רויטל חובל
רויטל חובל

יותר מחמש שנים אחרי שנחשפה, נראה כי פרשת הרפז צפויה להסתיים ללא כתבי אישום, מלבד העמדה לדין של מי שנחשד בזיוף המסמך, בועז הרפז. הפרקליטות צפויה להמליץ ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לסגור את התיקים נגד ארז וינר, עוזרו של הרמטכ"ל לשעבר ונגד מי שהיה דובר צה"ל אבי בניהו בגלל חוסר ראיות. בחודש שעבר פורסם כי גם התיק נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי צפוי להיסגר.

צוות הפרקליטות, טוני גולדנברג ורביד שיפמן מפרקליטות מחוז תל אביב העביר לפני כמה שבועות לפרקליט המדינה, שי ניצן, חוות דעת הכוללת את ההמלצות. כעת התיק עבר לגיבוש המלצה של פרקליט המדינה. היועץ המשפטי לממשלה, שיכריע באופן סופי בתיק עד לסוף כהונתו בעוד ארבעה חודשים, צפוי לאמץ את המלצות הפרקליטות.

כך עולה שהתוצאה של החקירה הפלילית שהתנהלה במשטרה הסתיימה בלא כלום. התוצאה היום זהה למסקנה שכבר התגבשה בשלבים הראשונים של הבדיקה לאחר פרסום המסמך בערוץ 2 באוגוסט 2010. פרקליט המדינה לשעבר משה לדור וראש אגף החקירות יואב סגלוביץ, סברו אז כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית נגד המעורבים. חרף עמדתם, בעקבות המלצת מבקר המדינה, החליט וינשטיין להעביר את החקירה למשטרה הצבאית החוקרת ובאוגוסט 2013 הורה להרחיב את החקירה הפלילית למשטרה. 

בחודש שעבר העריכו במשרד המשפטים כי וינשטיין יסגור את התיק נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, על אף שאין עדיין חוות דעת כתובה ורשמית על כך. במשרד הדגישו כי טרם התקבלה החלטה בעניינו של אשכנזי וכי לא גובשה חוות דעת סופית, אולם בדיונים סגורים דובר כבר על סגירת התיק. במשרד התייעצו בחודשים האחרונים עם מומחים בתחום המודיעין, לגבי החשד כי אשכנזי הדליף סוד מדינה לעיתונאים - ורק לגבי חשד זה היו לבטים קלים.

אשכנזי נחשד בכך שהשתהה בדיווח על הימצאות המסמך בידיו לגורמי משטרה או ליועץ המשפטי לממשלה, אשר עמדו עמו בקשר בעניין. זאת על אף שידע כי נפתחה חקירת משטרה בנושא - בכך נחשד בעבירה של הפרת אמונים.

אשכנזי גם נחשד במסירת מידע ברמת סיווג "סודי ביותר" לעיתונאים במסגרת תדרוכים ושיחות רקע בניגוד להנחיות. בכך נחשד בביצוע עבירות של הפרת אמונים וגילוי ידיעה לאדם שאינו מוסמך. בספטמבר האחרון המליצה המשטרה להעמידו לדין בשל החשדות הללו. המשטרה ציינה אז כי לא נמצאו ראיות לכך שאשכנזי עמד במרכזו של פוטש נגד שר הביטחון לשעבר אהוד ברק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ