מסתמן: הוועדה לבדיקת הרצח במצעד הגאווה תמליץ להדיח חמישה קצינים מתפקידם

הוועדה טרם הגישה את מסקנותיה הסופיות אולם ככל הנראה חמשת הקצינים, בהם קצין בדרגת ניצב משנה, יועברו לתפקידי מטה. מפקד המחוז ניצב ציקו אדרי צפוי לקבל נזיפה פיקודית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארכת מעצרו של ישי שליסל בבית משפט השלום בירושלים, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת הבדיקה של המשטרה בעקבות הרצח במצעד הגאווה בירושלים צפויה להמליץ על הדחתם של חמישה קצינים ממחוז ירושלים מתפקידם - הבכיר בהם בדרגת ניצב משנה. מפקד המחוז, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, צפוי לקבל נזיפה פיקודית, אך לא נמצא כי פעל ברשלנות שמצדיקה את הדחתו מהתפקיד.

הוועדה, שקמה מיד לאחר רצח הנערה שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים, עדיין לא הגישה את מסקנותיה הסופיות, אולם כבר מסתמן כי חמשת הקצינים יודחו מתפקידם. מדובר על קצינים המכהנים בתפקידי מפתח במחוז ירושלים ובמרחב ציון - האחראי על האזור בו עבר המצעד.

הקצינים המודחים ככל הנראה לא יפוטרו ממשטרת ישראל, אלא יועברו לתפקידי מטה. מרביתם מכהנים בתפקידי מודיעין ואבטחה, והיו אחראיים על אספקת מידע ותמיכה לכוחות הביטחון לפני המצעד ובמהלכו.

בשלב זה צפויה הוועדה להמליץ, כאמור, כי מפקד מחוז ירושלים ניצב אדרי יוותר בתפקידו אך יקבל נזיפה פיקודית שלא צפויה להוביל להדחתו ממשטרת ישראל. מבדיקת הוועדה עולה כי ניצב אדרי לא התרשל בכל הנוגע להכנות למצעד ועל כן, ההחלטה היא להסתפק בהערה פיקודית מתוקף אחריותו על הכוחות באותו היום.

יש לציין כי הוועדה טרם סיימה את עבודתה ומשלימה לבקשת השר לביטחון פנים גלעד ארדן, בדיקות נוספות הנוגעות לרשימת שמותיהם של שישה חשודים פוטנציאליים, שהועברה ממחוז ירושלים לאגף חקירות ומודיעין לפני המצעד. מהבדיקות שערכה הוועדה עד כה עולה כי התקבל מידע מודיעיני רק לגבי חמישה מהחשודים, ושמו של שליסל שבתחילה שמו נמנה ברשימת החשודים - הושמט.

ניצב צ'יקו אדרי בטקס החלפת מפקדים במחוז ירושלים, 2014צילום: אמיל סלמן

במחוז ירושלים טענו כי ההתרעה בנוגע לשליסל הועברה לבדיקת אגף החקירות והמודיעין, אך אלו לא העבירו מידע שהדליק נורה אדומה. שליסל, תושב מודעין עילית, שוחרר ממאסר ביולי לאחר שהורשע בניסיון רצח בעקבות תקיפה של שלושה משתתפים במצעד הגאווה לפני עשור.

גורמים שונים בוועדה ובמחוז ירושלים טענו כי אם קיימת אחריות מקרב הפיקוד היא מונחת על כתפיו של מפקד היחידה המרכזית (ימ"ר) ירושלים, ניצב משנה תומר בדש, על אף שהוועדה לא מצאה אותו אחראי למחדל. גורמים בכירים במשטרה ובמחוז טענו כי ביום המצעד שמו של שליסל הועבר ליחידה המרכזית, בראשה עומד בדש, ואלו היו אחראים על הבדיקה בעניינו. הגורמים ציינו כי על הוועדה לבדוק שוב מדוע המידע שהתקבל בנוגע לשליסל לא טופל כנדרש. 

הוועדה, שהוקמה מיד לאחר אירוע הרצח, בוחנת את ההיערכות המשטרתית באירוע ואת הטיפול בו. בין היתר נבחנו איסוף המודיעין וניתוחו לקראת המצעד; הממשק מול שירות בתי הסוהר, לרבות העברת מידע בדבר שחרורו הצפוי של ישי שליסל; התוכנית המבצעית ביום המצעד עצמו והתאמתה לאיומים; הפריסה ותגובת הכוחות במהלך האירוע.

צוות הוועדה הורכב מקצינים בכירים מיחידות שונות במשטרה וכלל שישה קצינים בכירים - שלושה תתי-ניצב מכהנים, שלושה ניצבי-משנה ושני סגני-ניצב. פרט למפקד מרחב דוד לשעבר, לאבי רואיף, הידוע כקצין שמכיר היטב את הקהילה החרדית בירושלים, כל יתר הקצינים עדיין מכהנים במשטרה. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ