ארדן הודיע לגל הירש על ביטול מינויו לתפקיד מפכ"ל המשטרה

בפגישה בין השר לביטחון הפנים לגורמים במשרד המשפטים, הובהר לשר כי יש קושי ממשי ומשמעותי להגן על מינויו של הירש. בנוסף, בעקבות המצב הביטחוני הוחלט לבחון מועמד אחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גל הירש מחוץ לביתו, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

כחודש לאחר שהחליט למנות את גל הירש למפכ"ל המשטרה, הודיע הערב (רביעי) השר לביטחון הפנים גלעד ארדן להירש על הסרת מועמדותו לתפקיד בשל התמשכות בדיקת היועץ המשפטי לממשלה בעניינו. ארדן צפוי להציג כבר בימים הקרובים מועמד חדש מטעמו, כך שוועדת טירקל תוכל להתחיל מיד בבדיקת המינוי. לאור פרשת הירש עשוי ארדן לשוב ולבחור לתפקיד אחד משלושת הניצבים שהתמודדו עליו בטרם מונה הירש — ממלא מקום המפכ"ל בנצי סאו, מפקד המחוז הדרומי יורם הלוי ומפקד המחוז הצפוני זוהר דביר.

בסביבת השר אמרו הערב כי ארדן צפוי לבקש מסאו למנות כמה בעלי תפקידים בכירים במשטרה, שלא אוישו עד כה בהעדר מפכ"ל. בימים הקרובים צפויים להתמנות מפקדים למחוז תל אביב (תפקיד אותו ממלא כעת סאו עצמו) ולמחוז חוף וכן ליחידה לחקירות הונאה, היחידה המשטרתית המיוחדת (ימ"מ) ומפקד יחידת החבלה.

בהודעות שפרסמו הערב הפנו ארדן וראש הממשלה בנימין נתניהו אצבע מאשימה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שהבהיר באחרונה כי הבדיקה צפויה להימשך עוד זמן רב, ומתחו ביקורת על הפרסומים בתקשורת בעניינו של הירש. "גל הירש הוא האיש הנכון לתפקיד המפכ"ל — כך אז חשבתי וכך אני חושב גם היום", מסר נתניהו. לדבריו, "תהליך המינויים אצלנו הוא קשה, מתמשך, פוגעני וללא ספק ראוי לבחינה מחודשת", והסיבה להסרת המועמדות היא "הזמן המתמשך והעובדה שלא ניתן לקבל מסגרת זמנים קצובה למה שמכונה אצלנו 'תהליך בדיקה'". את הפרסומים בעניין הירש הגדיר נתניהו כ"לשון הרע והשמצות", והוסיף: "לא כך ראוי לנהוג במי שנכון להקריב את מיטב שנותיו, מרצו וכשרונו למען מדינת ישראל".

ארדן, ששיבח את הירש וטען ש"לא דבק בו רבב", הסביר את החלטתו: "לצערי, במדינת ישראל בדיקת מועמדים איננה מוגבלת בזמן ובימים האחרונים הובהר לי שהתהליך יימשך עוד זמן לא ידוע, של שבועות לכל הפחות. בנסיבות אלה ומתוך אחריות למשטרת ישראל, הודעתי לגל בצער רב שיהיה עליי לבחור במועמד אחר, אף שראיתי בו המועמד המתאים ביותר". 

"מאז ההודעה (על מינוי הירש), עובר גל לצערי מסע של השמצות והכפשות, רצח אופי ועלילות", מסר ארדן והדגיש שהירש "אינו חשוד בדבר ואיש לא התלונן נגדו". הוא ציין כי "הליך הבדיקה המתקיים נמשך כבר זמן רב, חוות הדעת (של וינשטיין) עוד לא הוגשה לוועדת טירקל והשלמת ההליך לא נראית באופק". השר הוסיף: "אני מאמין שעלינו לבדוק את עצמנו היטב, כיצד קורה שאדם ערכי וראוי אינו מתמנה לתפקיד אליו ייעדה אותו ממשלת ישראל".

בסוף החודש שעבר, כמה ימים לאחר שארדן הודיע על בחירתו בהירש, דיווח "הארץ" כי היועץ המשפטי לממשלה בוחן מידע המעלה חשד להתנהלות לא כשרה לכאורה בעסקאות שבהן היתה מעורבת חברת הייצוא הביטחוני "דיפנסיב שילד" שבראשה עומד הירש. לדברי מקורות במשרד המשפטים, החומר שהצטבר בנושא מצביע על בעייתיות במינוי ויקשה על וינשטיין להגן עליו, אם תוגש נגדו עתירה לבג"ץ.

וינשטיין התייחס להתמשכות הבדיקה בנאום שנשא לפני כשבועיים לרגל פתיחת שנת המשפט. "אנו רגישים מאד למשך הזמן שחולף ולצורך לקדם את המינוי במהירות האפשרית ולמזער את הפגיעה ככל שניתן", אמר אז. "עם זאת, הבדיקה צריך שתיעשה בצורה יסודית ונכונה". לדברים אלה קדמה ביקורת של וינשטיין על ארדן, בטענה שהיה על השר למסור ליועץ את שם מועמדו למפכ"ל לפני שנקב בו פומבית.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ