בעקבות הביקורת: קורס המיון לשופטים יכלול גם נציגים של לשכת עורכי הדין

בין היתר, הסכימו נשיאת בית המשפט מרים נאור ויו"ר לשכת עורכי הדין אפרים נוה כי הערותיהם של נציגי הלשכה יוכנסו למערך השיקולים של הקורס למינוי שופטים

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור נפגשה היום (ראשון) עם יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה, והודיעה כי תסכים לשלב נציגים של הלשכה בקורס המיון של עורכי דין המועמדים להתמנות לשיפוט. הודעתה של נאור מגיעה בעקבות ביקורת שנמתחה על שליטתם של שופטים בקורס המיון. זאת על אף שתחילה התנגדה נאור לשילובם, בנימוק שגם פוליטיקאים יבקשו בעקבותיהם דריסת רגל בו.

שרת המשפטים איילת שקד נעתרה לבקשת נוה להעלות את הנושא בדיון הוועדה לבחירת שופטים, שהתקיים לפני שבועיים. בישיבה הוחלט כי הנושא יעלה להצבעה, לאחר שהשופטים ועורכי הדין יגישו מסמכי עמדה מסודרים. נציגי הלשכה טענו בדיון כי הקורס פוסל למעשה בין שישה לשבעה מכל עשרה עורכי דין המשתתפים בו. בנוסף, טענו כי הקורס מתוכנן ומנוהל על ידי שופטים בהווה ובעבר, מבלי שתהיה ללשכה אפשרות לפקח על הנעשה בו.

אפי נוה, ארכיוןצילום: ניר קידר

לפי הסטטיסטיקה שהציגו, העוברים בהצלחה את הקורס הם לרוב עורכי דין מהפרקליטות או עוזרים משפטיים לשופטים, מה שלטענת נציגי הלשכה מצביע על צורך בהתערבותה. לדבריהם, הדבר מקנה לשופטים עדיפות מובהקת על שאר החברים בוועדה למינוי שופטים ושליטה ברשימה המוצגת לפניה.

בדומה לוועדת השניים שנחשפה ב"הארץ", בה מסננות שתי שופטות בדימוס מועמדים לבתי המשפט המחוזיים ללא סמכות חוקית, נטען על ידי לשכת עורכי הדין כי גם שלביו ומשקלו של הקורס בהליך הבחירה אינם מעוגנים בחוק. זאת על אף שבדומה לוועדת השניים, הקורס מהווה סינון סף. כך קבעו השופטים את רשימת המועמדים שתעלה לדיון בוועדה היחידה המוסמכת על פי חוק למנות שופטים - מבלי ששאר חברי הוועדה מודעים לאלו שנשרו בדרך.

גל של פרסומים שליליים נגד שליטתם של השופטים ברשימות המועמדים להתמנות לשיפוט הביא את הנשיאה נאור להקדים את השיחות עם לשכת עורכי הדין, ולא להמתין לישיבה הבאה למינוי שופטים שצפויה להתקיים בספטמבר.

לפי הסיכום שהושג היום, נציגי הלשכה בוועדה וראש הלשכה יצפו בקורס הערכת המועמדים לשפיטה, תתאפשר העברת הצעות לשיפור תכנים והערותיהם יישקלו. בנוסף, לשכת עורכי הדין תקבל את כל שמות המועמדים לשיפוט - ולא רק את אלו שעברו את הקורס כפי שהיה עד היום. עוד סוכם, כי בעוד שישה חודשים יתקיים דיון מקיף על הקורס ותכניו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ