מסקנות הוועדה לבדיקת הרצח במצעד הגאווה: שבעה קצינים ושוטרים יועברו מתפקידם

הקצין הבכיר ביותר שיועבר מתפקידו הוא מפקד מרחב מוריה, ניצב-משנה קובי דוידיאן. לפחות 11 קצינים ושוטרים מוזכרים בדו"ח. הערה פיקודית למפקד מחוז ירושלים ניצב צ'יקו אדרי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניצב צ'יקו אדרי בטקס החלפת מפקדים במחוז ירושלים, 2014

המשטרה פרסמה הערב (ראשון) את מסקנות הוועדה לבדיקת הרצח במצעד הגאווה לפני כחודש. ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב בנצי סאו, אימץ את המסקנות. לפי הודעת המשטרה, שבעה קצינים ושוטרים יועברו מתפקידם, בהם מפקד מרחב מוריה במחוז ירושלים, ניצב-משנה קובי דוידיאן.

לפי ההודעה, דוידיאן לא יקודם במשך חמש שנים ולא ישמש בעתיד בתפקידים פיקודיים, זאת לאחר שנקבע כי "כשל בתפקידו". בין היתר, צוין כי לא דאג להצבת מחסום במקום הדקירה, למרות שעל פי התוכנית המבצעית הודגש צורך בהצבתו, ולא דאג שיחולקו לשוטרים תמונות החשודים, בהם הדוקר ישי שליסל, אלא רק לקצינים הבכירים.

כמו כן, קבעה הוועדה כי ארבע הערות פיקודיות יירשמו לקצינים, בהם מפקד מחוז ירושלים ניצב משה (צ'יקו) אדרי ומפקד מרחב ציון תת-ניצב אפי חביביאןהוועדה ביקרה את החלטתו של אדרי לפצל את אחריות הפיקוח על האירוע לשני מרחבים - ציון ומוריה - בשל הירידה במספר המשתתפים והמפגינים החרדים בשנים האחרונות. הערות פיקודיות יירשמו גם לקצין אג"ם במרחב מוריה, סגן-ניצב שלמה בכר ולקצין אמ"ן במרחב ציון, רב-פקד יצחק שמעיה.

הוועדה, שהורכבה מקצינים בכירים מיחידות שונות במשטרה בעבר ובהווה, בחנה את המחדלים סביב דקירתם של שישה בני אדם במצעד הגאווה בירושלים בסוף חודש יולי. התוקף היה ישי שליסל, חרדי ממודיעין עילית, שדקר שלושה צועדים במצעד בשנת 2005 ושוחרר לפני כחודשיים ממאסר. ימים ספורים לאחר המצעד מתה מפצעיה שירה בנקי, בת 16, שנפצעה אנושות.

26 שוטרים וקצינים הופיעו בפני הוועדה, שבחנה את איסוף המודיעין וניתוחו לקראת המצעד, הממשק מול שירות בתי הסוהר, לרבות העברת מידע בדבר שחרורו הצפוי של ישי שליסל, והתוכנית המבצעית ביום המצעד עצמו. הוועדה העירה על פער משמעותי בין התוכניות המבצעיות שאושרו לבין יישומן בשטח.

מתיאור האירוע על ידי חברי הוועדה עולה כי שליסל ביצע את הדקירות במשך תשע שניות עד שנעצר. זה היה הניסיון השני שלו להיכנס לשטח המצעד. שוטרת שזיהתה אותו בניסיונו הראשון להתקרב ביקשה ממנו לעזוב את המקום והוא הלך.

בדו"ח הוועדה מוזכרים 11 קצינים בדרגות שונות המכהנים בתפקידי מפתח במחוז ירושלים. מרביתם מכהנים בתפקידי מודיעין ואבטחה, והיו אחראיים על אספקת מידע ותמיכה לכוחות הביטחון לפני המצעד ובמהלכו.

לאחר שבחן את מסקנות הוועדה, שהוגשו בשבוע שעבר, החליט ניצב סאו לקבל את המלצותיה והורה על יישומן המהיר, באמצעות צוות שיוקם בימים הקרובים. ניצב סאו, שקיבל נוסח מוקדם יותר של ההמלצות, החליט שיש להחמיר בצעדים שיינקטו ביחס לכמה בעלי תפקידים, והמסקנות הסופיות משקפות את ההחמרה הזאת. בשעות האחרונות הגיעו הקצינים בזה אחר זה לשיחה עם ממלא מקום המפכ"ל, בנוגע למסקנות האישיות לגביהם. 

לצד דוידיאן יודח מתפקידו ראש ענף מודיעין במחוז ירושלים, סגן-ניצב דורון משה. הוא לא יקודם במסלול פיקודי במשך שבע שנים ולא ישמש בעתיד בתפקידי מודיעין, בשל "אי מימוש אחריותו וההנחיה הישירה והמפורטת שקיבל ממפקד המחוז לתכלל את עבודת המטה ביחס לטיפול המודיעיני באובייקטים שזוהו כאיום על המצעד, ושליסל ביניהם".

ראש הזרוע המבצעית בימ"ר ירושלים, סגן-ניצב שי אללי, יועבר גם הוא מתפקידו ולא ישמש בתפקיד מבצעי בחמש השנים הקרובות. זאת נוכח "אחריות הזרוע על איתור "דמויות חריגות" במצעד וברחובות הסמוכים לו, בעוד שבפועל התמקדה הזרוע אך ורק בפנים התהלוכה". לצד זאת, הוועדה ציינה לחיוב את תפקודו המבצעי של ראש הזרוע המבצעית במהלך ההשתלטות על שליסל.

שירה בנקי

ראש לשכת מודיעין ובילוש במרחב מוריה, רב-פקד צחי חלפון, יודח מתפקידו בשל אי מימוש אחריותו בכל הנוגע להפצת מודיעין בנוגע לשליסל ותיווך בין גורמי המרחב והימ"ר לעניין איתור "דמויות חריגות". ראש מרכז דיווח ותיאום אח"מ, רב-פקד דורון שלום, יודח מתפקידו בשל החלטתו לגרוע שמות, בכלל זה את שמו של שליסל, מרשימת היעדים שהציג מחוז ירושלים טרם האירוע. הוועדה הגדירה את ההחלטה "טעות יסודית בשיקול הדעת", בין היתר בשל חוסר הערכה נכונה של האיום הנשקף משליסל.

כמו כן, יודח אחד המפקדים בשטח המצעד, פקד אולג גולנד. הוא לא ישמש בתפקיד פיקודי מקצועי במשך חמש שנים, ובתקופה זו לא יקודם. שוטר מג"ב, רביח מחמוד, שהוצב בחסימה ברחוב וושינגטון יועבר מתפקידו כמפקד כיתה ולא ישמש בתפקיד פיקודי.

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס לפרסום מסקנות הוועדה ואמר כי "מותה של שירה בנקי ז״ל ופציעת הצועדים הם אירועים חמורים שניתן היה למנוע ולכן חייבו תחקור והסקת מסקנות אישיות לצערי, גם אם הן חסרות תקדים בהיקפן".

ממשפחתה של בנקי נמסר כי "הדו"ח לא ישיב את שירה לחיק משפחתה. יחד עם זאת, המשפחה מקווה שככל שנמצאו ליקויים כלשהם – הרי שאלו יתוקנו והלקחים יופקו וייושמו באורח העמוק ביותר האפשרי על מנת למנוע הישנות מקרים דומים".

מוקדם יותר היום קראו לציבור הוריה של בנקי, מיקה ואורי, להשתתף בטקס הנחת המצבה על קברה של שירה, שיתקיים ביום שלישי הקרוב בבית העלמין בקיבוץ נחשון. "חלפו מספר שבועות מאז ששירה שלנו נרצחה", כתבו בפייסבוק. "אנחנו עדיין מנסים להבין מה אירע ומנסים לעכל את עוצמת האובדן, אבל ברור לנו שהרצח הוא שיא נוסף בחוסר הסובלנות של הרחוב הישראלי ובחוסר היכולת והרצון שלו להכיל דעות שונות ובני אדם מגוונים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ