אלופים במילואים במפגש עם ארדן: גל הירש אינו ראוי לשמש כמפכ"ל

השר לביטחון הפנים נפגש בין היתר עם האלוף (מיל') דורון אלמוג, שוועדה בראשותו לבדיקת תקרית חטיפת החיילים אלדד וגולדווסר המליצה להדיח את הירש מצה"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הקדיש היום (ראשון) כמעט שעתיים לפגישה עם ארבעה קצינים בכירים במילואים, שחקרו בעבר היבטים שונים של מלחמת לבנון השנייה. הקצינים הציגו לארדן תמונה קשה בדבר תפקודו של מועמדו למפכ"לות המשטרה, תת-אלוף (מיל') גל הירש, כמפקד אוגדה 91 (עוצבת הגליל) בזמן המלחמה. מדבריהם עלה כי הם סבורים שהירש אינו מתאים לשמש בתפקיד של מפכ"ל. ארדן לא השיב בהרחבה לטענותיהם, אולם משתתפים בפגישה התרשמו כי הוא מתייחס ברצינות לטענות שהעלו וכי בהדרגה מתגבשת אצלו ההבנה כי לא היה מודע למלוא חומרתה של התמונה בטרם החליט למנות את הירש למפכ"ל.

בפגישה השתתפו האלוף (מיל') דורון אלמוג, שעמד בראש צוות התחקיר בפרשת חטיפתם של חיילי המילואים אלדד רגב ואהוד גולדווסר; תת-אלוף (מיל') פנחס בוכריס, איש מודיעין ומנכ"ל משרד הביטחון לשעבר שבחן את ההקשר המודיעיני של פרשת החטיפה; האלוף (מיל') יורם יאיר, שבדק את תפקוד האוגדה בפיקודו של הירש במלחמה עצמה, לאחר החטיפה; והאלוף (מיל') אלעזר שטרן, שיחד עם יאיר עמד בראש צוות נוסף, אשר בחן את "ערכי צה"ל במלחמה" ועסק בין השאר גם בהיבטים ערכיים בפעולת האוגדה בפיקודו של הירש. ארדן כבר עיין בחלקים מן הדו"חות הפנימיים של צה"ל סביב המלחמה.

לדברי המשתתפים, ארבעת הקצינים הפגינו חזית אחידה, מתחו ביקורת קשה על תפקוד הירש ועל האחריות שלו לתקלות שהתגלו בזמן פעילות האוגדה. שלושת המסמכים נדונו בפורום המטה הכללי בשלהי תקופתו של דן חלוץ כרמטכ"ל והתקבלו על-ידו. הירש עצמו, ועמו גם קצינים נוספים, בעיקר מפיקוד הצפון, מתחו בזמנו ביקורת נוקבת משלהם על מסקנות הצוותים וטענו כי מסקנות ועדת אלמוג, בפרט, היו מוטות וגרמו להירש עוול.

הקצינים במילואים שנטלו חלק בפגישה עם ארדן גם התבטאו, ברמות שונות של חריפות, באשר לאי התאמתו בעיניהם לתפקיד המיועד לו. הקצינים הדגישו כי אין להם שום אינטרס זר בפרשה וכי אינם רודפים את הירש מסיבות אישיות. הם התרשמו כי ארדן הופתע מחומרת הטענות שהעלו. להערכת משתתפי הפגישה, ארדן יתקשה להתעלם מטענותיהם, הן לנוכח העובדה שהוצגו לו בפירוט כה רב והן לנוכח ההתנגדות הנמרצת למינוי שהפגינו כמה מהוריהם של לוחמים שנהרגו במלחמה תחת פיקודו של הירש. הפגישה בין ארדן להורים השכולים, ביום שישי האחרון, היא שהובילה למפגש בין השר לבין ראשי צוות התחקיר של המלחמה.

ארדן בכנסת, בתחילת החודש צילום: אוליבייה פיטוסי

ביום שישי פורסם ב"הארץ" כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בוחן מידע שמעלה אפשרות למעשים לא כשרים בשתי עסקאות ביטחוניות שבהן היה מעורב הירש. וינשטיין יידרש להכריע אם יש במידע כדי להביא לסיכול מינויו של הירש. מטעמו של הירש נמסר כי הטענות בעניינו "שקריות וזדוניות".

מקורו של המידע בתלונה הנוגעת לשתי עסקאות שביצעה החברה של הירש, אחת ב-2008 והשנייה בעת האחרונה. לפי מידע שהגיע לידי "הארץ", החומר בעניינו של הירש הגיע לרשויות האכיפה בטרם עלה שמו של הירש כמועמד לתפקיד, ונדון בישיבה שבה השתתפו ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, ואנשי הפרקליטות. המידע נבחן על ידי בכירים במשטרה, שהחליטו להרחיב את הבדיקה ולהטיל אותה על יחידת להב 433. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לא היה מודע למידע לגבי הירש, ולמד על הבדיקה מהתקשורת. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ