שלא המשטרה ולא רשות אחרת אינן יכולות להמציא יש מאין חשבונות בנק שאינם ולא היו קיימים (למעט החשבון המדווח, הנזכר לעיל)".

אמש נודע כי מקורבי ברק פנו לאחת מרשויות האכיפה שאינן מעורבות בפרשה כדי לבדוק אם אכן מתנהלת בדיקה ולבקש שאותה רשות תפעל להכחשתה. אלא שכאמור אין קשר בין רשות זו לבין הבדיקה המתנהלת ביאח״ה ובאה״ה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ