סקר במשרד לביטחון הפנים: 78% חושבים שהטיפול באלימות באזורם אינו אפקטיבי

סקר פנימי שנעשה ביחידת המחקר של המשרד טרם הבחירות והוצג בפני השר ארדן מראה על ירידה דרסטית באמון הציבור במשטרה. 27% אמרו שפעילות המשטרה תורמת במידה רבה לביטחונם האישי

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים31
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

אמון הציבור הידרדר לרמה הנמוכה ביותר מאז החלו לעשות סקרים בעניין. כך עולה מסקר שבחן את תדמית המשטרה לאחר בגוש עציון והפרשות בצמרת המשטרה שגרמו . כ–47% מהנשאלים טענו שרמת האמון שלהם במשטרה בינונית ו–32% ענו "במידה מועטה" או "כלל לא"; 78% מהנשאלים טענו שהטיפול באלימות באזור מגוריהם אינו אפקטיבי; ו–74% מהנשאלים דיווחו שפעילות המשטרה תורמת לביטחונם האישי במידה בינונית ומטה.

הסקר הוצג לגורמים במשרד לביטחון הפנים לפני הבחירות האחרונות לכנסת. הסקר נעשה על ידי יחידת המחקר במשרד לביטחון הפנים, לפני כניסת לתפקידו, אך גורמים במשרד טוענים כי השר קיבל לידיו את הסקר לפני כמה שבועות.

מוקד משטרה, ב-2012צילום: תומר אפלבאום

בתשובה לשאלה "באיזו מידה לדעתך פעילות משטרת ישראל באזור מגוריך תורמת לביטחון האישי שלך ביישוב?" השיבו 27% מהנשאלים שהיא תורמת במידה רבה מאוד או במידה רבה.

הסוקרים ביקשו לקבל גם מידע מנשאלים שנזקקו לשירותי המשטרה וביקשו מהם את התייחסות לשירות שקיבלו. 29% מהנשאלים טענו שהשירות שקיבלו מהמשטרה היה טוב במידה רבה או רבה מאוד, 22% "במידה בינונית" ו–48% "במידה מועטה" או "כלל לא".

בכירים במשטרה טענו שהם מופתעים מהנתונים, אבל לא מהעובדה שאמון הציבור במשטרה נפגע. לטענתם, עיתוי הסקר, מיד לאחר החטיפה בגוש עציון והפרשות שהביאו להדחת הניצבים, הביא לתוצאות שאינן מעידות על המציאות, אלא על האווירה בציבור באותה תקופה.

הסקר סותר דברים שנהג המפכ"ל יוחנן דנינו לומר לאורך הקדנציה שלו, שאמון הציבור במשטרה נמצא בעלייה מתמדת. ביולי 2013 אמר דנינו בוועדת הפנים כי "אמון הציבור במשטרה, תראו את המגמה שלו. ב–2010 היינו 41%, ב–2011 קפצנו ל–56%, ב–2012 אנחנו כבר 61%. בימים האלה הולכים להוציא את 2013, ומתוך מה שאנחנו מבינים אנחנו סביב 60%. זה אומר שהציבור יודע להעריך את הדרך שבה פעלנו בתקופה הזאת". במארס 2014 חזר דנינו לדיון נוסף בוועדה וסיפר על "סקר שאומר ששבעה מכל עשרה אזרחים שבעים רצון" מהמשטרה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ