מה באמת קרה באלנבי 40? גילויים חדשים

גורם בפרקליטות: החלטנו לסגור את תיק אלנבי 40 עוד לפני שהמקרה נחשף. המשטרה בודקת מידע לפיו הצעירה שתועדה על הבר היתה בהשפעת סמים קשים, עבדה במועדון במשך שנים והשתתפה במין קבוצתי על הבר פעמים נוספות

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלנבי 40, בשבוע שעברצילום: דודו בכר

פרקליטות מחוז תל אביב סגרה את תיק החקירה של האירועים שהתרחשו במועדון אלנבי 40 והחליטה שאין מקום להגיש כתב אישום, עוד בטרם פורסם דבר האירוע בכלי התקשורת, כך נודע ל"הארץ". הנימוק מאחורי ההחלטה היה כי "מכלול נסיבות העניין אינו מצדיק הגשת כתב אישום". ואולם לאחר הפרסום בערוץ 10 לפני כשבועיים הורתה הפרקליטות למשטרה לבצע השלמות בתיק. בשלב זה החליטה המשטרה לבדוק אם בנוסף לאלכוהול עשתה הצעירה שימוש בסמים קשים ואם ייתכן כי היתה תחת השפעתם בזמן שקיימה יחסי מין קבוצתיים על הבר במועדון.

כאשר פורסם האירוע לראשונה, ב–30 בספטמבר, ונחשפו הסרטונים שתיעדו את המקרה, נודע כי המשטרה ידעה על קיומו של המקרה והוא נחקר כבר כמה חודשים כחשד לפרסום והצגת חומרי תועבה. מתברר כי התיק הוגש לפרקליטות מחוז תל אביב כבר לפני כשלושה חודשים, כאשר נכללו בו כל חקירות המעורבים, הסרטונים שהופצו ברבים וסרטונים נוספים שלא פורסמו בכלי התקשורת. אולם, לפי גורם בפרקליטות, כבר באוגוסט החליטה הפרקליטות לסגור את התיק ולא עדכנה את המשטרה על כך. "אם אכן נכונים הדברים שהתיק נסגר, כי אז מתחזקת התחושה על הפער הבלתי נתפס בין החוק היבש לדיון הציבורי", אמר היום (שני) עורך הדין ליאור אפשטיין, המייצג את הבעלים של "אלנבי 40". "היה ראוי שהתיק יתנהל במרחב המקצועי".

ביום למחרת חשיפת הפרשה, פורסם באתר חדשות 2 ראיון ראשון עם הצעירה שהופיעה בסרטון, בו צוטטה באומרה: "אולי באותו הרגע הסכמתי, ההסכמה לא היתה כשהייתי שפויה. אני רוצה להגיד לכם משהו, אני בחורה שבחיים לא נתתי לגבר לזלזל בי, להשפיל אותי, להוריד לי מעצמי את הכבוד". היא הוסיפה "מזגו לי שתייה והתחלתי לשתות. תוך כדי שאני שותה, בחורים נוספים מזמינים לי שתייה. שתיתי לדעתי בין 12–15 משקאות ואז העלו אותי על הבר".

אולם גרסה זו היתה שונה מהותית מהדברים שאמרה בחקירתה הראשונה במשטרת ישראל. לאחר שקיבלה מידע על אשר התרחש במועדון ועל קיומם של הסרטונים, החליטה המשטרה לזמן את הצעירה, את בעלי המקום ואת אחד המשתתפים באקט המיני שתועד לחקירה. בין היתר ביקשה המשטרה לבדוק את האפשרות שבמקום התרחש אונס, ובהמשך נבדק עניין ההתערטלות בציבור. בחקירתה לא ציינה הצעירה בשום שלב שהוא כי הדברים נעשו בכפייה ואף הוסיפה כי לא שתתה יותר משלוש כוסות שתייה של רד בול עם וודקה. לאורך כל החקירה ציינה כי לא קיבלה שכר על מה שעשתה באותו הערב וכי הדברים נעשו מרצונה.

עדות זו העלתה כבר אז בעיה, שכן לדבריה היה זה אירוע חד פעמי ואילו למשטרה היה מידע על שני אירועים נוספים.

חודש לפני פרסום הפרשה הגיעה הצעירה יחד עם אמה למשטרת ישראל והודיעה שהיא רוצה להסיר את הסרטונים מהרשת. עם זאת, היא לא אמרה דבר על חוסר הרצון שלה לשתף פעולה במעשים שתועדו.

לאחר חשיפת המקרה בתקשורת והלחץ הציבורי שבא בעקבותיו, ביקשה הפרקליטות מהמשטרה להשלים את החקירה, אלא שבמשטרה לא ידעו כי היה זה לאחר שהפרקליטות כבר החליטה לסגור את התיק. גם תגובת הפרקליטות באותם הימים, לפיה היא "ביקשה מהמשטרה לבצע השלמות חקירה בהקדם", לא רמזו על כך.

עו"ד ליאור אפשטיין. יופיו של ההליך האזרחי

כך או כך, במשטרה זימנו את כל המעורבים לחקירה נוספת, בה שינתה אמנם הצעירה את גרסתה אך לא בצורה חדה כפי שהשתמע מראיונה לערוץ 2, שיכולה היתה להביא להגשת כתב אישום בגין אונס.

בחקירתה השנייה הסבירה הצעירה שבמשך שלוש שנים נהגה לבוא ל"אלנבי 40" ובמשך חלק מהזמן הועסקה על ידי בעלי המקום כחלק מצוות ההפקה של "תחרות החולצה הרטובה". היא הסבירה שוב ושוב כי לא קיבלה שכר על ביצוע האקט המיני וכי לאורך השנים היו בחורות נוספות שעלו על הבר במועדון ונהגו כמותה. עד לחקירה זו לא עלתה העובדה כי הצעירה היתה חלק מצוות המקום. מהמידע שהגיע ל"הארץ" עולה כי כאשר עימתו אותה החוקרים עם השינויים בגרסאותיה והסתירות בדבריה, יצאה הצעירה שוב מהחדר וביקשה להפסיק את החקירה.

גורמים במערכת המשפט סבורים שלא ניתן יהיה לשנות את התיק מפרסום והצגת חומרי תועבה לתיק אונס, וככל הנראה התיק ייסגר גם לאחר ההשלמות, בין היתר מאחר שלא קמו עדים חדשים שיוכלו לשפוך אור על המקרה. עוד סבורים שם כי גם לחשיפת הסרטונים והפרסום התקשורתי היתה השפעה שלילית, שתרמה לשינוי הגרסאות שמסרה הצעירה.

מפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) נמסר כי "התיק הגיע לפרקליטות בחשד לעבירה של פרסום והצגת תועבה ולא בחשד לעבירת אינוס. המתלוננת נחקרה בשעתו באזהרה בתיק כחשודה בחשד להצגת תועבה, כאשר באותה העת לא התלוננה כי נאנסה ולכן החקירה התמקדה בחשד שביצעה ביחד עם אחרים עבירת הצגת תועבה.

"במצב דברים זה, הפרקליטות סברה כי בשל מכלול נסיבות האירוע, לא יהיה זה נכון להעמיד את החשודה - כיום המתלוננת - לדין. לאחר פרסום הפרשה, עלה כי קיימת אפשרות שמדובר בחשד לעבירת אינוס ולכן, הפרקליטות הורתה למשטרה לבצע באופן מיידי חקירה בחשד לעבירת אונס".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ