מינוי המפכ"ל: בנצי סאו יישאר במשטרה עד תום החפיפה

גל הירש יתייצב בפני ועדת טירקל בשבוע הבא. הוועדה, המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה, תבחן את הליך מינויו לתפקיד המפכ"ל

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גל הירשצילום: אלון רון

גל הירש, שמונה לתפקיד מפכ"ל המשטרה הבא, צפוי להתייצב בשבוע הבא בפני ועדת טירקל, הגוף המייעץ למינוי בכירים בשירות המדינה. הוועדה, בראשות השופט בדימוס יעקב טירקל, תבחן את טוהר המידות בהליך מינויו של הירש וכן טוהר המידות של האיש עצמו. כמו כן, ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, יישאר במשטרה עד לתום החפיפה עם הירש עד שיבקש לסיים אותה. אחרי ההודעה על מינוי הירש, סאו הודיע לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, על פרישתו מהארגון.  

ארדן והירש מנסים ביממה האחרונה למזער נזקים כדי לנסות ולהילחם בביקורת על המינוי, לפחות עד שיאושר באופן רשמי. השר, ככל הנראה בתיאום עם הירש, מנסה ליצור תפקידים מורחבים לבכירים במשטרה כדי שיישארו בארגון ויתרמו לו מניסיונם.

מינוי גל הירש - כל הפרשנויות: מתקפת המפכ"לים לשעבר על גל הירש: תראו מי שמדבר | גידי וייץ ■ כשהטאלנט הפוליטי ממנה טאלנט קרבי | יניב קובוביץ ■ השפלת השוטרים תייצר נוגדנים למפכ"ל החדש | אמיר אורן ■ מינוי שעוד ייגמר בבכי | עמוס הראל ■ הטיהור המאוחר שהעניק וינוגרד להירש לא שיכנע את כולם | עמוס הראל

כך למשל, לניצב יורם הלוי, שכבר הוצע לו תפקיד סמפכ"ל המשטרה, הובטח כעת שתפקידו ישודרג. בין היתר, נבחנת האפשרות להפקיד בידי הלוי את האחריות על אגף החקירות והמודיעין (אח"מ), כמו גם את תעדוף החקירות בארגון. אחריות זו הופקדה עד כה בידי המפכ"ל, והעברתה לסגנו פוגעת בסמכויותיו של המפקח הכללי.

מבקר המשרד לביטחון הפנים כבר קבע בעבר שהמצב בלהב 433 למשל — שבו ראש להב בדרגת ניצב כפוף לראש אח"מ בדרגת ניצב — הוא בעייתי ויש לפרק את המבנה הפיקודי הזה. כעת, רוצה ארדן ליצור מצב שבו ראש להב, ניצב רוני ריטמן, כפוף לראש אח"מ, ניצב מני יצחקי, הכפוף לסמפכ"ל, ניצב הלוי, הכפוף בתורו למפכ"ל. לפי מקורות במשטרה, קשה להאמין שהיועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה יקבלו מבנה פיקודי שכזה בארגון.

גורמים בכירים במשטרה שמתחו אתמול ביקורת על מינוי הירש, טענו כי מערכת היחסים בינו לבין השר ארדן בעייתית ועלולה לפגוע בפעילות המשטרה. לדבריהם, הירש "יהיה חייב לארדן" על הדרגה הבכירה שקיבל, ואילו עתידו הפוליטי של ארדן תלוי בהצלחתו של הירש בתפקיד, ועל כן ימנע מלבקר אותו. המחויבות ההדדית הזו, מבהירים אותם גורמים בכירים, תיצור מצב שבו לאף צד אין אינטרס לאתגר את הצד השני.

אמש יצאו חמישה מפכ"לים לשעבר וכ-35 ניצבים בדימוס בצעד חריג נגד ההחלטה למנות את הירש למפכ"ל. בכינוס חירום שיזמו כדי לסכל את המינוי, החליטו הבכירים לשעבר לפנות למבקר המדינה ולוועדת טירקל בדרישה לערוך "חשיבה מחדש" של מינוי הירש. כמו כן, משפחות שכולות, המתנגדות גם הן למינוי הירש לתפקיד, הפגינו אתמול בערב מול ביתו של השר ארדן.

מאז הודיע אתמול ארדן על מינוי הירש לתפקיד, בכפוף לאישור הממשלה וועדת טירקל, מתחו בכירים במשטרה ומחוצה לה ביקורת חריפה על המינוי מחוץ לשורות הארגון. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, עודכן בבחירתו של ארדן בהירש רגע לפני שהמועמדים האחרים לתפקיד שמעו על כך. בניגוד למועמדים שהגיעו מתוך המשטרה - סאו, הלוי ודביר, מינוי הירש לא נבדק על ידי המחלקה בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר. המחלקה החלה לבדוק זאת רק היום, במקביל לוועדת טירקל. חוות הדעת של היועץ תקבע אם קיימים קשיים משפטיים למנות את הירש לתפקיד ותוגש לשרים שיצביעו על מינויו בממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ