המכון לרפואה משפטית: מבקש המקלט האריתריאי מת מהירי ולא כתוצאה מהלינץ' בו

קצין הביטחון שירה בהבטום זרהום טען כי ירה לעברו כדור אחד, אך בגופתו של זרהום נמצאו שמונה קליעים, שניים מהם היו קטלניים. תוצאות הנתיחה יקשו על ייחוס רצח או הריגה למבצעי הלינץ'

עידו אפרתי
אלמוג בן זכרי
ושרון פולבר, כתבת המשפט של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת תקיפתו של זרהום, בתחילת השבועצילום: אליהו הרשקוביץ

מבקש המקלט האריתריאי הבטום זרהום מת כתוצאה מהירי בו, ולא כתוצאה מהלינץ' שבוצע בו לאחר מכן. כך עולה מתוצאות נתיחת גופתו במכון לרפואה משפטית שפורסמו היום (רביעי). זרהום הותקף כשהוא מתבוסס בדמו על רצפת התחנה המרכזית בבאר שבע, לאחר שאיש ביטחון ירה בו כיוון שחשד שהוא המחבל שביצע את הפיגוע במקום. תוצאות הנתיחה הועברו למשטרה.

הבטום זרהום

על פי ממצאי הנתיחה שמונה קליעים פגעו בגופו, שניים מהם היו קטלניים. ביום הפיגוע טען קב"ט התחנה המרכזית זיאד אסעם כי הוא ירה לעברו של זרהום כדור אחד. אם טענתו של הקב"ט תתברר כנכונה, תצטרך המשטרה לפענח איך הגיעו שבעה קליעים נוספים לגופתו של זרהום.

גורמים רפואיים אמרו כי כתוצאה מהירי שספג מבקש המקלט נגרם לו נזק קשה לכבד, לריאות, לסרעפת ולמעי, וכן שברים רבים באזור הצלעות. על פי אותם גורמים, בעת הלינץ' זרהום כבר איבד דם רב בשל הירי וגורלו נחרץ. מהנתיחה עולה כי החבטות שספג לאחר הירי בראשו גרמו לשבר באפו, אולם לא הסבו נזק למוחו.

לקביעת גורם המוות השלכות רבות בנוגע לעבירות שתיוחס למי שהכה את זרהום לאחר הירי. שלשום אמר ל"הארץ" פרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי, כי אם יתברר שהירי גרם למותו של זרהום, ניתן יהיה לייחס לתוקפיו תקיפה או גרימת חבלה מחמירה, עבירה שעונשה עד 20 שנות מאסר. מנגד, לו היתה הנתיחה מעלה שהמכות שספג זרהום האיצו את מותו, ייתכן שניתן היה להאשים אותם ברצח או בהריגה. לעומתו אמר המשפטן פרופ' מרדכי קרמניצר כי "גם אם מישהו גוסס והחבלות רק מחישות את המוות, זה מספיק כדי לבסס גרימת מוות בלתי חוקית, ואם הייתה כוונה להמית זה יכול להוות גם רצח".

זרהום הגיע לבאר שבע על מנת להוציא אשרת שהייה, והיה בתחנה המרכזית בדרכו חזרה לביתו. מסרטונים שצולמו בזירה עולה כי לאחר שנורה, הוא הותקף על ידי אנשים שהיו במקום. הם בעטו בראשו והטיחו בו ספסל. כמה מהנוכחים ניסו להרחיק את התוקפים מהפצוע, שרותק לרצפה באמצעות כיסא. לגופו של זרהום נמצא מסמך רשמי עם פרטיו האישיים ותמונתו. בתחילה הוא נפצע באורח קשה מאוד, אך כמה שעות לאחר מכן הוא מת מפצעיו בבית החולים סורוקה בעיר.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון קרא שלשום להעמיד לדין את מבצעי הלינץ'. כמו כן, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הבהיר לראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, כי לאור חומרת המעשה הוא מבקש להיות מעורב בכל שלבי החקירה.

דובר צה"ל אמר אתמול כי המשטרה הצבאית החוקרת תצטרף למשטרת ישראל בבדיקת האירוע ותבחן מעורבות של חיילים בלינץ'. זאת לאחר שבאחד הסרטונים שצולם בזירה נראה חייל צה"ל בועט בראשו של זרהום. לפי הודעתו של דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז, כאשר יאותרו החשודים במעשה, צפויה להיפתח גם חקירת מצ"ח בעניינם.

בתוך כך הודיע אתמול משרד הביטחון כי לא יכיר בזרהום כנפגע פעולות איבה כיוון שנכנס לישראל בצורה לא חוקית. לפי החוק, לתואר זכאי מי שנפגע בשגגה מירי "עקב פעולת איבה של כוחות אויב". עם זאת, החוק מגדיר באופן מפורש כי "נפגע פעולות איבה" הוא תושב ישראל, אזרח ישראל או מי שנכנס לישראל באשרה או רישיון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ