ארדן הודיע: סגן ראש השב"כ ימונה למפכ"ל; וינשטיין: אין מניעה למינוי

לאחר הסרת מועמדותו של גל הירש, בחרו השר לביטחון הפנים ורה"מ להציג את מועמדותו של ר', שמינויו כפוף להמלצת ועדת טירקל. "הארץ" דיווח כי ר' דחה באחרונה הצעה דומה כי רצה להתמודד על ראשות השב"כ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הודיע היום (שישי) כי ימליץ לממשלה על מינויו של סגן ראש השב"כ, ר', לתפקיד מפכ"ל משטרת ישראל. המינוי יובא לאישור הממשלה בכפוף להמלצת ועדת טירקל, המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה. מטעם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, נמסר כי היועץ ערך בדיקה בעניינו של ר' וקבע כי אין מניעה למנותו לתפקיד. ההודעה על מועמדות ר' נמסרה יומיים לאחר שארדן הודיע על ביטול מינויו לתפקיד של גל הירש.

ארדן וראש הממשלה בנימין נתניהו סיכמו ביניהם על הצגת מועמדותו של ר', שפיקד עד לאחרונה על אחד המרחבים בשב"כ - תפקיד המקביל לאלוף בצה"ל. כפי שדווח בשבוע שעבר ב"הארץ", ארדן פנה באחרונה לר' והציע לו להתמנות למפכ"ל, אך הוא דחה את ההצעה כיוון שראה עצמו מועמד מוביל לראשות השב"כ בעתיד. עם זאת, לאחר שיחות שבהן הבהיר לו ראש הממשלה כי יעדיף לראותו כמפכ"ל המשטרה, החליט ר' להיענות לארדן.

ארדן ונתניהו עם ניצב בנצי סאו, בשבוע שעברצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

ר', בן 52, נשוי ואב לשבעה, הוא חובש כיפה והתגורר במשך שנים רבות בהתנחלות באזור רמאללה, עד שעבר לפני כמה שנים עבר ליישוב דתי במרכז הארץ. הוא התגייס לחטיבת הצנחנים ב-1981, פיקד את פלוגת ההנדסה של החטיבה - תפקיד שבו החליף אותו המפכ"ל המיועד הקודם, הירש - ובתפקידו האחרון בצה"ל היה סגן מפקד גדוד 50.

עם שחרורו מהצבא בסוף שנות ה-80 התגייס כרכז לשב"כ, שם מילא שורת תפקידים בכירים, בהם ארבעה המקבילים לתפקידי אלוף. הוא עמד בראש מרחב יהודה, שומרון וירושלים בשיא האינתיפאדה השנייה, פיקד על מרחב הדרום וכיהן כראש אגף המטה, האחראי על ריכוז תהליכי בניין הכוח בשירות. בשנה האחרונה הוא מכהן כסגן ראש השב"כ, תפקיד שבמסגרתו הוא אחראי על הפעלת הכוח של השירות, ומשמש גם כממלא מקום ראש השב"כ.

ר' נחשב לאורך שירותו לאיש מקצוע מעולה, במיוחד בזירה הפלסטינית. בעשור האחרון דובר בו כבעל הסיכויים הטובים ביותר לרשת את יורם כהן, ראש השירות הנוכחי, שצפוי לסיים כהונה בת חמש שנים במאי 2016, ונראה כי הוא נחוש לזכות בתפקיד. אם מינויו למפכ"ל אכן ייצא לפועל תשתנה תמונת ההתמודדות על ראשות השב"כ ונראה שישולבו בה מועמדים מבפנים - בהם נ', סגן ראש השירות הקודם - וייתכן שגם מועמדים מבחוץ, אלופים מצה"ל.

בסוף החודש שעבר הודיע ארדן על כוונתו למנות למפכ"ל את גל הירש. מועמדותו של הירש נתקלה בביקורת חריפה מצד הורים שכולים ממלחמת לבנון השנייה, שבה פיקד על אוגדת לבנון (91), ומצד בכירים לשעבר במשטרה ובצה"ל. כמה ימים לאחר הודעת ארדן דיווח "הארץ" כי וינשטיין בודק מידע המעלה אפשרות להתנהלות לא כשרה בעסקאות ביטחוניות שבהן היתה מעורבת חברת הייצוא הביטחוני "דיפנסיב שילד", שבראשה עמד הירש. 

שלשום הודיע ארדן על הסרת מועמדותו של הירש בשל התמשכות הבדיקה בעניינו, לאחר שווינשטיין הבהיר באחרונה לשר כי זו תארך עוד זמן רב. בהודעות שפרסמו הפנו ארדן ונתניהו אצבע מאשימה ליועץ ומתחו ביקורת על הפרסומים בתקשורת בעניין הירש.

"גל הירש הוא האיש הנכון לתפקיד המפכ"ל - כך חשבתי וכך אני חושב גם היום", מסר ראש הממשלה. לדבריו, "תהליך המינויים אצלנו הוא קשה, מתמשך, פוגעני וללא ספק ראוי לבחינה מחודשת", והסיבה להסרת המועמדות היא "הזמן המתמשך והעובדה שלא ניתן לקבל מסגרת זמנים קצובה למה שמכונה אצלנו 'תהליך בדיקה'". את הפרסומים בעניין הירש הגדיר נתניהו כ"לשון הרע והשמצות", והוסיף: "לא כך ראוי לנהוג במי שנכון להקריב את מיטב שנותיו, מרצו וכשרונו למען מדינת ישראל".

ארדן, ששיבח את הירש וטען ש"לא דבק בו רבב", הסביר את החלטתו: "לצערי, במדינת ישראל בדיקת מועמדים איננה מוגבלת בזמן ובימים האחרונים הובהר לי שהתהליך יימשך עוד זמן לא ידוע, של שבועות לכל הפחות. בנסיבות אלה ומתוך אחריות למשטרת ישראל, הודעתי לגל בצער רב שיהיה עליי לבחור במועמד אחר, אף שראיתי בו המועמד המתאים ביותר". גם ארדן טען כי הירש עבר "מסע השמצות" וציין כי הוא אינו חשוד בדבר.

הירש עצמו טען אתמול בהודעה שמסר שנפל קורבן ל"מסכת שיטתית של השחרה", והוסיף: "למדתי על בשרי שיעור משמעותי. אני יוצא ממנו מודאג ומוטרד, עם שאלות קשות על הרוח הרעה שחיה בנו ותהיות על מצבו של עמוד השדרה הלאומי, על המשילות, על מצבה של הדמוקרטיה, על חוק ועל שלטון חוק, על ערכים ועל העדר ערכים, על קבוצות כוח ואינטרסים שלא נבחרו על ידי העם ומפעילות בכוח את חיינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ