מינוי הירש מסתבך: ארדן האריך כהונת ממלא מקום המפכ"ל

כהונתו של ניצב בנצי סאו תוארך ב-45 יום כדי לאפשר לצוות של משרד המשפטים להשלים את הבדיקה בעניינו של המפכ"ל המיועד. במשרד המשפטים מעריכים כי וינשטיין יתקשה להגן על המינוי בבג"ץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניצב בנצי סאו בתל אביב, בשבוע שעברצילום: עופר וקנין

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן סיכם היום (ראשון) עם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין על הארכת כהונת ממלא מקום המפכ״ל, ניצב בנצי סאו, ב-45 ימים נוספים. ההארכה, שעדיין כפופה לאישור הממשלה, ניתנה על מנת לאפשר לצוות הבדיקה במשרד המשפטים לקדם את הליך הבדיקה בעניין מינויו של תא"ל (מיל׳) גל הירש לתפקיד המפכ״ל.

במידה והליך הבדיקה יסתיים לפני תום פרק הזמן של 45 יום, ובכפוף לכך שלא תימצא מניעה משפטית ובכפוף לאישור ועדת טירקל, יובא מינויו של הירש לאישור הממשלה.

גורמים במשרד המשפטים ובמשטרה סבורים שהחומרים שנמצאים בידי וינשטיין מחזקים את ההערכה שליועץ המשפטי לממשלה יהיה קשה מאוד להגן על המינוי, אם תוגש נגדו עתירה לבג"ץ. מכיוון שלא נפתחה חקירה פלילית, בשלב זה הירש לא חשוד בדבר, אולם מהחומר שבידי היועץ המשפטי עולה לפחות האפשרות שיהיו גורמי אכיפה שונים, לא רק בישראל, שידרשו להמשיך את החקירה בעניין העסקאות הביטחוניות בהן היה הירש מעורב ולבצע השלמות חקירה בעתיד. 

בסביבת ארדן טוענים שעל אף החלטתו להאריך את כהונת סאו כממלא מקום, הוא כבר נערך למצב שבו ייאלץ לחזור בו ולמנות למפכ"ל אדם אחר. ארדן, כך סבורים גורמים פוליטיים שמכירים אותו היטב, מחפש דרך לבטל את המינוי של הירש מבלי לגרום לעצמו נזק פוליטי גדול. בסביבת השר טענו היום כי אם המינוי של הירש לא יצא בסופו של דבר לפועל, ארדן יחשוש להתחיל הליך נוסף של איתור מועמד עליו הוא אינו יודע דבר. אפשרות שנשקלת על ידו היא מינוי מפכ"ל מתוך שורות המשטרה ומתחתיו סמפכ"ל שימונה מחוץ לארגון ויקבל את הפיקוד לאחר שילמד אותו תקופה מסוימת כסגן המפכ"ל. 

סאו, ממלא מקום המפכ"ל ומפקד מחוז תל אביב, היה אחד מהמועמדים הסופיים מתוך המשטרה להתמנות למפכ"ל, לצד מפקד מחוז הדרום, ניצב יורם הלוי ומפקד מחוז חוף, ניצב זוהר דביר. השר ארדן נפגש עם כל אחד מהשלושה כמה פעמים, לפני שהחליט בסופו של דבר למנות את הירש. לאחר ההודעה על מינוי הירש הודיע סאו כי בכוונתו להתפטר מהמשטרה, אולם לאחר כמה ימים הוא הסכים לבקשת ארדן להמשיך לכהן בתפקיד ממלא מקום המפכ"ל לאורך תהליך החפיפה של הירש לתפקיד.  

משרד המשפטים הבהיר היום (ראשון) כי המידע שבודק וינשטיין בנוגע להירש לא הגיע ממשטרת ישראל, זאת בניגוד לפרסומים בעניין בתקשורת. לדבריו וינשטיין, בבוקר בו התפרסם דבר המינוי הוא קיבל לידיו חומרים הנוגעים להתנהלות החברות של הירש מכמה גורמים, בהם גם מהרשות לאיסור הלבנת הון.

בהודעה לעיתונות שפרסם היום המשרד נכתב כי "בעקבות טענות ופרסומים שונים שהועלו בעניין המידע הנוגע למועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה, גל הירש, הרינו להבהיר כי המידע הראשוני שהגיע אל היועץ המשפטי לממשלה, הגיע מגורם אכיפה אחר ולא מפנייה של משטרת ישראל"

הבוקר (ראשון) פורסם ב"הארץ" כי המידע שהועבר ליועץ המשפטי לממשלה, בקשר לעסקאות ביטחוניות בהן היה מעורב הירש, הגיע אליה מהבולשת הפדרלית האמריקאית ב–2013 — אך לא נחקר. על העברת החומרים פורסם לראשונה ב"הארץ שישי". 

בעקבות הפרסום אמר הירש למקורביו כי "יש גורמים במשטרה שמחזיקים בחומרים רגישים ובוחרים לגנוז אותם לימים שיבואו, ולעשות בהם בבוא העת שימוש פוליטי, כמו במקרה שלי. בכוונתי ללכת על המהלך הזה בלי למצמץ, עד הסוף".

בנוסף להארכת כהונתו של סאו, סיכם השר לביטחון הפנים עם היועץ המשפטי לממשלה על הארכת כהונת נציב שירות בתי הסוהר רב-גונדר אהרון פרנקו ב-45 יום.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ