ביניש נגד גוף הביקורת על הפרקליטות: "הפכו את הפרקליטים לעבריינים המסוכנים"

לדברי נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, "הנזק מנציבות הביקורת עולה בהרבה על התועלת. הייתי מבטלת את הסמכת הנציבות לקיים ביקורת פרטנית של תלונות מן הציבור"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, דורית ביניש תקפה היום (שלישי) את גוף הביקורת על הפרקליטות ויצאה להגנת עמדתם של פרקליט המדינה, הנהלת הפרקליטות וועד הפרקליטים. בכנס הנהלת הפרקליטות לדורותיה שהתקיים היום בנווה אילן אמרה ביניש: "הנזק מנציבות הביקורת עולה בהרבה על התועלת ואתם יכולים לצטט אותי. במקום עוד 40 פרקליטים להורדת עומס נותנים אותם לנציבות. זה לא ייאמן. העבריינים המסוכנים נהיו הפרקליטים".

אתמול פנתה ביניש לשופט העליון בדימוס, אליעזר גולדברג, שכיהן כמבקר המדינה וכנציב תלונות השופטים וכתבה דברים דומים. פרקליט המדינה שי ניצן ושופט העליון אליקים רובינשטיין הציעו לגולדברג להזמין את ביניש כדי לשמוע אותה, אך גולדברג נמנע מלעשות כן. "אין כמותן (ביניש ועדנה ארבל) שמכירות את עבודת הפרקליטות", אמר לו ניצן. גולדברג השיב: "השופטת ארבל דיברה איתי... יש לי הערכה גדולה לנשיאה לשעבר השופטת ביניש, הסיבה היחידה שאני שוקל זה פרק הזמן. לפי מה שאתם כותבים, חל שינוי ממשי בפרקליטות. היא לא יודעת, היא מכירה לתקופה שלפני 20 שנה, אז היא לא מעודכנת לגבי מה שנעשה, כנראה". יצוין כי ועד הפרקליטים התנגד תחילה למינויו של גולדברג לבחינת מתווה גוף הביקורת, בשל התבטאות שלו בעד הצורך בביקורת על הפרקליטות. הוועד העדיף שביניש תעמוד בראש הוועדה - אולם לבסוף הסיר את התנגדותו. 

ביניש, ב-2012צילום: מוטי מילרוד

טיעוניה של ביניש בפנייה לגולדברג זהים אחד לאחד לטיעוני הנהלת הפרקליטות, ובמרכזם דרישה לבטל את הסמכות של נציבות הביקורת בראשות השופטת בדימוס הילה גרסטל לדון בתלונות שמוגשות על ידי הציבור נגד פרקליטים ומנהליהם. הפרקליטים בגיבויה של ביניש מתנגדים גם לביקורת המערכתית. הם טוענים כי הפרקליטות מבוקרת מעל ומעבר לנחוץ ודורשים כי הנושאים שיבוקרו, היקפם ואופיים יתואמו עם פרקליט המדינה.

"לו דעתי תישמע, הייתי מבטלת את הסמכת הנציבות לקיים ביקורת פרטנית של תלונות מן הציבור ומותירה את הסמכות לבירור תלונות פרטניות בידי הנציבות רק למקרים חריגים שבהם מבקשים ראשי מערכת התביעה לברר אירועים או תלונות שהובאו לידיעתם באמצעות הנציבות על פי שיקול דעתם המקצועי", כתבה ביניש.

לדבריה, "די לעתים בעצם פרסום אודות דבר קיומה של תלונה שהוגשה לנציבות ומתן פומבי לדברים, דבר שהנו בלתי נמנע, כדי לפגום בהליך, להטיל מורא על הפרקליט ולייצר מראית פני איום על חוסר הפניות שלו". נשיאת בית המשפט העליון לשעבר הוסיפה כי עצם בקשה מפרקליט להתייחס לתלונה שהוגשה נגדו, מהווה איום על הפרקליטים. "יש לזכור כי הפרקליטות מתמודדת לעתים מול גורמים רבי אינטרסים, בעלי מעמד וכוח או בעלי הון, שקיים חשש ממשי לעתים כי יעשו כל שביכולתם כדי להרתיע את הפרקליט המטפל בעניינם ולהטיל עליו מורא. הגשת תלונות נגד פרקליט והעסקת הפרקליט במתן מענה לתלונות אלה, היא בהחלט דרך שיתכן כי ייעשה בה שימוש לרעה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ