וינשטיין מגבה את המשטרה: המידע על הירש הגיע מהרשות לאיסור הלבנת הון

ההתייחסות החריגה של משרד המשפטים לעניין באה לאחר שעורך דינו של הירש תקף הבוקר את ראש אגף החקירות במשטרה: "צריך לבדוק מה האינטרסים שלו ומה הקשרים שלו עם ניצבים בדימוס"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

משרד המשפטים הבהיר היום (ראשון) כי המידע שבודק היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בנוגע למפכ"ל המיועד גל הירש לא הגיע ממשטרת ישראל, זאת בניגוד לפרסומים בעניין בתקשורת. לדבריו וינשטיין, בבוקר בו התפרסם דבר המינוי הוא קיבל לידיו חומרים הנוגעים להתנהלות החברות של הירש מכמה גורמים, בהם גם מהרשות לאיסור הלבנת הון.

בהודעה לעיתונות שפרסם היום המשרד נכתב כי "בעקבות טענות ופרסומים שונים שהועלו בעניין המידע הנוגע למועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה, גל הירש, הרינו להבהיר כי המידע הראשוני שהגיע אל היועץ המשפטי לממשלה, הגיע מגורם אכיפה אחר ולא מפנייה של משטרת ישראל".

בעקבות הפרסום על הבדיקה בעניינו של הירש, תקף היום המפכ"ל המיועד באמצעות עורך דינו דרור ברוטפלד את ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי. בראיון לניב רסקין ב"גלי צה"ל" אמר הבוקר עו"ד ברוטפלד כי "אם היו דברים אצל מני יצחקי שהוא לא טיפל בהם, והוציא אותם רק עכשיו כאשר גל הירש אמור לשמש כמפכ"ל המשטרה, צריך לבדוק מה האינטרסים ומה הקשרים שלו עם אותם ניצבים בדימוס. מדובר בניצבים בדימוס בעלי אינטרסים שפועלים נגד החלטת השר ארדן. הם מגיעים לכל ערוצי התקשורת עם דף מסרים".

הדברים, שנאמרו על דעתו של הירש, גררו ביקורת בקרב בכירים במשטרה. "הירש פועל כמו אחרון הפוליטיקאים שמוציאים עליהם חומרים והאש מופנית למשטרה", טענו גורמים בכירים בארגון, "מה הוא מצפה מיצחקי? שיבקשו ממנו את החומרים והוא לא יוציא את מה שיש? שיסתיר אותם במגירות שלו? אם עוד שנה מישהו ידליף את זה וחלילה יתגלה שמישהו העלים מידע כל כך משמעותי, מני יצחקי, גל הירש והשר היו משלמים מחיר שהם אפילו לא חולמים עכשיו".

הירש מחוץ לביתו בראש העין, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

בהודעה שהוציא משרד המשפטים נכתב עוד כי "הדברים נבדקים כעת בידי צוות בדיקה שמונה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, המורכב מאנשי פרקליטות המדינה ומחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים. הצוות בוחן אם יש בדברים כדי להשליך על מועמדותו של הירש. כאמור, הצוות כבר החל בעבודתו והוא יגבש בהקדם את ממצאיו והמלצותיו".

גורמים במשטרה טענו היום שלא יירתעו מהאיומים של הירש ואנשיו ועל אף הניסיונות לצייר את המשטרה כגוף מושחת, הם יעשו הכל כדי להילחם במינוי ויעבירו את החומרים כפי שמתחייב ויבחנו אותם אם יתבקשו לעשות כך על ידי וינשטיין או הרשות לאיסור הלבנת הון.

בתגובה לטענות הירש לגבי ההשתהות בטיפול במידע אמרו באגף החקירות והמודיעין כי משאבי המשטרה מוגבלים וכי הנושא נדחק לתחתית סדר העדיפויות, בין היתר בשל העיסוק בפרשה 512 ובפרשת ישראל ביתנו. קצין בכיר הוסיף כי לאור דבריו, קשה להאמין שהירש יוכל לעבוד עם יצחקי, מה שמטיל צל נוסף על מינויו למפכ"ל.

הבוקר (ראשון) פורסם ב"הארץ" כי המידע שהועבר מהמשטרה ליועץ המשפטי לממשלה, בקשר לעסקאות ביטחוניות בהן היה מעורב הירש, הגיע אליה מהבולשת הפדרלית האמריקאית ב–2013 — אך לא נחקר. על העברת החומרים פורסם לראשונה ב"הארץ שישי". גורמים במשרד המשפטים ובמשרד לביטחון הפנים העריכו אתמול כי אישור מינויו של הירש למפכ"ל המשטרה יתעכב, וזאת כדי לאפשר לבחון את החומרים לעומק.

בעקבות הפרסום אמר הירש למקורביו כי "יש גורמים במשטרה שמחזיקים בחומרים רגישים ובוחרים לגנוז אותם לימים שיבואו, ולעשות בהם בבוא העת שימוש פוליטי, כמו במקרה שלי. בכוונתי ללכת על המהלך הזה בלי למצמץ, עד הסוף".

מקורם של החומרים שמצויים כעת בידי וינשטיין הוא בחקירה סמויה שניהלו סוכני האף.בי.איי. הם כוללים מסמכים והקלטות של יותר מעשרים אנשי עסקים ישראלים שמעורבים בסחר בנשק ברחבי העולם. לדברי מקורות המעורבים בבדיקת החומרים, עולה מהם מעורבות לכאורה של לפחות חלק מסוחרי הנשק בעבירות מס ובשוחד בעסקאות שבוצעו באפריקה, אירופה ודרום אמריקה.

החומרים שנוגעים לחברה של הירש עוסקים בשתי עסקאות שבוצעו בגאורגיה וקזחסטן, ככל הנראה ב–2008 וב–2013. ברבות מהעסקאות שחקרו אנשי האף.בי.איי מעורב שר ההגנה הגאורגי לשעבר, דוד קאזרשווילי, שנמלט מארצו בשנים האחרונות ומבוקש שם בגין עבירות שחיתות. קאזרשווילי כיהן כשר ההגנה בגאורגיה גם בזמן שבוצעו העסקאות עם חברות שבבעלותו של הירש.

המידע, כאמור, הועבר למשטרת ישראל עוד ב–2013. למרות שנערכו ישיבות עבודה תקופתיות אודותיו, לא נפתחה אף חקירה פלילית בעניין ומנגד גם לא הוחלט כי החומרים אינם מצדיקים חקירה כזו. מקורות שנחשפו לחומרים ומעורים בחקירות מסוג זה אמרו, מבלי להתייחס למידע הספציפי שהועבר, כי פעמים רבות ישראל נמנעת ממיצוי בדיקות מעין אלו. לדבריהם, המדינה חתומה על אמנה בינלאומית שמחייבת דיווח ואכיפה על עסקאות נשק לא כשרות, ולכן פעמים רבות נמנעת מסגירה רשמית של התיקים.

עם זאת, לדברי אותם מקורות ישראל היא גם יצואנית נשק גדולה, וכדי לא לפגוע בהכנסות המדינה מייצוא הביטחוני היא נמנעת גם מקידום הבדיקות.

מרגע שעלה שמו של הירש כמועמד למפכ"לות, ביקש היועמ"ש את כל החומרים שיש למשטרת ישראל ולגורמי האכיפה השונים בעניינו. בהתאם לבקשה העבירה המשטרה את החומרים המדוברים. מקורביו של הירש טוענים באמצעי התקשורת כי הוא סבור שהעברת החומרים רק כעת מעידה על כך שמדובר בניסיון של גורמים בתוך המשטרה לסכל את מינויו. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ