ועדת טירקל נתנה אור ירוק למינוי רוני אלשיך למפכ"ל המשטרה

לשכת ראש הממשלה הודיעה כי הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה החליטה שאין מניעה למנות את אלשיך לתפקיד. השר ארדן: אביא את המינוי לאישור הממשלה כבר בישיבתה הקרובה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני אלשיך מחוץ לביתו בשבוע שעבר
רוני אלשיך מחוץ לביתו בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה, ועדת טירקל, נתנה היום (חמישי) אור ירוק למינויו של רוני אלשיך למפכ"ל המשטרה הבא. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי הוועדה, בראשות השופט בדימוס יעקב טירקל, דנה במועמדותו של אלשיך לתפקיד לאחר שהופיעו בפניה השר ארדן, המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו, ראש השב"כ יורם כהן ואלשיך עצמו. על פי ההודעה, "בתום דיוניה החליטה הוועדה שאין מניעה למנות את רוני אלשיך לתפקיד המפכ"ל".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, מסר כי הוא מברך על ההחלטה וכי יביא את המינוי לאישור הממשלה כבר בישיבתה הבאה. "אני בטוח שיש לרוני את כל הכישורים והניסיון הנדרש להצעיד את משטרת ישראל קדימה ולהוביל בה מהפכה של שירות לאזרח ונוכחות ברחובות שתגביר את הביטחון האישי של אזרחי ישראל", אמר.

לפני שבוע הודיע ארדן כי ימליץ לממשלה למנות את אלשיך, סגן ראש השב"כ, לתפקיד. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מסר כי ערך בדיקה בעניינו של אלשיך וקבע כי אין מניעה למנותו לתפקיד המפכ"ל. מינויו סוכם בין ארדן לראש הממשלה נתניהו, שאמר לאלשיך כי הוא מעדיף לראותו בתפקיד המפכ"ל ולא בתפקיד ראש השב"כ.

אלשיך, בן 52, נשוי ואב לשבעה, הוא חובש כיפה והתגורר במשך שנים רבות בהתנחלות באזור רמאללה, עד שעבר לפני כמה שנים ליישוב דתי במרכז הארץ. הוא התגייס לחטיבת הצנחנים ב-1981, פיקד על פלוגת ההנדסה של החטיבה - תפקיד שבו החליף אותו המפכ"ל המיועד הקודם, הירש - ובתפקידו האחרון בצה"ל היה סגן מפקד גדוד 50.

עם שחרורו מהצבא בסוף שנות ה-80 התגייס כרכז לשב"כ, שם מילא שורת תפקידים בכירים, בהם ארבעה המקבילים לתפקידי אלוף. הוא עמד בראש מרחב יהודה, שומרון וירושלים בשיא האינתיפאדה השנייה, פיקד על מרחב הדרום וכיהן כראש אגף המטה, האחראי על ריכוז תהליכי בניין הכוח בשירות. בשנה האחרונה הוא מכהן כסגן ראש השב"כ, תפקיד שבמסגרתו הוא אחראי על הפעלת הכוח של השירות, ומשמש גם כממלא מקום ראש השב"כ.

בסוף אוגוסט הודיע ארדן על כוונתו למנות למפכ"ל את גל הירש. מועמדותו של הירש נתקלה בביקורת חריפה מצד הורים שכולים ממלחמת לבנון השנייה, שבה פיקד על אוגדת לבנון (91), ומצד בכירים לשעבר במשטרה ובצה"ל. כמה ימים לאחר הודעת ארדן דיווח "הארץ" כי וינשטיין בודק מידע המעלה אפשרות להתנהלות לא כשרה בעסקאות ביטחוניות שבהן היתה מעורבת חברת הייצוא הביטחוני "דיפנסיב שילד", שבראשה עמד הירש. 

לפני כשבוע הודיע ארדן על הסרת מועמדותו של הירש בשל התמשכות הבדיקה בעניינו, לאחר שווינשטיין הבהיר באחרונה לשר כי זו תיארך עוד זמן רב. בהודעות שפרסמו הפנו ארדן ונתניהו אצבע מאשימה ליועץ ומתחו ביקורת על הפרסומים בתקשורת בעניין הירש.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ