המדינה ערערה על עונשם של מציתי ביה"ס הדו־לשוני: "לא הולם את חומרת המעשים"

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר על האחים שלמה ונחמן טוויטו שהודו במעשה שנתיים ושנתיים וחצי מאסר בהתאמה. לטענת הפרקליטות, העונש אינו מרתיע אנשים אחרים מלחקות את מעשיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרקליטות המדינה ערערה היום (רביעי) לבית המשפט העליון על קלות העונש שנגזר על מציתי בית הספר הדו־לשוני בירושלים. האחים שלמה ונחמן טוויטו, שהודו והורשעו כחלק מהסדר טיעון בהצתת בית הספר בנובמבר 2014, נידונו על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים לשנתיים ושנתיים וחצי מאסר בהתאמה. כמו כן, השניים חויבו לפצות את בית הספר בעשרת אלפים ו–15 אלף שקלים בהתאמה. הסדר הטיעון לא כלל הסכמה באשר לעונש שייגזר עליהם.

בערעור, שהוגש באמצעות סגן מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, עו"ד אריה פטר, נכתב כי העונש שנגזר על האחים אינו עומד "ביחס הולם לחומרת מעשיהם, לנסיבות הביצוע ולמידת אשמתם, ואין בו כוח הרתעתי מספיק, במיוחד על רקע אירועי המקום והזמן". עוד נכתב כי במעשיהם פגעו האחים טוויטו פגיעה חמורה בערכי יסוד של החברה, "וכל זאת על רקע כוונת המשיבים ליצור הד תקשורתי, עקב הסמל שנבחר לשמש מטרה למזימתם הזדונית".

הצתת בית הספר הדו-לשוני בירושלים

לטענת הפרקליטות, יש פער בין הדברים שכתב שופט המחוזי צבי סגל בפסק דינו, בו הרשיע את השניים, לבין העונש שגזר עליהם. "בית משפט לא נתן את דעתו די הצורך לסכנות הייחודיות שנובעות מביצועם של פשעי אלימות על רקע אידיאולוגי, לרבות החשש הממשי מביצוע מעשי חיקוי ופעולות תגמול, שמובילים למדרון חלקלק שבסופו תבערה גדולה (תרתי משמע)", נכתב בערעור.

המדינה לא נקבה בערעורה בעונש הראוי לדעתה לגזור על השניים. עם זאת, לטענת הפרקליטות, בית המשפט המחוזי שגה כשקבע שהרף המינימלי לענישה בהצתה מסוג זה הוא עשרה חודשי מאסר. לפי הפרקליטות, הרף המינימלי לענישה במקרה שכזה, כפי שנקבע בפסקי דין רבים, הוא לכל הפחות שנתיים מאסר. על כן, בצירוף נסיבותיה החמורות של ההצתה, טוענת הפרקליטות כי היה צריך לגזור על האחים טוויטו עונש מאסר ארוך יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ