השרים יכריעו היום אם לאפשר הטלת סנקציות על סרבני גט בחו"ל

מטרת החוק היא לדחוף מסרבי גט להעניק אותו באמצעות הידיעה כי ייענשו אם יגיעו לישראל. הצעת החוק תסייע גם לישראליות מסורבות גט שנישאו בחו"ל לבעל יהודי בנישואין אזרחיים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי ועדת השרים לחקיקה יצטרכו להחליט היום אם לתמוך בהצעת חוק יוצאת דופן שתאפשר לבתי הדין הרבניים על גברים יהודים בחו"ל כעל ההצעה נועדה לסייע לנשים מסורבות גט ברחבי העולם לקבל גט מבעליהן אשר יחששו כי כאשר יגיעו יום אחד לישראל יעמדו בפני סנקציות.

הרב פנחס גולדשמידט, נשיא ועידת רבני אירופה ואב בית הדין במוסקבה, פנה לכנסת וביקש להגמיש את סמכויות בית הדין הרבני בישראל, כדי שיוכל להטיל סנקציות על בעלים יהודים המסרבים להעניק גט לנשותיהם. גולדשמידט ציין כי בעלים רבים במדינות הגולה נוהגים להתעלם מפסיקתו של בית הדין הרבני המקומי בנושאים אלה ואין לבית הדין יכולת להטיל סנקציות משמעותיות שיסייעו באכיפת הגט.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) הרימה את הכפפה וגיבשה הצעת חוק בנושא, עליה חתמו ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה כאחד, בהם חברי הכנסת יעקב מרגי מש"ס וינון מגל (הבית היהודי). לדברי לביא, התופעה בולטת במיוחד במדינות חבר העמים ולהערכתה העובדה שגברים יידעו שבבואם לישראל כתיירים או במסגרת עלייה, הם יהיו חשופים לענישה בשל סירובם להעניק גט לרעיותיהם, עשויה להקל על מתן הגט בהקדם.

לדבריה, "התיקון מעניק לבתי הדין בישראל סמכות להטיל סנקציות על בעלים יהודים שמסרבים להעניק גט לנשותיהם לאחר שנפסק שהם מחוייבים לתת גט על ידי בית הדין המקומי. הסנקציות יוטלו ברגע שסרבן הגט יגיע לארץ. הפתרון הוא גם הרתעתי, לסרבני הגט שחושבים על עלייה או על ביקור בישראל, וגם מהוה אות קלון עבור סרבני גט בקהילותיהם באשר הם שם”. הצעת החוק צפויה לסייע גם לנשים ישראליות שנישאו בחו"ל לבעל יהודי במסגרת נישואין אזרחיים ובעליהן מסרבים להעניק להן את הגט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ