ביהמ"ש דחה את בקשת ראש העיר המושעה רוכברגר: ימשיך לא לקבל שכר

רוכברגר, שהורשע בפלילים והוטל עליו קלון, טען כי משרד הפנים והעירייה פעלו בשרירות ושלא כדין כשהפסיקו לשלם את שכרו. השופטת קבעה כי לא הוכיח שייגרם לו נזק בלתי הפיך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה היום (שני) את בקשתו של ראש העיר המושעה של רמת השרון יצחק רוכברגר להורות לעירייה לשלם לו שכר, גם לאחר שהורשע בפלילים והוטל עליו קלון. השופטת רות רונן קבעה בהחלטתה כי "אף שאין ספק כי תשלום שכר לעותר יועיל לו, הרי כדי שבקשתו תתקבל היה עליו להוכיח יותר מזה - קרי שייגרם לו נזק בלתי הפיך ומשמעותי אם שכרו לא ישולם לו. העותר לא טען טענה כזו, וודאי שהוא לא הוכיח אותה".

השופטת ציינה כי דיון בערעור של רוכברגר על הרשעתו צפוי להתקיים עוד כחודשיים. "הסדר חוקי השולל ממנו בשלב זה את זכויותיו, הוא הסדר אפשרי וסביר", כתבה. "העותר לא יקבל שכר למשך שני חודשים נוספים עד לדיון בערעור. אינני סבורה כי מדובר בעניין מבוטל – שכר בגין מספר חודשי עבודה הוא כמובן משמעותי לכל אחד, וודאי למי שנאלץ להתמודד עם הליכים משפטיים. יחד עם זאת, בהתייחס למכלול הנסיבות, ובכלל זה לסיכויי העתירה ולעובדה שלא נטען שלעותר ייגרם נזק בלתי הפיך (אלא קושי כלכלי בלבד), אני סבורה כי הכף נוטה לכיוון של דחיית הבקשה", כתבה.

רוכברגר טען כי משרד הפנים והעירייה שהפסיקו את תשלום שכרו, פעלו בשרירות, שלא בתום לב ובניגוד לדין וקטעו באחת את מקור הפרנסה שלו. לדבריו, דרך ההתנהלות של משרד הפנים והעירייה בלתי סבירה ובלתי חוקית ופוגעת באופן בסיסי בזכויותיו הבסיסיות, נוכח היותו אדם בעל יכולת כלכלית ממוצעת ולא איש עשיר. בנוסף, ציין רוכברגר כי נדרש להוצאות כספיות גבוהות למימון ההגנה במשפטו והגשת הערעור.

משרד הפנים והעירייה טענו כי רוכברגר אינו זכאי לשכר לאחר שהורשע ובית המשפט הטיל עליו קלון. משרד הפנים ציין בתשובתו לעתירה כי חוק הרשויות המקומיות מחייב השעיה אוטומטית של ראש רשות אם הוטל עליו קלון, ואחת ההשלכות היא אי תשלום שכרו. עוד ציין המשרד כי מול האינטרס של העותר עומד אינטרס ציבורי ששכרו של ראש רשות שהורשע בעבירות שיש עמן קלון לא ישולם לו.

העירייה הבהירה כי את ההחלטה על הפסקת תשלום שכרו של רוכברגר קיבל משרד הפנים. בנוסף, ציינה העירייה כי בתקופת הביניים בין הטלת הקלון להכרעה בערעור, בחר המחוקק לא לאפשר לנבחר ציבור שום זכות ממנעמי השלטון. זאת, בניגוד לתקופה שבה הושעה רוכברגר מתוקף החלטת הוועדה להשעיית ראשי רשויות. בתקופה זו מגדיר החוק את שיעור השכר שיש לשלם לראש הרשות המושעה. 

למעשה, רוכברגר מושעה או מצוי בנבצרות מספטמבר 2013, פרט לשתי תקופות קצרות בהן שב לכהונתו. עד לגזר הדין והטלת הקלון לפני כשלושה חודשים, קיבל לאורך כל התקופה לפחות מחצית משכרו. משרד הפנים ציין כי בתקופת שבה הוא עצמו הכריז על נבצרות קיבל את השכר לפנים משורת הדין. ברמת השרון כ-40 אלף תושבים ולכן שכר היסוד של ראש העיר מסתכם בכ-35 אלף שקלים בחודש.

בית משפט השלום בתל אביב הטיל בסוף מאי על רוכברגר קלון וגזר עליו שישה חודשי עבודות שירות וקנס של 40 אלף שקל, בשל הרשעתו במרמה והפרת אמונים בתאגיד, זיוף מסמך, שימוש במסמך מזויף ורישום כוזב במסמכי תאגיד. רוכברגר הורשע בזיוף חשבוניות בסך כ-120 אלף שקלים, בעדן קיבל החזר מקרן ההשתלמות לעובדי מדינה, שבראשה עמד. בין ההוצאות הפרטיות שעבורן קיבל החזר – נסיעת בתו לחו"ל, שיעורי אנגלית לבתו, רכישת מקרר וקניות בסופרמרקט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ