חבר הכנסת החדש בישראל ביתנו נחקר באזהרה בפרשת השחיתות במפלגה

עודד פורר שהושבע לכנסת במקום שרון גל נחקר בפרשת השחיתות שנקשרה במפלגתו. הוא חשוד בהפרת אמונים בעת שכיהן כמנכ"ל משרד הקליטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חבר הכנסת הטרי עודד פורר מישראל ביתנו נחקר באזהרה במסגרת פרשת 242, המכונה פרשת ישראל ביתנו. פורר, בן 38, הושבע אתמול לכנסת ועדיין מוגדר חשוד בפרשה. הוא מסר בתגובה: "זומנתי לחקירה פעם אחת לפני כארבעה חודשים ואני בטוח שבזה העניין הסתיים". הח"כ הנכנס הוצב במקום השמיני ברשימת ישראל ביתנו בבחירות האחרונות לכנסת, ומחליף את שרון גל שהודיע בשבוע שעבר במפתיע על פרישתו.

ל"הארץ" נודע כי זמן קצר לאחר הבחירות האחרונות, שבהן שימש כמנהל המטה של המפלגה, זומן פורר לחקירה תחת אזהרה בחשד לעבירת הפרת אמונים במסגרת תפקידו כמנכ"ל משרד הקליטה, שבראשו עמדה באותו זמן חברת הכנסת סופה לנדבר מישראל ביתנו.

החשדות נגדו נחשפו במסגרת הסתעפות של הפרשה, שהפכה גלויה בדצמבר האחרון. באותו חודש הודיע פורר על התפטרותו מתפקיד המנכ"ל והתמודדות על מקום ברשימת ישראל ביתנו בבחירות. בבחירות הקודמות הוא שובץ במקום 16 ברשימת ישראל ביתנו ובמקום 43 ברשימה המאוחדת עם הליכוד.

פורר הוא בנו של ראש עיריית רחובות לשעבר שוקי פורר. אף שהוא ומשפחתו היו אנשי ליכוד ותיקים, הצטרף פורר לפני מספר שנים לישראל ביתנו ומונה ליו"ר צעירי המפלגה בהתנדבות והיה ממקימי גוף הצעירים של המפלגה. באחרונה הפך לאחד האנשים המקורבים ליושב ראש המפלגה אביגדור ליברמן.

במסגרת פרשת ישראל ביתנו נחקרים חשדות שלפיהם בכירי המפלגה, בראשם מנכ"לית המפלגה פאינה קירשנבאום, הפנו סכומי עתק מתוך תקציבי משרדי הממשלה למועצות ולעמותות, תמורת מינוי מקורבים לתפקידים שהצורך בהם מוטל בספק ותשלום עמלות שמנות לאנשי שלומם. במסגרת החקירה המנוהלת ביחידה הארצית לחקירות הונאה גויסו שישה עדי מדינה. אחד מהם הוא ראש המועצה האזורית שומרון לשעבר, גרשון מסיקה, שהודיע במאי על התפטרותו בעקבות הפיכתו לעד מדינה.

עודד פורר בכנס אשדוד לעליה, 2014צילום: תומר אפלבאום

עם שינוי הסטטוס מעובד ציבור לחבר כנסת ייהנה פורר מחסינות מפני מעצר, האזנת סתר, וחיפוש בביתו ובמסמכיו, אלא באישור שופט בית משפט עליון. עם זאת, לא תעמוד לו חסינות מפני העמדה לדין פלילי, שכן אין מחלוקת שהמעשים שלגביהם נחקר לא נעשו במסגרת מילוי תפקידו.

תפקידו של פורר בשיטה שנחשפה בפרשה הוא שולי יותר, והוא אינו חשוד בעבירות שוחד. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הוא שיכריע אם להגיש נגדו כתב אישום.

בחודש שעבר פרסם גידי וייץ ב"הארץ" כי וינשטיין התחייב בשיחות עם אנשי משרדו להכריע בגורל החשודים בפרשת 242 לפני כניסת יורשו לתפקיד בפברואר הקרוב, ונטייתו הברורה היא הגשת כתבי אישום נגד רוב החשודים המרכזיים בפרשה.

הדמויות הבולטות בפרשה הן קירשנבאום, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר רמי כהן שהוא ממקורביו המרכזיים של ליברמן, ראש מטה המפלגה דאוד גודובסקי, הלוביסט ישראל יהושע, ויו"ר נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) אלכס ויז'ניצר. כמו כן נעצרו בפרשה גם שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב מישראל ביתנו והיועצת של קירשנבאום, ויקטוריה רבין. בעלה של רבין היה בעבר רכז צעירי ישראל ביתנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ