ועדת השרים לחקיקה אישרה שני חוקים להחמרת ענישה על מיידי אבנים

התיקון לחוק העונשין קובע עונשי מאסר מינימליים של ארבע שנים למי שינסה לפגוע באדם או בכלי תחבורה. תיקון נוסף לחוק יאפשר שלילת כספי גמלאות והטבות מהוריו של ילד שפעל ממניע לאומני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) שני חוקים להחמרת ענישה על מיידי אבנים. מדובר למעשה בתיקון לחוקי הנוער והעונשין, שהגישה שרת המשפטים איילת שקד.

התיקון לחוק העונשין קובע עונשי מינימום למיידי אבנים, וכן שמי שינסה לפגוע באדם כלשהו בסכין, אבן, קליע או כל נשק מסוכן ופוגעני אחר - מתוך כוונה להטיל באדם נכות או מום או לגרום לו לחבלה חמורה - יקבל עונש מינימלי של ארבע שנות מאסר.

כמו כן, קובע החוק עונש מינימלי של ארבע שנות מאסר למיידי אבנים או חפצים לעבר כלי תחבורה, כאשר אלו נעשו במטרה לפגוע בנוסע או במי שנמצא בקרבתו. חלק זה של הצעת החוק יחוקק כהוראת שעה לשלוש שנים.

חלקו הנוסף של החוק עוסק בשלילת הטבת כספי גמלאות מהוריו של ילד שהורשע באחת העבירות הללו, כאשר זו בוצעה מתוך מניע לאומני או בזיקה לפעילות טרור. בתקופה בה הנער או הנערה נמצאים במאסר עקב הרשעה, יישללו קצבאות הביטוח הלאומי של הוריו: קצבת ילדים, מענק לימודים, תוספות כספיות המגיעות להוריו (כגון מזונות), תוספת עבור הילד לקצבת נכות, קצבת שאירים ועוד.

השרה איילת שקד, במאי. "המלחמה בטרור זקוקה לכלים רבים וליצירתיות"צילום: נועם מושקוביץ

התיקון לחוק הנוער מאפשר החמרה נוספת בענישה. כיום ישנה אפשרות להרשיע קטין שביצע עבירה ולחייבו במאסר, או לחלופין לקבוע כי קטין ביצע עבירה אך לא להענישו. במקום זאת נתיתן לחייב אותו או את הוריו בתשלום קנס, הוצאות משפט או פיצויים לאדם אשר ניזוק מעבירתו. הצעת חוק העונשין תאפשר להטיל קנסות ולחייב בתשלום הוצאות משפט ופיצויים גם על הורים אשר ילדיהם הורשעו ונשלחו למאסר.

השרה שקד אמרה בתגובה היום כי "המלחמה בטרור זקוקה לכלים רבים וליצירתיות. חוקי החמרת הענישה על מיידי אבנים יאפשרו החזקתם של טרוריסטים במקום הראוי להם - בבתי הכלא, ותפגע בכיסם - המקום הרגיש ביותר עבורם. הורים יידעו כי למעשי ילדיהם יש מחיר", לשון השרה.

בתגובה לאישור החוקים אמר ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת כי "שוב ממשלת ישראל והעומד בראשה מתלהמים ושופכים שמן על המדורה באמצעות החמרת הענישה על קטינים, פלסטינים כמובן, לאחר שהתירו את הוראות הפתיחה באש וגרמו למערב פרוע ולהוצאות להורג ברחובות ישראל נגד ערבים". לדבריו של טיבי, "הפלסטינים לא צריכים הסתה כי ממשלת ישראל והחלטותיה והכיבוש ועוולותיו הם-הם ההסתה שמניעה את הזעם הפלסטיני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ