לדור: תומך נלהב במנדלבליט לתפקיד היועמ"ש

פרקליט המדינה לשעבר תקף את וינשטיין על החלטתו לפתוח בחקירה נגד מזכיר הממשלה בפרשת הרפז. בחוות דעת לוועדת האיתור שיבח לדור באריכות את הפצ"ר לשעבר

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

פרקליט המדינה לשעבר, משה לדור, העביר לוועדת האיתור לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה חוות דעת נלהבת התומכת במועמדות מזכיר הממשלה והפרקליט הצבאי לשעבר אביחי מנדלבליט, ומותחת ביקורת על עצם החלטת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לפתוח בחקירה נגדו בפרשת הרפז.

"חובה נעימה לי להיענות לבקשת עורך דין מנדלבליט לחוות דעתי ולבטא הערכתי בדבר התאמתו למלא את תפקיד היועץ המשפטי לממשלה במהלך השנים הבאות", כתב לדור בחוות הדעת. "לא אפריז אם אומר כי במהלך השנים, ובעיקר בתקופה בה מילא מנדלבליט את תפקיד הפרקליט הצבאי הראשי, בה גם עסק מתוקף תפקידו בתיקים ובסוגיות מורכבים שנדונו בלשכת היועץ המשפטי ובפרקליטות המדינה, התרשמותי היתה כי מנדלבליט מוכר ומוערך על ידי כולנו כאחד המשפטנים המעולים שהיו במערכת הציבורית. מנדלבליט בעל ידע תיאורטי נרחב בכל קשת הסוגיות המוכרות והרלוונטיות לעולם המשפט הציבורי, ובעל יכולת ליישמו בעבודתו המעשית. הוא בעל כושר ניתוח והסקת מסקנות ויכולת מתן ביטוי מילולי לעמדותיו, בעל פה ובכתב, ברמה ובאיכות מרשימים ויוצאי דופן. במיוחד בולטת אצל מנדלבליט חשיבתו האנליטית והיצירתית, המבוססת על ידע והבנה משפטיים ברמה טובה ביותר, ועל תפיסת עולם מגובשת של משרת ציבור — עמוקה וערכית. אלה באים לידי המחשה, בין היתר, בהצגת עמדות חכמות ומשכנעות המבהירות ומחדדות עבור שומעיו לא פעם תמונת דברים מורכבת ומעורפלת. במסמכים פרי טעו הרשימו אותנו מאוד גם התבונה, היושרה, הלהט והאמונה בצדקת הדרך שנבחרה, כשאלה מוגשים או מושמעים, כאמור, ביסודיות ובשפה רהוטה ומשכנעת".

רשימת המחמאות היא ארוכה במכתבו של לדור, והוא מסיימו במלים הבאות: "תכונות אלה, לצד כישוריו וניסיונו העשירים, הם אלה המביאים אותי לנסות לשכנעכם בכך כי מועמדתו של מנדלבליט לכהונת היועץ המשפטי לממשלה היא ראויה ביותר".

מחרתיים (רביעי) יתייצב מנדלבליט לראיון בוועדת האיתור, בראשות נשיא בית המשפט העליון לשעבר אשר גרוניס. מנדלבליט זוכה לתמיכה של רוב חברי הוועדה. גרוניס אמנם לא העלה את שמו כמועמד, אך לא התנגד לו. שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי מנדלבליט הוא מועמד ראוי בעיניה, אף שהוא מזוהה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

במאי האחרון הודיע וינשטיין על סגירת התיק נגד מנדלבליט בפרשת הרפז. הפרקליטה המלווה את הפרשה מטעם פרקליטות מחוז תל אביב טוני גולדנברג נשמעה אומרת "גם אם הוא לא יעמוד לדין, בשים לב לתפקיד אותו הוא רוצה למלא בעתיד, האם הוא ראוי להיות בתפקיד שכזה?!". וינשטיין אמנם סגר את התיק, תוך שהוא נמנע מציון עילת סגירה (חוסר אשמה או חוסר ראיות), אבל שלח לנתניהו מכתב ביקורתי וקטלני נגד מנדלבליט שנחשף ב"הארץ", עם המלצה לשקול את המשך כהונתו כמזכיר הממשלה. בכך רמז לעמדתו הברורה בנוגע לאפשרות שמנדלבליט יירש את כסאו.

רבים בפרקליטות המדינה חולקים על וינשטיין ועל טענתו שהסתירות בחקירותיו של מנדלבליט מטילות בו "כתם ערכי נורמטיבי", ביניהם גם לדור, שהתבטא בפורומים שונים נגד עמדתו של וינשטיין וכעת יוצא להגנתו גם בפני חברי ועדת האיתור.

על החשדות נגד מנדלבליט בפרשת הרפז כתב לדור: "מנדלבליט הוא ישר, הגון וערכי מדי מכדי להאמין שבעניין כלשהו יפעל בחוסר יושר או בעורמה מול היועץ, עוזרו, אנשי הביקורת במוסד מבקר המדינה או חוקרי המשטרה... אומר בכנות, מתקשה אני בכלל לזהות את ה'עניין' כמעורר ולו שאלת תקינות כלשהי (התייעצות בין רמטכ"ל ליועצו הפצר בעניין חריג שכזה, בה מציע הפצ"ר לרמטכ"ל לישון על זה לילה אחד ומיד בבוקרו של יום המחרת מנחה אותו לפעול בדיוק כפי שראוי ומתבקש היה). האם באירוע ממין זה סביר כי ימצא עצמו הפצ"ר (!) מנדלבליט עצמו, מחויב להתייצב כחשוד בחקירה פלילית, שבשעתה ולאחר סיומה מצטרפלים אליה גם הסיכון כי יודח מכהונתו הנוכחית, ובמקביל כנסיקה קשה נלווית- יישא במועקות המבוכה והבושה על 'הטלטלה הפלילית' המייסרת שמצא עצמו חווה לעד סגירתה לפני זמן לא רב, ולאחריה עד עצם היום הזה".

לדור מותח ביקורת חריפה על ההחלטה של וינשטיין לפתוח בחקירה נגד מנדלבליט, תוך שהוא מציין כי עיין בכל המסמכים הרלוונטיים, שכן לא עסק בעניינו של מנדלבליט כשכיהן בתפקיד פרקליט המדינה. "לא הצלחתי לזהות את הפסול או התקלה הראשונית (לצורך חשד לעבירה של מרמה והפרת אמונים, ר"ח). לא איתרתי זבוב של ממש. לא מצאתי את בדל אי התקינות שהצדיק הפעלת מערכות המשפט הפלילי והמינהלי כנגדו".

בנוסף, כותב לדור כי וינשטיין החיל על מנדלבליט סטנדרטים שהוא לא החיל על עצמו בכך שבשיחה שקיים הוא עצמו עם הרמטכ"ל אשכנזי, הציע לו בקולו המוקלט, לא לגלות לבית המשפט שאשכנזי החזיק את המסמך. לדור מסיים את מכתבו בהצעה לערוך בחינה נוספת של תיק מנדלבליט ולשקול התנצלות בפניו. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ