וינשטיין: בדיקת מועמדות הירש היתה צריכה להתבצע לפני ההודעה הפומבית

בנאומו בכנס פתיחת שנת המשפט ביקש היועץ המשפטי לממשלה להגן על שמה של משטרת ישראל ותקף את העיסוק רק בביקורת עליה. הוא הוסיף כי "אנחנו רגישים מאוד לצורך לקדם את המינוי במהירות האפשרית"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין מתח היום (שלישי) ביקורת על השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, על כך שלא בדק את כשירותו של גל הירש לתפקיד המפכ"ל קודם להודעה הפומבית על מינויו. וינשטיין עודכן במינוי רגע לפני ההודעה הפומבית של ארדן, שלא התייעץ איתו קודם להחלטתו. זאת בניגוד למועמדים הפנימיים במשטרה, שלגביהם התייעץ ארדן עם וינשטיין. 

וינשטיין, שנאם בכנס פתיחת שנת המשפט של לשכת עורכי הדין, אמר: "כידוע, התבקשנו לבדוק את מועמדותו למפכ"לות של תת-אלוף במילואים גל הירש. פנייה זו הגיעה לשולחני סמוך לאחר שהוצגה המועמדות לציבור. עיתוי זה גרם לכך שדבר הבדיקה הפך פומבי, ומטבע הדברים גם פוגע". וינשטיין הוסיף: "אנו רגישים מאוד למשך הזמן שחולף ולצורך לקדם את המינוי במהירות האפשרית ולמזער את הפגיעה ככל שניתן". בכנס ביקש וינשטיין להגן על שמה של משטרת ישראל ותקף את העיסוק רק בביקורת עליה.

בסביבתו של וינשטיין טענו לאחר המינוי כי בניגוד למקובל, ארדן נמנע מלהביא לידיעתו את כוונתו למנות את הירש לתפקיד בטרם ההכרזה.  בעבר, בטרם הוכרז על מפכ"ל מיועד, הועבר שמו לבחינה במחלקה לחקירות שוטרים. משם הממצאים היו מועברים ליועץ המשפטי לממשלה. במצב של מועמד חיצוני, אמורה המשטרה לבדוק אם קיים מידע מעברו שעלול להעיב על המינוי. נראה כי רצונו של ארדן לשמור על עמימות לגבי המועמד הנבחר מנעה את הבדיקה המוקדמת.

שלשום קיים היועץ המשפטי לממשלה דיון בממצאי הפגישות שקיים צוות בכיר שנשלח לביקור בגיאורגיה, על מנת לשמוע באופן בלתי אמצעי על המידע שנאסף על החברות שבהן שותף גל הירש. עורך הדין של הירש, דרור ברוטפלד העביר אתמול לוינשטיין מידע ומסמכים המוכיחים לטענתו כי עסקיו הביטחוניים עם גיאורגיה היו כשרים וכי לא ידוע לו על עסקאות מפוקפקות. 

צוות של פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי, סגן מנהל המחלקה הבינלאומית יצחק בלום ושלומית וגמן מהרשות לאיסור הלבנת הון - שאליה הגיע המידע על החשדות נגד החברות שבהן שותף הירש לראשונה - נסעו לביקור בן יממה בגיאורגיה להיפגש עם החוקרים את החברות של הירש.

גיאורגיה העבירה לישראל בקשה רשמית לחיקור דין במסגרת חקירה המתנהלת במדינה בעניין החברות של הירש, שקשורות לעסקאות נשק. במקביל נודע כי גם האף־בי־איי חוקרת חשדות נגד חברת "דיפנסיב שילדס" ופנתה לישראל כבר לפני שנתיים בבקשה לפתוח בחקירה סמויה.

על שמו של גל הירש רשומות כיום ארבע חברות. לפני שבע שנים הוא הקים את חברת "דיפנסיב שילד אחזקות 2008" בע"מ, שרשומה בהרצליה ועוסקת בייעוץ אסטרטגי. לפי נתוני רשם החברות, ב–2013 הגיע מחזור המכירות של החברה ל–15 מיליון שקלים.

צוות הבדיקה מטעם היועץ המשפטי לממשלה העריך כי בדיקת כשירותו של הירש תיארך זמן רב, שכן מדובר בבירור העננה הפלילית שמרחפת מעל עסקיו. עם זאת, ייתכן כי עצם פעילותו העסקית בסביבת עבודה שמדיפה ריח רע של שחיתות, תספיק כדי להעיד עליו שאינו כשיר לתפקיד. בימים הקרובים ייערכו בדיקות משלימות בניסיון לקצר את זמן הבדיקה לצורך גיבוש מסקנה, שככל הנראה תהיה שיתקשו להגן על מינויו של הירש כמפכ"ל.

וינשטיין התייחס בנאומו גם לסוגיית מינוי המפכ"ל החדש והביקורת על תפקוד המשטרה והצורך בשינוי. "ככל שמתגברת התשוקה למנות מפכ"ל מחוץ למשטרה, כך מתגמדים הישיגיה של המשטרה ונעלמים משל חלום היו. בלתי ראוי ובלתי צודק להתעלם מכך", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ