האם שהתלוננה במשטרה לפני שבנותיה נרצחו על ידי אביהן תובעת מיליונים מהמדינה

עביר דנדיס טוענת כי התלוננה במשטרה יותר משש פעמים שבעלה מכה אותה ואת בנותיהם, אולם נשלחה משם מפני שאינה ישראלית. יום לפני הרצח התלוננה בתחנה אחרת, אך לא נעשה דבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עביר דנדיס, אמן של הילדות רימאס ואסינאד דנדיס מהכפר הבדואי אל-פורעה שנרצחו בידי אביהן לפני כשנתיים, תובעת את המשרד לביטחון הפנים, את המשטרה ואת בעלה לשעבר על סך 12 מיליון שקלים לפחות. לטענת התובעת, המשטרה לא מנעה את רצח בנותיה בשל רשלנות. 

על פי כתב התביעה, שהוגש אתמול (שלישי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בשנת 2010 פנתה לראשונה דנדיס לתחנת המשטרה במעלה אדומים בתלונה כי בעלה, עלי אמטיראת, מכה ומסכן אותה ואת ילדותיה, רימאס בת השנתיים וחצי ואסינאד בת הארבע. אולם השוטרים סירבו לטפל בתלונתה מכיוון שהיא אינה אזרחית ישראל. אף שהעבירות נעשו בשטח ישראל והבעל אזרח ישראלי, נשלחה דנדיס למשטרה הפלסטינית. מאז חזרה האם ופנתה למשטרת מעלה אדומים עוד שש פעמים לפחות והתלוננה על אלימות בעלה, אך קיבלה בכל המקרים אותה תשובה.

בשלב מסוים ברחה דנדיס מהבית עם בנותיה לבית הוריה בכפר עזריה שליד ירושלים, אך הבעל חטף בתגובה את אחיה הצעיר ואיים כי ירצח אותו אם לא תשוב לביתה. בעקבות החטיפה פנתה שוב דנדיס אל תחנת המשטרה אולם שוב סירבו במשטרה לטפל במקרה והפנו אותה אל "משרדי התיאום והקישור". בעקבות דחיית בקשותיה לעזרה, החזירה האם את בנותיה לאביהם.

עוד נכתב בכתב התביעה כי מאז מקרה זה, סירב אמטיראת לאפשר לדנדיס להיפגש עם בנותיה לתקופה שנמשכה כשנה. ואולם, זמן קצר לפני הרצח נפגשה עם בנותיה באמצעות מתווך מבלי ידיעת האב. כאשר נודע לאמטיראת על המפגש, הוא החל להכות את בתם רימאס. כשדנדיס שמעה על כך, היא פנתה מיד למשטרת ערד ושם קיבלו את תלונתה, אך לפי התביעה, לא ננקטה שום פעולה מצדם ולא נשלחה ניידת אל בית האב. יום לאחר מכן, חנק אמטיראת את בנותיו ואחר כך תלה אותן בחבלים על קורת ברזל בתקרת הבית.

דנדיס (משמאל) בבית המשפט בבאר שבע, בחודש שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

לאחר הרצח ברח האב מביתו ורק כעבור כחודש וחצי עצרה אותו המשטרה במערה באזור ים המלח. בעקבות המקרה החליט מפכ"ל המשטרה אז, יוחנן דנינו, למנות ועדת בדיקה בראשותו של תת-ניצב אפרים ברכה, אשר קבעה כי יש להדיח את מפקד תחנת ערד, את סגנו ואת ראש משרד החקירות בתחנה.

את התביעה הגיש בשם האם משרד עורכי הדין אורלנסקי אייזנברג מוזסון ושות'. עורך הדין עידו אורלנסקי אמר: "משרדנו ייצג גם את משפחת ענבל עמרם ז"ל. גם אז מצאנו והוכחנו מחדלי משטרה. אז, כמו היום, מחדלי המשטרה מקימים עילת רשלנות זועקת לשמיים. המדינה חייבת לשלם על הנזק שהיא מחוללת במחדליה בתיק של עביר דנדיס ותיקים דומים".

בחודש שעבר הורשע אמטיראת בשתי עבירות רצח, בחטיפה לשם סחיטה, ובעבירות של קשירת קשר לפשע. בהכרעה מתחו השופטים ביקורת על המשטרה, וכתבו כי נראה שתלונתה של אם הבנות, ערב הרצח, התקבלה "כלאחר יד ובאדישות". עוד התייחסו למעמדה של האם כאשה שנייה במערכת יחסים פוליגמית וקבעו כי מעמדה המוחלש חשף אותה ואת ילדיה להתעמרות ולאלימות. 

זירת הרצח באל-פורעה, ב-2013צילום: אליהו הרשקוביץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ