מבשלת במעון רה"מ: שרה זרקה כלים על הרצפה ואמרה שיש לנו 5 דקות לערוך מחדש

המבשלת העידה במסגרת תביעתו של איש התחזוקה גיא אליהו נגד משרד רה"מ וסיפרה על מקרה בו רעיית ראש הממשלה הכתה אותה. אליהו, בדומה לאב הבית נפתלי, טוען כי הבטיחו לו תקן ולא קיימו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה ובנימין נתניהו בהדלקת נרות עם עולים חדשים בירושלים, בשנה שעברהצילום: אלכס קולומויסקי

תביעה שנייה של איש תחזוקה במעון ראש הממשלה החלה אתמול (ראשון) להתברר בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים. במהלך הדיון העידו התובע, העובד לשעבר גיא אליהו, ומבשלת לשעבר במעון, על יחס קשה מצד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו.

אליהו תבע את משרד ראש הממשלה על פיטוריו שלא כדין ויחס פוגעני ומתעמר כלפיו במהלך עבודתו. בדומה לאב הבית לשעבר מני נפתלי, טען אליהו כי הובטח לו תקן של עובד קבוע ומשגילה כי אין בכוונתו של סמנכ"ל משרד ראש הממשלה עזרא סיידוף למלא אחר הבטחתו, עזב.

בעדותו היום סיפר על אירועים חריגים במעון. כך למשל תיאר בהרחבה מקרה שבו הזעיקה אותו לטענתו רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו מביתו בשעה 12 וחצי בלילה כדי שיחמם לה צלחת מרק.

"ראש הממשלה היה באותו ערב בפגישה עד 12 וחצי בבית", סיפר אליהו, "הגברת היתה למעלה וכמה שעות לא שמעתי ממנה. כשראש הממשלה סיים את הפגישה שאלתי אם אני יכול ללכת אם סיימתי והוא אומר לי 'כן, תלך'. מבחינתי אני משוחרר. השעה 12 וחצי בלילה. היא החזירה אותי בלי שום הצדקה.

גיא אליהו בבית הדין לעבודה בירושלים, במארסצילום: אוליבייה פיטוסי

היא אמרה לי 'זה לא בסדר שאתה הולך בלי לשאול אותי אם אני צריכה משהו ובלי להגיד לי לילה טוב, מעכשיו כל פעם תתקשר אליי, אפילו אם זה 12 או אחת בלילה ותגיד לי לילה טוב'", הוסיף.

"אם כל כך רע במעון למה לא עזבת?", שאלה את אליהו נציגת הפרקליטות, פרקליטת מחוז ירושלים (אזרחי) כוכבית נצח דולב המייצגת את משרד ראש הממשלה. אליהו השיב כי "בסוף עזב". "אבל אתה אמרת שאם היית מקבלת תקן היית נשאר. איך אדם שכל כך סובל בשביל תקן מוכן להישאר?", הקשתה. ואליהו השיב: "לקחתי בחשבון שאני עובד מדינה ואני אעבוד עם ראש ממשלה אחר".

בדומה לנפתלי, גם אליהו נשאל בפני מי התלונן. "מני גם היה כמוני, היתה מתעללת בו... אם היינו פונים לעזרא הוא היה אומר 'תעבדו, אין מה לעשות, ככה היא. זאת העבודה וזה מה שהולך בבית, אין מה לעשות'. אף פעם לא היה לו פתרון למצב הזה".

המבשלת אתי חיים סרבה להעיד בתחילה, אך בית המשפט הוציא לה זימון. היום היא העידה מטעמו של אליהו ותיארה חוויות קשות מעבודתה עם הגברת נתניהו. "זה היה שבת בצהריים. היתה אמורה להיות ארוחה בפאטיו", סיפרה.

"הגב' נתניהו התארגנה למעלה וראש הממשלה יחד עם אבנר חיכה בפאטיו וקרא עיתון. שמנו סלטים, בקבוק שתיה וכוסות וראש הממשלה ביקש מאיתנו לסגור את הסכך כי היה שמש. גיא לחץ על המתג והסכך נסגר. כמה דקות אחרי כן נכנסה גב' נתניהו וראתה את הסכך סגור ושאלה מי סגר את הסכך וגיא אמר שהוא סגר. 'מי אמר לכם?' התחילה לצעוק. גיא אמר שראש הממשלה ביקש וכל הזמן הוא (רה"מ) ישב על הספסל עם עיתון והוא פשוט התעלם. אז היא אמרה 'תוציאו את כל הסלטים בבקשה לפנות את השולחן ולערוך מחדש'. אבנר קם ואמר 'אמא זה בסדר לא קרה שום דבר, את שלי אל תפנו'. היא כעסה עליו שהוא נתן גיבוי לנו ומשכה את המפה וצרחה והשתוללה ואני וגיא עמדנו שם מבועתים ממש. היא זרקה את כל הכלים עם הסלטים והחמוצים על הרצפה ואמרה עכשיו תאספו יש לכם חמש דקות לערוך לי מחדש וכך היה".

היא אישרה את גרסתו של אליהו לפיה באחד הימים התעלפה לאחר חילופי דברים עם נתניהו. "שראש הממשלה הגיע עם פמלייתו לחדר העבודה וביקש להכין לו חזה עוף. הבאתי לו לחדר העבודה אוכל ושתיה והיא בדיוק נכנסה ואמרה שהיא רוצה כזה, למרות שעשר דקות קודם אכלה ארוחת ערב. ורצתי למטבח ואמרתי לגיא שמזג שתיה שהיא רוצה לאכול שוב. וזה היה טקס כי זה עריכה אחרת ולא לעשות לה חביתה ונגמר. הוא אמר לי 'תכיני, אני אקח'. גיא לא היה יכול לצאת החוצה כי היא לא היתה מסכימה שהוא יגיש. היא היתה אומרת שלא מספיק אלגנטי ומגושם".

לדברי חיים, "אני הייתי אמורה לצאת ולהגיש ולטגן ולעשות הכל. התחלתי להרגיש שיש עליי לחץ. הבאתי לה את האוכל ואמרה תביאי לשתות, והבאתי לה לשתות ואמרה לי תביאי שמפניה. חזרתי למטבח, והתחלתי לבכות לגיא שאני לא יכולה יותר והרגשתי שאני לא יכולה לעמוד על הרגליים ונפלתי. זה היה היום האחרון שלי בעבודה. היא לא התקשרה ולא שאלה".

במקרה אחר סיפרה כי נתניהו היכתה אותה. "היא ביקשה שנביא כוסות יין, הכוסות של היין נמצאות בארון מחוץ למטבח, במין מעבר כזה מהסלון למטבח. כיוון שהכל נעשה בלחץ וריצות אני יצאתי מהסלון ופתחתי את הדלת ולא שמתי לב שהיא אחרי, וכשפתחתי את הדלת היא נתנה לי מכה ביד. פה זו היתה פעם ראשונה שהרמתי את הקול ואמרתי לה 'את הרמת עלי יד?' ושאלתי אם הרביצה לי. היא אמרה לי 'לכי לשטוף ידיים' ואמרתי לה שהידיים שלי יותר נקיות. היא אמרה שאני חוצפנית ושאלך לשטוף ידיים. התקשרתי לעזרא סיידוף שאני יוצאת מהבית ולא מוכנה להמשיך הוא אמר לי שאני לא הולכת לשום מקום. 'את לא יכולה להשאיר את ראש הממשלה ללא עובדים'. המצחיק זה שאחר כך התבקשתי לכתוב לה מכתב התנצלות. היא אמרה שהתנאי שאני אמשיך לעבוד בבית זה שאכתוב מכתב התנצלות למרות שאני קיבלתי את המכה ביד".

נתניהו וסיידוף צפויים להעיד בבית המשפט ב-29 באוקטובר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ