זנדברג פנתה ליועמ"ש ולנציב שירות המדינה: בדקו את שכר מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים שהורחק

בדיון הסוער שלשום בכנסת, אמרו בכירי הרשות כי המנכ"ל גלר מקבל את שכרו מימי חופשה ומחלה. לדברי יו"ר ועדת הסמים, על פי החוק הוא אינו אמור לקבל את מלוא שכרו

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלר, ב-2011צילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת הסמים של הכנסת, ח"כ תמר זנדברג, פנתה היום (שלישי) ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, ולנציב שירות המדינה, משה דיין, בבקשה לבחון את מדיניות תשלום השכר של מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול, יאיר גלר. גלר מושעה מתפקידו ברשות זה שמונה חודשים על רקע חשד לשחיתות בפרשת ישראל ביתנו.

בדיון סוער שהתקיים בוועדה בתחילת השבוע בנושא פירוק הרשות, ציינו אנשי הרשות כי למעשה גלר אינו מושעה מתפקידו אלא נמצא בחופשה על דעת נציבות רשות המדינה. במהלך החופשה ממשיך גלר ליהנות משכר מלא של 33 אלף שקלים ברוטו בחודש. ברשות אמרו כי במשך כל התקופה, שסופה לא ידוע, נמצא גלר בחופשה על חשבון ימי חופשה וימי מחלה. בהמשך הבהירו ברשות בתגובה שהועברה ל"הארץ" כי "גלר הציג בפני הרשות אישורי מחלה ובהתאם להם ועל דעת אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה, ניצל את יתרת ימי המחלה שלו שהסתיימו בסוף יולי 2015. מה-1 באוגוסט החל גלר לנצל את ימי החופשה המגיעים לו על פי חוק".

הדיון בוועדת הסמים

בפנייה מציינת זנדברג כי סעיף 49(א) לחוק שירות המדינה (משמעת) קובע כי עובד המושעה בנסיבות של בירור עבירות משמעת או עבירות פליליות זכאי לחצי משכרו לתקופה של חצי שנה ולשכר מלא לאחר מכן, וכן כי ההסדר נתון לשיקול דעת נציב שירות המדינה. "לאור נסיבות המקרה, וכן לאור גורמים נוספים כגון עמדתו הבכירה של מנכ"ל הרשות, חומרת הפרשה, והעובדה שהחשדות הפליליים קשורים ישירות לרשות הממשלתית ונובעים מתפקידו, אבקש את בדיקתך במספר סוגיות", כותבת זנדברג.

עוד כתבה זנדברג כי "האמנם מקבל גלר את שכרו המלא במשך כל התקופה, בניגוד להוראות החוק? מהי מידת הסבירות שבתשלום שכר מלא לאורך זמן, בהתחשב בסיכוי שהחקירה יכולה להתארך עוד חודשים ארוכים וייתכן שאף יותר מכך? האם יש מקום לקצוב תקופת זמן שבסופה תתקבל החלטה באשר להמשך העסקתו של גלר או השעייתו ללא שכר, וכן חזרתה של הרשות לפעילות מלאה ותקינה, שהרי במשך כל הזמן הזה הרשות ועובדיה תלויים במצב זמני שסופו לא נראה באופק, מה גם שהרשות עוברת בימים אלה טלטלה אפשרית לאור הכוונה לסגור אותה בחוק ההסדרים לשנת 2015-16".

עוד מבקשת זנדברג הבהרה בנוגע לשימוש בימי מחלה של גלר בנסיבות הללו ומה הם ההנחיות במקרים של חקירה בחשד לפלילים. היא גם מבקשת את התייחסותם לתוצאות אפשריות של המשך התהליך – "למשל במקרה של הגשת כתב אישום או אפשרות של הרשעה עתידית. באילו מן המצבים תידרש השעייתו בפועל של מנכ"ל הרשות, ובאילו מצבים יידרש להחזיר את כספי המשכורת ששולמו לו בתקופת החקירה וההליך המשפטי". מנציבות שירות המדינה מבקשת זנדברג את פירוט השכר ששולם לגלר מאז הוצאתו לחופש בסוף 2014.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ