גל הירש מופיע בפני ועדת טירקל; וינשטיין לארדן: הבדיקה תימשך זמן רב

היועץ המשפטי לממשלה הבהיר לשר לביטחון הפנים כי יש צורך לבדוק לעומק את פעילות החברות שבהן היה שותף המפכ"ל המיועד. דנינו צפוי להביע התנגדות למינוי בהופעתו בפני הוועדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מפכ"ל המשטרה המיועד, גל הירש, מופיע הבוקר (שלישי) בפני ועדת טירקל לאישור מינויים בכירים בשירות המדינה. מלבד הירש מופיעים בפני הוועדה, שתתכנס במשרד ראש הממשלה בירושלים, גם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן והמפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו. האחרון צפוי להביע התנגדות למינוי ולקרוא למינוי מפכ"ל מתוך שורות המשטרה. הוועדה לא צפויה לקבל החלטה בעניין מינויו של הירש לפני שתתקבל חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

וינשטיין הבהיר אתמול לארדן כי הבדיקה שמנהלים אנשיו בנוגע להירש צפויה לארוך זמן רב, בשל הצורך לבדוק לעומק את המידע אודות פעילות החברות שבהן היה שותף. במשרד המשפטים התקשו אתמול להעריך מתי יושלם גיבוש חוות הדעת בעניין החשדות הנוגעים לחברות. אתמול העריכו מקורות במשרד כי לאור היקף החומרים בעניין הירש ותוכנם, יתקשה וינשטיין להגן על המינוי בבג"ץ, אם יתבצע בעיתוי הנוכחי ותוגש נגדו עתירה.

ועדת טירקל, הבוקרצילום: מרק ישראל סלם

אתמול נענתה הממשלה לבקשת ארדן ואישרה את הארכת כהונתו של ניצב בנצי סאו כממלא מקום המפכ"ל ב-45 ימים, עד 14 באוקטובר, או עד למינוי מפכ"ל קבוע.‎ אם עד תום תקופה זו לא תאשר הממשלה מינוי מפכ"ל, היא תיאלץ לשוב ולהאריך את כהונתו של סאו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב מאחורי ארדן והירש והודיע אתמול כי הוא מעניק "גיבוי מלא" לכוונת השר "למנות את האיש הטוב ביותר לתפקיד מפכ"ל משטרת ישראל". בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו כי הירש הוא אדם ראוי ויהיה מפכ"ל מצוין. לדבריו, "הוא האדם הנכון במקום הנכון, קצין ערכי ומסור, שיש לו יכולות גדולות לחולל שינויים ולתרום תרומה לחיזוק משטרת ישראל ושלטון החוק במדינה".

גל הירש ליד ביתו בראש העין, שלשוםצילום: מוטי מילרוד

הירש ביקש אתמול להתנער מדברי מקורביו בגנות בכירי המשטרה וכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "אני מבקש להבהיר חד-משמעית כי כל טענה נגד המשטרה או אגף החקירות והעומד בראשו אינה על דעתי ולא נמסרה מטעמי... המשטרה חייבת להעניק כל סיוע נדרש ליועץ בבדיקתו את המינוי ואני בוטח ביושרתם של האנשים ובניקיון התהליך". לדבריו, "מסע השמצות והדלפות לתקשורת גורם נזק לשמי הטוב, לכך אני רגיש ועל כך היתה התרעומת".

הירש פרסם את ההבהרה יום לאחר שעורך דינו דרור ברוטפלד תקף בחריפות את ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, ואמר כי "צריך לבדוק מה האינטרסים שלו" בהקשר לבדיקה בעניינו של הירש. בעקבות זאת פרסם היועץ המשפטי לממשלה הודעה חריגה, שבה הבהיר כי המידע הראשוני בנושא כלל לא הגיע מהמשטרה. בכיר במשטרה מתח אתמול ביקורת על העיכוב בהודעתו של הירש, ואמר כי פרסם אותה רק משום שהבין שהדבר מזיק לסיכוייו להתמנות לתפקיד.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) פנתה לוועדת טירקל וביקשה כי תבחן את פעילות חברת הייצוא הביטחוני של הירש, "דיפנסיב שילד". לדברי זנדברג, על הוועדה לוודא שהידע והציוד הביטחוניים שסיפקה החברה לא שימשו לביצוע פשעי מלחמה ולהפרת זכויות אדם. לדבריה, אם משטרים דיקטטוריים נמנו עם לקוחות החברה, הדבר "מצריך לפחות בדיקה מדוקדקת".

בהכנת הידיעה השתתפו: יהונתן ליס וגילי כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ