בג"ץ בביקורת על זימון מבקשי מקלט מאפריקה לנתב"ג: "אי התחשבות מספקת - בלשון המעטה"

בעתירת ארגוני זכויות אדם עלה שמאות מבקשי מקלט מאפריקה נדרשים להתייצב בלשכת רשות האוכלוסין, המרוחקת מתחנת אוטובוס וחסרת תנאים בסיסיים. המדינה: הליקויים תוקנו

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

שופטי בג"ץ מתחו היום (שני) ביקורת על זימון מבקשי מקלט ומהגרים מאפריקה (שאינם מסודאן או אריתריאה), רובם מגינאה אך גם מגינאה ביסאו, צ'אד ומאלי, לחתום על מסמכים בלשכת רשות האוכלוסין בנמל התעופה בן גוריון. בלשכה אין תנאים מתאימים לקבלת קהל והיא מרוחקת מקווי אוטובוס. 

העתירה, שהוגשה במארס 2014 בידי ארגוני זכויות אדם, עוסקת במאות אפריקאים השוהים בישראל ולמעשה תקועים בה משום שהגיעו אליה ללא אף מסמך מזהה. בהיעדר יחסים דיפלומטיים בין גינאה לישראל, כאשר אין ברשות השוהה דרכון או כל תעודה אחרת, אין אפשרות לגרשו חזרה לארצו. אותם מבקשי מקלט, שמספרם נאמד בכ-800, אינם רשאים כלל לעבוד בישראל.

ברשות האוכלוסין משוכנעים כי מרביתם יכולים להשיג מסמכים שיאפשרו את חזרתם לארצם, אך לטענת הרשות אלה אינם מעוניינים לעשות זאת ולכן ממציאים תרוצים. האפריקאים השוהים בארץ ללא מסמכים הבהירו בעבר כי היו שמחים לעזוב את ישראל, אך אינם יכולים.

מעדויות האפריקאים עולה כי הם מוזמנים ללשכה הנמצאת בשטח נמל התעופה, במקום שנמצא במרחק הליכה של 20-15 דקות מתחנת אוטובוס. תדירות הזימון היא בין אחת לשבוע לאחת לחודש, והם מגיעים למקום, ממתינים כמה שעות בחוץ, ללא אפשרות לגשת לשירותים או לקבל מים לשתייה. לבסוף הם חותמים על כמה מסמכים ואז שבים למקום מגוריהם. בעבר היו מגיעים האפריקאים לחתום בחולון. 

רשות האוכלוסין הודתה כי במקום אכן אין תנאים מתאימים לקבלת קהל, אך סיפרו כי הותקנו במקום קולר וכיסאות לממתינים. ואולם מהדיון עולה עוד כי לא מדובר במספיק כסאות, משום שהם יכולים להכיל רק כ-50 בני אדם ולמקום מגיעים ביום הרלוונטי בדרך כלל מאה. 

נציג המדינה, ע"ד דן רוזנברג, התגאה בשינויים שביצעה המדינה לטובת השוהים, אך השופטת אסתר חיות אמרה לו כי הדברים רחוקים ממענה מספק. עו"ד רוזנברג טען כי "נגיש מאוד להגיע לטרמינל 3, נכון שלאחר מכן יש צורך ללכת משך רבע שעה… יש לנו מקום ממוזג עם 50 מקומות וזאת על פני ארבע שעות. השאיפה היא לשפר זאת כדי שזה יתאים, את זה אפשר לעשות". 

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור ענתה כי "זה ששולחים אנשים בהמוניהם למתקן כזה מצביע על אי התחשבות מספקת ואני נוקטת בלשון המעטה". היא פנתה לנציג המדינה ואמרה כי "אני פונה בשם חבריי לאדוני ולמשיבים למצוא פתרון הומניטארי יותר". 

השופט חנן מלצר הוסיף לגבי מרחק ההליכה כי "יש אנשים שקל להם ללכת עשר דקות ויש אנשים שמאוד מאוד קשה להם ללכת. אלו אוכלוסיות מוחלשות. יש אנשים שעברו עינויים ולכן שוחררו". 

בסוף הדיון העניקו שופטי בג"ץ למדינה 75 יום להגיב שוב לעתירה, שהוגשה על ידי המוקד לפליטים ומהגרים, האגודה לזכויות האזרח ורופאים לזכויות אדם. את העותרים ייצגו עורכי הדין עודד פלר רחל פרידמן. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ