רויטל חובל
רויטל חובל

הפרקליטות הגישה היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום נגד הרב הראשי לישראל לשעבר יונה מצגר. בכתב האישום מתוארת שורת עבירות שחיתות ובהן קבלת שוחד בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים, גניבה, מרמה, הפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע והלבנת הון. במרבית המקרים נטעו כי נהגו האישי של מצגר, חיים אייזנשטט, שימש גם כשליחו לקבלת הכסף וקיבל נתח ממנו. 

בכתב האישום מתוארים המקרים בהם לכאורה קיבל הרב שוחד. בין היתר מוזכרים 500 אלף דולר שקיבל במזומן לחתונת בנו, עוד 500 אלף דולר עבור ברכה שנתן למיליארדר לרכישת מטוס פרטי ו–150 אלף דולר לגיור ילדיו של אוליגרך. המשטרה גייסה בפרשה עד מדינה ששמו אסור בפרסום. טרם הוחלט מי מנותני השוחד יועמדו לדין. 

הרב מצגר, 2013צילום: מוטי מילרוד

כתב האישום כולל חמש פרשות עיקריות בהן מואשם מצגר. האישום הראשון עוסק בפרשה המכונה פרשת הגיורים, שבה נאשם מצגר כי קיבל שוחד מאילי הון שביקשו להתגייר ולערוך בירורי יהדות. מי ששידך בין המעוניינים לבין מצגר לפי כתב האישום היה הרב גבריאל כהן, ששימש כרב וכאב בית דין בלוס אנג'לס. כהן היה מקבל מתושבי החוץ את הכסף ומעביר מחצית ממנו כעמלת שוחד למצגר.

אחד הגיורים היה של מרינה זרבה, בת זוגו של סלבה ברשט, מיליונר רוסי שעלה לישראל. זרבה התגיירה בבית דין בגרמניה וביקשה לקבל אזרחות ישראלית אך סורבה משום שגיורה לא הוכר. מצגר הפנה את ברשט לכהן לגיור תמורת 120 אלף דולר, שמחציתם הועברו למצגר.. במקרה נוסף פנה האוליגרך ולדימיר סלוצקר ששימש בעבר כנשיא הקונגרס היהודי ברוסיה למצגר בבקשה לגייר את ילדיו שעלו עמו לארץ. גם כאן הפנה מצגר את סלוצקר לכהן, והאוליגרך שילם תמורת הגיור ומכתב המלצה של מצגר לבית המשפט 360 אלף דולר. מי שעוד קנה את שירותי הגיור של מצגר היה איל ההון היהודי־קזחי אלכסנדר משקביץ, עבור אשתו, תמורת 300 אלף דולר.

האישום השני עוסק בעמותות רבות שמצגר סייע להן בגיוס תורמים, תוך שהוא מסתיר מהם כי הוא מקבל חלק מהכספים לעצמו. ראשי העמותות ידעו כי מצגר מקבל את הכספים. בכתב האישום ניתן למצוא את רועי מור איש עסקים ישראלי השוהה בחו"ל, שתרם לעמותת חסדי שבת 300 אלף דולר ועוד 75 אלף שקל. מצגר קיבל 50 אחוזים מהתרומה. תורם נוסף לעמותה הוא איש העסקים היהודי אמריקאי בנימין אלג'ם שתרם 74 אלף דולר. אותה שיטה היתה נהוגה גם בעמותת בית התבשיל, שממנה קיבל מצגר 30 אחוזים מהתרומה שגייס. בין התורמים: יוסי פריאל — כ-350 אלף שקל, סלבה ברשט — 250 אלף שקל, ליאוניד נבזלין, מבעלי מניות "הארץ", 105 אלף שקל, ולדימיר סלוצקר — עשרת אלפים דולר והאחים ריימונד ואייזיק גינדי — 30 אלף דולר.  

האישום השלישי עוסק בקבלת טובות הנאה שיטתיתעבור ברכות והשתתפות בכנסים ואירועים. כך למשל, עבור השתתפות בכנס ראשי הדתות בקזחסטן שילם איל ההון היהודי־קזחי אלכסנדר משקביץ למצגר 50 אלף דולר לפי כתב האישום. מצגר ואייזנשטט הגיעו אל הכנס במטוסו הפרטי של משקביץ. מצגר השתתף בשלושה כנסים נוספים, וקיבל 50 אלף דולר לכל כנס. בהמשך, בשנת 2012, ערך מצגר את טקס החופה של בתו של משקביץ בצרפת. על השתתפותו בטקס זה ובאירוע לכבוד נשיא קזחסטן, קיבל מצגר ממשקביץ 150 אלף דולר. עבור השתתפותו בטקס יום השואה בוורשה אותו ארגן הנדבן היהודי־גרמני גדעון ניסנבוים, ששילם לו עשרת אלפים אירו במזומן. 
 בעבור ברכה שהעניק למיליארדר האזרי טלמן איסמאילוב לשם רכישת מטוס פרטי, העביר לו איסמאילוב 500 אלף דולר.

באישום נוסף מוזכר שוב איסמאילוב, ונכתב כי הוא פנה למצגר בבקשה למנות את מקורבו הרב יניב נפתלייב  לרב העדה הקווקזית בארץ. מצגר מילא אחר בקשתו ומינויו של נפתלייב צוין בטקס רב רושם אליו הוזמנו רבנים חשובים, אנשי ציבור ובעלי ממון. מיד לאחריו נערכה סעודת מצווה במסגרתה נשא מצגר דבריו שהפליגו בשבחו של נפתלייב ובשבחו של טלמן איסמאילוב. בתמורה קיבל מצגר 70 אלף דולר. 

רשימת טובות ההנאה שבגינן נאשם מצגר בקבלת שוחד ארוכה במיוחד. בולטת ברשימה מתנה שקיבל מצגר משני אילי הון, מיכאל מירלשווילי, הבעלים של ערוץ 20 הישראלי, ומשקביץ, שנתנו לו כל אחד 250 אלף דולר לרגל חתונת בנו של מצגר, מרדכי מצגר. את הכסף קיבל מצגר בעשרה תשלומים של 50,000 דולר במזומן, מרביתם ניתנו לו בביתו. 

באישום נוסף נאשם מצגר בגניבה של כספי תרומות שגייס לישיבת אש התורה, שפעלה בבית הכנסת בו מכהן הנאשם כרב קהילה בתל אביב. עוד נאשם מצגר בעבירות מס ובהלבנת הון בכך שהעלים מהרשויות את הכנסותיו ודאג לקבל את הכספים דרך אחרים ובמזומן.

עוד נאשם מצגר בכך שהדיח את נהגו ומקורבו אייזנשטט להציג גרסה שקרית בחקירתו. לפי האישום, בעת שישב שבעה על אמו, הבטיח מצגר לנהג שהגיע לביקור ניחומים כי אם "ישמור" עליו הוא יגמול לו טובה וידאג לכל מחסורו. כמה ימים מאוחר יותר הפציר מצגר באייזנשטט כי ימשיך לשמור עליו. 

סנגוריו של הרב יונה מצגר, פרופסור דוד ליבאי ועו״ד אלעד רט, מסרו בתגובה: "קיבלנו בצער רב את החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום כנגד הרב מצגר. הרב מצגר מכחיש בתוקף את האישומים המיוחסים לו ודוחה את טענותיו של עד המדינה. לדברי הרב הוא מעולם לא קיבל שוחד, לא דרך עד המדינה ולא דרך אחרים, והוא נחוש להילחם על חפותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ