וינשטיין בודק מידע על שתי עסקות ביטחוניות של גל הירש

עוד בטרם עלה שמו של הירש כמועמד למפכ"ל, דנו בכירים במשטרה ואנשי הפרקליטות בטענות למעשים לא כשרים בעסקות שבהן היה מעורב. הירש: אלה שקרים זדוניים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בוחן מידע שמעלה אפשרות למעשים לא כשרים בשתי עסקאות ביטחוניות שבהן היה מעורב גל הירש, המפכ"ל המיועד. וינשטיין יידרש להכריע אם יש במידע כדי להביא לסיכול מינויו של הירש. מטעמו של הירש נמסר כי הטענות בעניינו "שקריות וזדוניות".

מקורו של המידע בתלונה הנוגעת לשתי עסקאות שביצעה החברה של הירש, אחת ב-2008 והשנייה בעת האחרונה. לפי מידע שהגיע לידי "הארץ", החומר בעניינו של הירש הגיע לרשויות האכיפה לפני יותר מחודש, בטרם עלה שמו של הירש כמועמד לתפקיד, ונדון בישיבה שבה השתתפו ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, ואנשי הפרקליטות. המידע נבחן על ידי בכירים במשטרה, שהחליטו להרחיב את הבדיקה ולהטיל אותה על יחידת להב 433. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לא היה מודע למידע לגבי הירש, ולמד על הבדיקה מכלי התקשורת. 

מינוי גל הירש – סיקור נרחב: הכרזת העצמאות של ארדן תקבע את עתידו הפוליטי | יוסי ורטרמינוי שנשען על אינטואיציה הוא דבר שכמעט מזמין צרות | עמוס הראלנתניהו קבע מי לא יהיה מפכ"ל, ארדן בחר מי כן | אמיר אורןכך שלח אותנו מפקדנו הירש ללבנון עם אלפקות | אסא ששון   ■ מתקפת המפכ"לים לשעבר על הירש: תראו מי שמדבר | גידי וייץ

בסביבתו של וינשטיין טוענים כי בניגוד למקובל, ארדן נמנע מלהביא לידיעתו את כוונתו למנות את הירש לתפקיד בטרם ההכרזה. ארדן מצדו, כמו גם הירש, לא ידעו דבר על החומרים שנמצאים בידי המשטרה זה זמן. ייתכן שבחינתו של המידע לעומק נדחקה מפני שתי החקירות הגדולות שהעסיקו את המשטרה בעת האחרונה – פרשה 512 בעניין ארגוני הפשע ופרשת ישראל ביתנו.

גל הירש במדי צה"ל, ב-2006. ייתכן שוודעת טירקל תזמן בכירים לשעבר כדי להציג מידע שאליו נחשפו בנוגע להירשצילום: ירון קמינסקי

בעבר, בטרם הוכרז על מפכ"ל מיועד, הועבר שמו לבחינה במחלקה לחקירות שוטרים. משם הממצאים היו מועברים ליועץ המשפטי לממשלה. במצב של מועמד חיצוני, אמורה המשטרה לבדוק אם קיים מידע מעברו שעלול להעיב על המינוי. נראה כי רצונו של ארדן לשמור על עמימות לגבי המועמד הנבחר מנעה את הבדיקה המוקדמת, ולכן הוא גם לא ידע דבר על המידע שכבר נמצא בידי היועץ.

כעת, צוות בראשות המשנה ליועמ"ש דינה זילבר יבדוק את המידע שנאסף על הירש. במשרד המשפטים נערכים למצב שבו הצוות ייאלץ לבקש מהמשטרה לזמן שורה של גורמים כדי לשפוך אור על המידע בעניינו של הירש.

ערוץ נוסף להעברת מידע הוא ועדת טירקל. ייתכן שהוועדה תקבל ישירות חומרים על המפכ"ל המיועד. לא מן הנמנע שדמויות בכירות שלא נמצאות כיום במערכת יבקשו להציג מידע שאליו נחשפו בהקשר של הירש.

ארדן מבחינתו מבין שהוא יתקשה להשלים את המינוי לפני 1 בספטמבר. לצורך כך נקרא שוב מ"מ המפכ"ל ניצב בנצי סאו לשיחה שבה הוא התבקש להאריך את כהונתו ולעכב את פרישתו. סאו הבהיר לארדן שהוא מוכן להישאר במשטרה ולחפוף את הירש עד תחילת 2016.

הירש צפוי להתייצב בשבוע הבא בפני ועדת טירקל, הגוף המייעץ למינוי בכירים בשירות המדינה. הוועדה, בראשות השופט בדימוס יעקב טירקל, תבחן את טוהר המידות בהליך מינויו של הירש וכן טוהר המידות של האיש עצמו.

ביומיים האחרונים מנסים ארדן והירש למזער נזקים ולהילחם בביקורת על המינוי, לפחות עד שיאושר באופן רשמי. השר, ככל הנראה בתיאום עם הירש, מנסה ליצור תפקידים מורחבים לבכירים במשטרה כדי שיישארו בארגון ויתרמו לו מניסיונם.

כך למשל, לניצב יורם הלוי, שכבר הוצע לו תפקיד סמפכ"ל המשטרה, הובטח כעת שתפקידו ישודרג. בין היתר, נבחנת האפשרות להפקיד בידי הלוי את האחריות על אגף החקירות והמודיעין (אח"מ), כמו גם את תעדוף החקירות בארגון. אחריות זו הופקדה עד כה בידי המפכ"ל, והעברתה לסגנו פוגעת בסמכויותיו של המפקח הכללי.

מבקר המשרד לביטחון הפנים כבר קבע בעבר שהמצב ביחידת להב 433 למשל — שבו ראש להב בדרגת ניצב כפוף לראש אח"מ בדרגת ניצב — הינו בעייתי וכי יש לשנות את המבנה הפיקודי ביחידה. כעת, ארדן מבקש ליצור מצב שבו יהיה ראש להב, ניצב רוני ריטמן, כפוף לראש אח"מ, ניצב מני יצחקי, שבעצמו יהיה כפוף לסמפכ"ל, ניצב הלוי, הכפוף בתורו למפכ"ל. לפי מקורות במשטרה, קשה להאמין שהיועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה יקבלו מבנה פיקודי סבוך שכזה.

גורמים בכירים במשטרה, שמתחו שלשום ביקורת על מינוי הירש, טענו כי מערכת היחסים בינו לבין השר ארדן בעייתית ועלולה לפגוע בפעילות המשטרה. לדבריהם, הירש "יהיה חייב לארדן" על הדרגה הבכירה שקיבל, ואילו עתידו הפוליטי של ארדן יהיה תלוי בהצלחתו של הירש בתפקיד, ועל כן ימנע השר מלבקר אותו. המחויבות ההדדית הזו, טענו הבכירים, תיצור מצב שבו לאף צד לא יהיה אינטרס לאתגר את הצד השני.

שלשום יצאו חמישה מפכ"לים לשעבר וכ-35 ניצבים בדימוס בצעד חריג נגד ההחלטה למנות את הירש למפכ"ל. בכינוס חירום שיזמו כדי לסכל את המינוי, החליטו הבכירים לשעבר לפנות למבקר המדינה ולוועדת טירקל בדרישה לערוך "חשיבה מחדש" של מינוי הירש. כמו כן, משפחות שכולות, המתנגדות גם הן למינוי הירש לתפקיד, הפגינו שלשום בערב מול ביתו של השר ארדן בסביון.

מאז שהודיע ארדן על מינוי הירש לתפקיד, בכפוף לאישור הממשלה וועדת טירקל, מתחו בכירים בתוך המשטרה ומחוצה לה ביקורת חריפה על מינוי אדם מחוץ לשורות הארגון. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, עודכן בבחירתו של ארדן בהירש רגע לפני שהמועמדים האחרים לתפקיד שמעו על כך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ