משרד הביטחון הכיר בנערה שהותקפה מינית כנפגעת פעולות איבה

בשנת 2006 תקפו מינית ארבעה קטינים פלסטינים את הנערה בשכונת פסגת זאב. בהחלטה נכתב: האווירה הכללית, אופי האירוע וזהות התוקפים מצביעים על יסוד סביר לפיו מדובר באירוע איבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

משרד הביטחון הודיע הבוקר (שלישי) כי נערה שהותקפה מינית על ידי ארבעה נערים פלסטינים, תוכר כנפגעת פעולת איבה. הקביעה התקדימית נפסקה על ידי הרשות המאשרת בהתאם לחוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה.

לפי הודעת משרד הביטחון, בשנת 2006 עקבו אחרי הנערה ארבעה קטינים פלסטינים בשכונת פסגת זאב. כאשר זו נותרה לבדה, חסמו את דרכה, היכו אותה ותקפו אותה מינית.

הקביעה התקדימית נפסקה בהתאם לחוק התגמולים לנפגעי פעולות איבהצילום: טס שפלן

סגן היועץ המשפטי למערכת הביטחון לענייני תביעות וביטוח, עו"ד ידידיה אורון, אמר כי יש יסוד סביר שהתקיפה כוונה נגד הנערה מכיוון שהיא יהודייה, ועל רקע הסכסוך הישראלי פלסטיני. חוק התגמולים מגדיר נפגע פעולות איבה כמי שנפגע ממעשה אלימות "שמטרתו העיקרית היא פגיעה באדם בשל השתייכותו למוצא לאומי-אתני, ובלבד שהוא נובע מהסכסוך הישראלי-ערבי".

במשרד הביטחון טוענים כי ההחלטה התבססה על חומרי החקירה בתיק, על עדויות שנגבו, וכן על מכתבו של ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, שבו ציין כי למיטב הערכתו המקצועית יש יסוד סביר לכך שהתקיפה בוצעה בשל היותה יהודייה.

בהחלטה נכתב כי "מקום האירוע, האווירה הכללית והמתח המתמיד השורר בו, על רקע הסכסוך הישראלי-ערבי, אופי האירוע וזהות התוקפים - יש בהם כדי להוות 'יסוד סביר' להניח כי האירוע הינו אירוע איבה".

עורכת הדין רוני אלוני סדובניק שייצגה את הנפגעת מסרה כי "הדין הבינלאומי קובע כי תקיפה מינית שביצע בן לאום אחד בבן לאום שני באזור סכסוך בין העמים מהווה פשע מלחמה. זו הפעם הראשונה בה משרד הביטחון מגלה גמישות מחשבתית וחשיבה פמיניסטית בבחינת הסוגיה המורכבת - אני מצדיעה למערכת הביטחון על התקדים החשוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ