במערכת הפוליטית והמשפטית ספדו לחשין: "לוחם ללא חת לתיקון כל עוול בקרבנו"

ראש הממשלה נתניהו אמר כי "חשין היה בעל מוח חריף, מקוריות ורגישות". שרת המשפטים שקד: "פסיקותיו המקוריות בשפתו הציורית ימשיכו להיות מופת ומקור השראה לדורות של משפטנים בעתיד"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רות ומישאל חשין, ב-2011צילום: אליהו הרשקוביץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שבת) למותו היום של המשנה לנשיא בית המשפט העליון בדימוס, מישאל חשין והגדיר אותו "מבכירי המשפטנים של ישראל". בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו כתב נתניהו: "ראיתי אותו בהדרו ובצערו הגדול על מות בנו שניאור ז"ל. חשין היה בעל מוח חריף, מקוריות ורגישות, שהיה ידען וחובב גדול של התנ"ך ושל השפה העברית". 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ספד אף הוא לחשין: "הלך לעולמו מורה, רב וידיד. אדם שגלימת השופט והמשפטן שלו ניזונה לא רק מחריפות וצלילות מחשבתו אלא מחום ליבו ויושר מצפונו.  מישה היה מגדולי המשפטנים והוגי הדעות בישראל שעמד קלה כבחמורה על עמדותיו בכל הקשור לזכותה של מדינת ישראל להגן על עצמה ועל חובתה להגן על זכויות כל בני האדם החיים בה. הוא היה נוח לכעוס כשהמציאות הצדיקה זאת, אך גם רך לרצות כי כזו היתה נפשו העדינה". 

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, אמרה כי היה "מעמודי התווך של בית המשפט העליון". לדבריה, "פסקי הדין שלו השפיעו רבות על עיצוב החשיבה המשפטית גם כשנותר בדעת מיעוט".

בהודעה שפרסמה הערב כתבה נאור כי "התמחיתי אצל השופט חשין עת כהן כראש מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, והוא למדני תמיד להציב את החתירה לאמת ולצדק במרכז העשייה. אני מבכה את מותו". 

שרת המשפטים איילת שקד ספדה אף היא לחשין ואמרה כי "פסיקותיו המקוריות של השופט חשין בשפתו הציורית ימשיכו להיות מופת ומקור השראה לדורות של משפטנים בעתיד". בהודעת משרד המשפטים צוין כי "השופט חשין היה אחד מענקי המשפט הישראלי בדורנו, ותרומתו למערכת המשפט היתה עצומה וייחודית".

דורית ביניש, נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, מסרה: "הלך מאתנו שופט דגול ואדם יקר, איש אמת שהמשפט והצדק זרמו בעורקיו. עולם המשפט התייתם. השופט חשין היה לוחם ללא חת לתיקון כל עוול בקרבנו, להגשמת השוויון בפני החוק ולעצמאות מערכת המשפט. למרבה הצער  היו שנות חייו האחרונות, אחרי האסון שפקד אותו, כואבות וקשות". 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר כי "חשין היה שופט מקורי ויצירתי, שחדות לשונו ומזגו המיוחד, לצד תפיסת עולם ערכית והומאנית, עשו אותו לאחד הפוסקים המרכזיים והחשובים של דורנו".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), אמר כי חשין "המשיך את דרכו של אביו, משופטי העליון הראשונים והיה משפטן נדיר ומשומרי החותם של הדמוקרטיה ומערכת המשפט הישראלית. הישירות והכתיבה מעוררת ההשראה שלו הן מאבני היסוד של בניין הצדק הישראלי אשר לימדו אותנו שמירה על זכויות אדם ואזרח, שוויון וחופש ביטוי תוך הקפדה על ביטחון ישראל וזהותה היהודית והדמוקרטית". הרצוג הוסיף: "דווקא בימים אלה, בהם מתקיים מאבק על עצמאותו וחופש פעולתו של בית המשפט העליון, פסיקותיו ומורשתו השיפוטית יהדהדו ויסמנו דרך אמיצה ונכונה שלאורה עלינו לפעול".

ח"כ ציפי לבני, שרת המשפטים לשעבר אמרה כי חשין "השאיר אחריו פסיקה חדה, ישירה, לא מתפשרת עטופה במילים של ספרות יפה, בה עיצב, מילא תוכן ושמר את ערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. סוער באופיו, נלחם על דעותיו מאתגר את המונח 'מזג שיפוטי' ומחליף אותו בחדות מחשבה ולשון".

יו"ר מרצ זהבה גלאון הגדירה את חשין "מגן על זכויות האדם ולוחם נחוש לעצמאותו של בית המשפט העליון". גלאון ציינה כי "השופט חשין הוביל מהפיכה בתחום ההגנה על נשים נפגעות כשקבע בפרשת האונס בשומרת, שכדי להרשיע באונס אין צורך להראות שהאישה התנגדה לתוקף, אלא, די בכך שלא הביעה את הסכמתה לקיום יחסי מין איתו. בנוסף השופט חשין היה הראשון שקבע ביחס לסחר בנשים שמדובר ב׳עבדות מודרנית׳ ונודע בפסיקותיו החריפות נגד סוחרי נשים". 

השר לשעבר גדעון סער ספד אף הוא לשופט בדימוס: "מישאל חשין - שרת את עמו על כס המשפט. קול ייחודי ומקורי. לעתים שמרן, לעתים ליברלי. איש שאר הרוח במשפט. אנושי, רגיש ורגשן, אוהב התנ"ך והעברית. לא צפוי, מורכב ועמוק ממקהלות של מבקרים או חסידים - הוא ייחסר. 'לא תכירו פנים במשפט כקטן כגדל תשמעון לא תגורו מפני איש כי המשפט לאלוהים הוא'".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ