רוני אלשיך הוא מפכ"ל המשטרה המיועד

ראש הממשלה נתניהו התיר את הפרסום מתוקף סמכותו. מינויו של רוני אלשיך, כיום סגן ראש השב"כ, יובא לאישור הממשלה בכפוף להמלצת ועדת טירקל שתתכנס ביום חמישי הקרוב

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני אלשיך מחוץ לביתו, שלשום
ברק רביד - צרובה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר הבוקר (ראשון) לפרסם את שמו של רוני אלשיך כמועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה הבא. נתניהו אישר את הפרסום מתוקף סמכותו לפי סעיף 19 לחוק שירות הביטחון הכללי. כיום אלשיך הוא סגן ראש השב"כ. 

שלשום הודיע השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, כי ימליץ לממשלה על מינויו של אלשיך לתפקיד המפכ"ל. המינוי יובא לאישור הממשלה בכפוף להמלצת ועדת טירקל, המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה. ועדת טירקל תתכנס ביום חמישי הקרוב ויופיעו בפניה השר ארדן, המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו, ראש השב"כ יורם כהן ואלשיך עצמו. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ערך אף הוא בדיקה בעניינו של אלשיך וקבע כי אין מניעה למנותו לתפקיד.

ההודעה על מועמדותו של סגן ראש השב"כ נמסרה יומיים לאחר שארדן הודיע על ביטול מינויו לתפקיד של גל הירש. ארדן ונתניהו הם שסיכמו ביניהם על הצגת מועמדותו של אלשיך, שפיקד עד לאחרונה על אחד המרחבים בשב"כ - תפקיד המקביל לאלוף בצה"ל. כפי שדווח בשבוע שעבר ב"הארץ", ארדן פנה באחרונה לאלשיך והציע לו להתמנות למפכ"ל, אך הוא דחה את ההצעה כיוון שראה עצמו מועמד מוביל לראשות השב"כ בעתיד. עם זאת, לאחר שיחות שבהן הבהיר לו ראש הממשלה כי יעדיף לראותו כמפכ"ל המשטרה, החליט אלשיך להיענות לארדן.

אלשיך, בן 52, נשוי ואב לשבעה, הוא חובש כיפה והתגורר במשך שנים רבות בהתנחלות באזור רמאללה, עד שעבר לפני כמה שנים ליישוב דתי במרכז הארץ. הוא התגייס לחטיבת הצנחנים ב-1981, פיקד על פלוגת ההנדסה של החטיבה - תפקיד שבו החליף אותו המפכ"ל המיועד הקודם, הירש - ובתפקידו האחרון בצה"ל היה סגן מפקד גדוד 50.

עם שחרורו מהצבא בסוף שנות ה-80 התגייס כרכז לשב"כ, שם מילא שורת תפקידים בכירים, בהם ארבעה המקבילים לתפקידי אלוף. הוא עמד בראש מרחב יהודה, שומרון וירושלים בשיא האינתיפאדה השנייה, פיקד על מרחב הדרום וכיהן כראש אגף המטה, האחראי על ריכוז תהליכי בניין הכוח בשירות. בשנה האחרונה הוא מכהן כסגן ראש השב"כ, תפקיד שבמסגרתו הוא אחראי על הפעלת הכוח של השירות, ומשמש גם כממלא מקום ראש השב"כ.

אלשיך נחשב לאורך שירותו לאיש מקצוע מעולה, במיוחד בזירה הפלסטינית. בעשור האחרון דובר בו כבעל הסיכויים הטובים ביותר לרשת את יורם כהן, ראש השירות הנוכחי, שצפוי לסיים כהונה בת חמש שנים במאי 2016, ונראה כי הוא נחוש לזכות בתפקיד. אם מינויו למפכ"ל אכן ייצא לפועל תשתנה תמונת ההתמודדות על ראשות השב"כ ונראה שישולבו בה מועמדים מבפנים - בהם נ', סגן ראש השירות הקודם - וייתכן שגם מועמדים מבחוץ, אלופים מצה"ל.

בסוף החודש שעבר הודיע ארדן על כוונתו למנות למפכ"ל את גל הירש. מועמדותו של הירש נתקלה בביקורת חריפה מצד הורים שכולים ממלחמת לבנון השנייה, שבה פיקד על אוגדת לבנון (91), ומצד בכירים לשעבר במשטרה ובצה"ל. כמה ימים לאחר הודעת ארדן דיווח "הארץ" כי וינשטיין בודק מידע המעלה אפשרות להתנהלות לא כשרה בעסקאות ביטחוניות שבהן היתה מעורבת חברת הייצוא הביטחוני "דיפנסיב שילד", שבראשה עמד הירש. 

בשבוע שעבר הודיע ארדן על הסרת מועמדותו של הירש בשל התמשכות הבדיקה בעניינו, לאחר שווינשטיין הבהיר באחרונה לשר כי זו תארך עוד זמן רב. בהודעות שפרסמו הפנו ארדן ונתניהו אצבע מאשימה ליועץ ומתחו ביקורת על הפרסומים בתקשורת בעניין הירש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ