ועדת מכרזים הוחלפה בנסיבות עלומות |

ביה"ד לעבודה ידון בהליך המינוי לתפקיד מנהל המחלקה הפיסקאלית בפרקליטות

לאחר שהוחלט למנות ועדת מכרזים חדשה, ביקש המועמד המוביל עו"ד עטילה להוציא צו מניעה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

אחרי ההודעה הפתאומית של נציבות שירות המדינה על החלפת ועדת המכרזים שעמדה לבחור בעו"ד קמיל עטילה לתפקיד מנהל המחלקה הפיסקאלית בפרקליטות המדינה, בניגוד לדעת פרקליט המדינה, פנה אתמול (שלישי) עטילה לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה.

עטילה, באמצעות עו"ד סיגל פעיל, מבקש להוציא צו מניעה נגד ועדה חדשה שצפויה להתכנס ב–3 בספטמבר ולדון מחדש במועמדים, וכן להורות על כינוסה של הוועדה הקודמת שהתפזרה בשל מצבה של אמו של יו"ר הוועדה, השופט בדימוס דן ארבל. בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי שלושה חודשים מאז התפזרה ללא הכרעה, נציבות שירות המדינה הודיעה במפתיע על החלפת הוועדה, מבלי שחברי הוועדה ידעו על כך או שהתייעצו עמם. הסיבה נותרה עלומה.

בבקשה נכתב כי "החלטת הנציבות לפזר את ועדת הבוחנים היא החלטה תמוהה ופסולה, הן במהותה והן בעיתוי הלא ברור בו התקבלה". זאת מאחר שהוועדה "ראיינה את כל המועמדים לתפקיד, דנה בהם, ולאחר שחברי הוועדה שיתפו זה את זו במעמד הישיבה בהעדפתם ובעמדותיהם ...פוזרה לפתע הוועדה ותחתיה מונתה ועדה בהרכב חדש. מי קיבל את ההחלטה לפזר את ועדת הבוחנים? מה הטעמים להחלטה כזו? מה ההליך שקדם לקבלת החלטה שכזו? מה פשר העיתוי הכל כך מאוחר להחלטה שכזו? תעלומה".

פניות של מועמדים, ביניהם עטילה, שמשמש כיום כבכיר במחלקה הפיסקאלית, ופרקליט נוסף במחלקה, יורם הישברג, לברר מהם האילוצים שהביאו להחלפת הוועדה, לא נענו. הנציבות מסרה בשבוע שעבר הודעה למועמדים ש"לאור אילוצים ועדת הבוחנים בהרכבה הקודם לא תוכל להמשיך בעבודתה ויש צורך לכנס ועדה שתראיין את המועמדים בהרכב חדש".

יו"ר הוועדה דן ארבל פנה לנציבות וכתב: "לא הבנתי מדוע ועדת הבוחנים 'לא תוכל לשוב ולהתכנס בהרכבה'. למכתב לא צורפה החלטת הנציב, ועל כן לא ברור לי על פי אילו נימוקים פוזרה הוועדה. אף לא ברור כיצד מאז ישיבה הוועדה ב-5 במאי, איש לא פנה אלי ולא שאל לדעתי. לא מקובל עליי שאקבל הודעה על החלטה של הנציב מבלי שצורפה ההחלטה עצמה, ועל כן תוכנה אינו ידוע לי. אבקש להעביר לי את החלטת הנציב, עד אז אראה את מכתבך כמכתב שנכתב בחוסר סמכות".

ואילו עו"ד פעיל כתבה כי "מדובר בהחלטה שהתקבלה על דרך המחטף, בהיעדר כל שקיפות כמתחייב ואף מבלי ליידע את חברי הוועדה עצמם אודות 'האילוצים' העמומים, המצריכים צעד כה חמור וקיצוני - פיזור הוועדה, ללא ידיעה, מינוי ועדה חדשה בהרכב חדש וכינוס הוועדה החדשה לקיים את כל ההליך מחדש". היא הוסיפה כי "ההחלטה על פיזור הוועדה לאחר שהתכנסה ויצירתה של וועדה חדשה מפרה באופן חריג וחמור את דיני המכרזים והחובה לבצעם באורח תקין ושקוף ומעלה חשש של ניסיון בוטה להטות את בחירת הוועדה מזו אשר הייתה לעמדת ועדת הבוחנים לבחירה אחרת, על ידי הוועדה החדשה". פעיל ציינה כי "מדובר בניסיון בלתי חוקי להתערב בהליך מכרז כאשר לאור התנהלות המשיבה בעניין לכל אורך הדרך אין מנוס מהמסקנה כי נבע מטעם בלתי ענייני ואולי אפילו זר שקשור בהטיית זהות המועמד הנבחר. עד כדי כך. מהלך זה פסול ויש למנעו. שיטה פסולה זו של כינון ועדה חדשה, שיטה שאינה קיימת בדין, תחת ועדה קיימת, לפתע פתאום, לאחר שחברי הוועדה חשפו זה באוזני זה מי המועמד העדיף עליהם מערערת את היכולת של הציבור לסמוך על הליך המכרז או על תקינותו".

יו"ר ארגון הפרקליטים לימור פלד פנתה לנציבות לקבל הסבר על פיזור הוועדה. משלא קיבלה, הודיעה כי לוועדה החדשה לא יגיע נציג של הוועד, מה שצפוי למנוע את כינוסה. הנחיית הוועד לנציג מטעמה היתה כי יש להעדיף מועמד פנימי מתוך המחלקה, אולם נציג הוועד, מאור אבן חן, יישר קו עם העדפתו של פרקליט המדינה, כי הזוכה יהיה ניר סרי מפרקליטות מחוז ירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ