בית הדין לעבודה דורש מהמדינה להבהיר את פיזור הוועדה שבחרה במינוי בניגוד לעמדת פרקליט המדינה

בית הדין נענה לבקשתו של המועמד המוביל עו"ד קמיל עטילה והוציא צו מניעה זמני נגד כינוס הוועדה. השופטת העלתה שאלות קשות על התנהלות נציבות שירות המדינה שהודיעה על פיזור הוועדה הקודמת "לאור אילוצים"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה הוציא היום (רביעי) צו מניעה זמני נגד כינוסה של הוועדה החדשה לבחירת מנהל המחלקה הפיסקאלית בפרקליטות המדינה, לאחר שזו התפזרה בנסיבות עלומות. הוועדה היתה אמורה להתכנס מחדש ולראיין את המועמדים מחדש ב-3 בספטמבר, זאת לאחר שוועדת המכרזים הקודמת עמדה להכריע שהזוכה הוא עו"ד קמיל עטילה בניגוד לדעתו של פרקליט המדינה שי ניצן.

השופטת עפרה ורבנר העלתה בהחלטתה שאלות קשות על התנהלות נציבות שירות המדינה שהודיעה על פיזור הוועדה "לאור אילוצים". הוועדה הקודמת, בראשות השופט בדימוס דן ארבל, היתה קרובה להכרעה באמצעות הקול הכפול של יו"ר הוועדה, אולם ניצן ביקש אז לצאת להתייעצות ובמקביל קיבל ארבל הודעה על כך שאמו נמצאת במצב קריטי והוא הובהל לבית החולים. כעבור יומיים מתה אמו. מאז, מספר ארבל, לא שמע מהנציבות, לא קיבל הודעה על מועד חדש, אלא בחלוף שלושה חודשים נודע לו באקראי ואף לא במישרין, כי הוועדה בראשותו מוחלפת.

השופט בדימוס ארבל, ארכיוןצילום: חיים צח באובאו

בתוך כך, פרקליט המדינה ניצן הגיב היום לפניית התנועה לאיכות השלטון בעקבות הפרסום ב"הארץ" על החלפת הוועדה. "אין כל שחר לטענה שנרמזה בכתבה, כאילו פרקליט המדינה הוא שגרם להחלפת הרכב הוועדה לאחר שהדיון בה נפסק ונדחה למועד אחר", כתב ניצן. "פרקליט המדינה לא ביקש, לא יזם את החלפת הרכב הוועדה ולא היה שותף להחלטה, לאחר הדיון או בכל מועד אחר. ההחלטה בדבר החלפת ההרכב היתה החלטה בלעדית של נציבות שירות המדינה".

אתמול פנה עטילה, באמצעות עורכת הדין סיגל פעיל, לבית הדין האזורי לעבודה. השופטת ורבנר קיבלה את בקשתו להורות על צו מניעה זמני שימנע מהוועדה החדשה להתכנס ולדון מחדש במועמדים. כמו כן דורשת ורבנר מהמדינה תשובות, למשל מדוע לא נקבע מועד נוסף להתכנסות הוועדה. ורבנר דורשת לדעת "מכוח אלו הוראות (בחוק) ניתן לכנס ועדת בוחנים בהרכב חדש, לאחר שוועדת הבוחנים כבר ראיינה את כל המועמדים לפני למעלה משלושה חודשים? תשומת לב המשיבה (הנציבות) מופנית לכך שממכתבו של כב' השופט בדימוס ארבל, אשר שימש כיו"ר ועדת הבוחנים, עולה כי לא ידוע לו על אילוצים כלשהם, שהצדיקו את פיזור הוועדה וכינוס ועדה, ולא ברור מדוע הוועדה לא כונסה, פעם נוספת, על מנת לקבל הכרעה מאז חודש מאי 2015. המשיבה מתבקשת לנמק, מדוע לא כונסה ועדת הבוחנים בסמוך לתום השבעה, וכאשר יו"ר הוועדה יכול היה להמשיך בדיון, באשר לזהות הזוכה במכרז".

עוד דורשת השופטת ורבנר לדעת: "ככל שהתעוררה בעיה בהרכב הוועדה, על המשיבה לפרט- מתי, במדויק, נודע על בעיה זו; מה מהות הבעיה; ומדוע לאור בעיה, יש צורך בהחלפת כל הרכב הוועדה. במידה והמדובר בנתונים שהיו ידועים לגורם המרכיב את ועדת הבוחנים לפני כינוס הוועדה ב – 5 במאי, מתבקשת המדינה להסביר מדוע לא סברה טרם כינוס הוועדה כי יש בעיה כלשהי בהרכב הוועדה".

ל"הארץ" נודע כי זמן קצר לאחר שהתפזרה הוועדה הגיעה לנציבות השגה שהגיש עו"ד יהודה ליבליין, שנבחר בשבוע שעבר לכהן כשופט בבית משפט השלום במחוז הדרום, בעבר פרקליט במחלקה הפיסקאלית ואז עורך דין פרטי המייצג לקוחות מול המחלקה הפיסקאלית. ליבליין השיג נגד חברותה של טלי דולן בוועדה, משום שבעלה הוא עורך דין בתחום המס. דולן, היועצת המשפטית של מינהל הכנסות המדינה ב–20 השנים האחרונות, קובעת במסגרת תפקידה גם את המדיניות בענייני מס, כך שלכאורה ניתן לטעון נגד תפקידה. ואולם עובדת היותו של בעלה עורך דין בתחום המס היתה ידועה לנציבות. ל"הארץ" נודע כי עטילה סבר שיש להגיש ערעור על תיק בעניינו של אחד הלקוחות של ליבליין, בעוד שמנהלת המחלקה לשעבר סברה שאין בכך צורך. בסופו של דבר הערעור הוגש והתיק ממתין לפסק דין בבית המשפט העליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ