בג"ץ אישר להרוס את ביתו של המחבל שרצח צעירה באלון שבות ב-2014

השופטים דנו בעתירת בני משפחת המחבל ושכניו להוציא צו מניעה נגד הריסת הבית. השופט פוגלמן, בדעת מיעוט, טען כי מדובר באמצעי לא מידתי שנזקו רב מתועלתו

שרון פולבר, כתבת המשפט של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפיגוע בו נרצחה תמר למקוס באלון שבות, נובמבר 2014צילום: אמיל סלמן

בג"ץ אישר להרוס את ביתו בחברון של מאהר אל־השלמון, שרצח את דליה למקוס בפיגוע בצומת אלון שבות בנובמבר האחרון. השופטים אליקים רובינשטיין, יצחק עמית ועוזי פוגלמן דנו בעתירת המוקד להגנת הפרט, שביקש בשם בני משפחתו של אל־השלמון ושכניו להוציא צו מניעה נגד הריסת הבית.

דליה למקוס

השופט פוגלמן, בדעת מיעוט, ביקש לקבל את העתירה והבהיר כי לדעתו מדובר באמצעי לא מידתי שנזקו רב מתועלתו, ושבו נכון להשתמש רק כאשר ישנן ראיות למעורבות בני משפחתו של המחבל בפיגוע. פוגלמן הסכים עם טענת העותרים, שלפיה העיכוב בהוצאת צו ההריסה, שניתן תשעה חודשים לאחר הפיגוע, אינו סביר. לדבריו, "חלוף הזמן מעורר את החשש שמא אירועים ביטחוניים שבאו לאחר הפיגוע הם שעומדים ביסוד ההחלטה לקידום הריסת הבית. הפועל היוצא מכך... הוא כי משפחת המחבל לוקה לא רק על פשע שלא ביצעה היא־עצמה, אלא גם על פשעים שביצעו אחרים שאינם המחבל שיצא מקרבה".

המשנה לנשיאת העליון, השופט רובינשטיין, התייחס גם הוא לעיכוב בהחלטה וכתב: "ככל שיש כוונה להרוס, עליה להימסר במועד קרוב ככל האפשר למקרה העברייני בו מדובר". הדברים עשויים לרמז על קשיים בהריסת בתים של מי שביצעו פיגועים בעבר הרחוק. רובינשטיין ציין שאינו רואה מניעה להגשת תביעות נזיקין מצד שכניו של אל־השלמון, אם תיגרם לבתיהם פגיעה חריגה כתוצאה מהריסת ביתו. עם זאת, קבע רובינשטיין כי אין צורך להתערב בהחלטה להרוס את הבית, ואליו הצטרף השופט עמית, שתהה: "האם במאזן בין פגיעה ברכוש לבין אפשרות לפגיעה בנפש, אין להעדיף את האפשרות הראשונה?".

בנובמבר נרצחה למקוס, בת 26 מתקוע, לאחר שמחבל יצא מרכב ותקף את הממתינים בטרמפיאדה בכניסה ליישוב אלון שבות בגוש עציון. המאבטח בשער הכניסה לאלון שבות ירה בדוקר ופגע בו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ