פרשנות || פרשת ישראל ביתנו מסמלת את טשטוש הקו בין העולם התחתון לשירות המדינה

היררכיה, פעילות שיטתית, ניסיון לטשטש עקבות, שתיקה בחקירה, השמדת מסמכים ותיאום עדויות: כל האלמנטים שמאפיינים את העולם התחתון קיימים גם בפרשה 242, ולא ברור איזו וריאציה מסוכנת יותר לחברה שלנו

גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום, בשנה שעברה
גידי וייץ

הודעת המשטרה היום (רביעי) על סיום חקירת פרשת ישראל ביתנו משרטטת מבנה של ארגון פשע שפעל בתוככי השלטון המרכזי. אין בתיאור הלקוני שנמסר אמנם מכוניות מתפוצצות, גופות מרוטשות או מכולות עמוסות קוקאין, אך לא ברור איזו וריאציה מסוכנת יותר לחברה שלנו: זו של ארגוני הפשיעה שמחסלים אלה את אלה, מייבאים אקסטזי וחולשים על צ׳יינג׳ים והימורים בלתי חוקיים, או החבורה המחויטת והסימפטית, שעל פי החשד שלחה ידה באופן שיטתי לקופה הציבורית תוך שהיא חותכת לכיסיה קופונים שמנים.

כל האלמנטים, שמאפיינים את הפרשות שנקשרו בשמם של יצחק אברג׳ל ועמיר מולנר, קיימים גם בפרשת הצווארון הלבן שלפנינו: היררכיה, פעילות שיטתית וקבועה, ניסיון מתמיד לטשטש עקבות, שתיקה בחקירה, השמדת מסמכים, תיאום עדויות, ניסיון להשפיע על עדי מדינה לחזור בהם מהגרסה המפלילה.

בראש הפירמידה עמדה על פי החשד הדמות הכי חזקה בישראל ביתנו אחרי אביגדור ליברמן, סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום. על פי התשתית הראייתית שגיבשה המשטרה, קירשנבאום דאגה לתקצב מכספים קואליציוניים אירועים, שנהנים מהסכמה רחבה ואף מזכים בתמיכת הציבור, כמו למשל מופעי תרבות ואמנות של עולים מחבר העמים. אלא שכמעט מכל אירוע מבורך שכזה דאגה הפוליטיקאית הממולחת לגזור לעצמה קופון שמן. היא פעלה בתחכום תוך ניסיון להסתיר את מסכת החטאים. כך, למשל, במשטרה סבורים, כי קירשנבאום גילחה 150 אלף שקל מההעברות התקציביות הלגיטימיות על פניהן לטובת מיזם עסקי לייבוא טבק בטעמים לישראל, בו היתה שותפה סמויה. על פי החשד, כדי להלבין את ההעברה האסורה, קיבלו מקורבי קירשנבאום בתמורה להעברת הכסף חשבוניות פיקטיביות עבור שירותים שמעולם לא נתנו. כך מסווים פעילות בלתי חוקית בעולם התחתון.

כשתקצבה מכספי המדינה את עמותת עזרא העולמית, שעוסקת בעידוד העלייה לישראל, קיבלה קירשנבאום בתמורה כרטיסי טיסה עבורה ועבור בני משפחתה ומוצרים אלקטרוניים.

לעתים נחתכו הקופונים השמנים מהכסף הציבורי גם לטובת המפלגה. כך, למשל, החברה לפיתוח שומרון נקלעה לבור תקציבי וזכתה לכתף חמה מסגנית השר. מחומר החקירה עולה, כי קירשנבאום פעלה להעברת תקציבים בסך של 3.5 מיליון שקלים לחברה, ובתמורה להעברת כספים זו פתחה החברה לרשותה "קופה קטנה״ על סך של כ- 1.5 מיליון שקלים, שיועדה לצרכיה האישיים של קירשנבאום ולצרכים פוליטיים מפלגתיים. החברה לפיתוח שומרון רכשה שירותים במחירים מופרזים ממקורבים לקירשנבאום והעבירה כספים לשותפיה לעסקי ייבוא הטבק. החברה גם העמידה לטובת המפלגה הסעות בחינם, ששירתו את הארגון הפוליטי. יד ימינה של קירשנבאום במעשים הפליליים היה, על פי החשד, ראש מטה המפלגה דוד (דאוד) גודובסקי. על פי חומר החקירה, דרש גודובסקי וקיבל כספים במזומן עבור כמה מההעברות התקציביות.

אחד הגופים, שזכה לתמיכה של 15 מיליון שקל והתמסר לגחמות של קירשנבאום וגודובסקי, היא עמותת איילים, שחולשת על בניית כפרי סטודנטים בגליל ובנגב. במקרה אחר — כך על פי הראיות שנאספו — דאגה סגנית השר לשעבר להעברת תקציב לפרויקט מצדה, המצוי בשטחה של המועצה האזורית תמר. על פי החשד, בתמורה לסיוע של קירשנבאום לפרויקט העביר ראש מועצת תמר דב ליטבינוף מכספי המועצה שוחד בסך 400 אלף שקל, ששולמו לחברה פרטית.

שורה של אנשי מפתח, שמילאו תפקידים מרכזיים בשירות המדינה, מעורבים ברשת השחיתות: שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב, ששיחק, על פי החשד, בכספי משרד התיירות כאילו היה תקציבו האישי; מנכ״ל החברה הלאומית לדרכים (מע״צ) יו״ר מקורות ויו"ר נת״ע אלכס ויז'ניצר, שחשוד בקבלת שוחד; יו״ר החברה למשק וכלכלה שאול מזרחי, שעל פי החשד שיבש את החקירה כדי לחלץ חבר קרוב; מנכ״ל משרד החקלאות רמי כהן החשוד בקבלת שוחד ועוד שורה של ראשי מועצות, עסקנים, מאכערים ולוביסטים בעלי קשרי זהב במסדרונות הכוח. רוב האנשים האלה הופקדו מטעמנו על שמירת הקופה. הם חלשו על מיליארדים.

לפני שבוע ובצל המהומות בירושלים נבלע בהמולה כתב אישום מחריד, שהגיש סגן פרקליט מחוז ירושלים עו"ד דני ויטמן נגד הרב הראשי לשעבר יונה מצגר. כתב האישום מגולל מסכת אירועים שכמו נבראה מדימיון סוטה. מוזכרת בו שורה ארוכה של אילי הון בעלי קשרים בצמרת השלטון, ששיחדו את הרב הראשי במיליוני שקלים. מתואר שם אדם, שישב על כיסא, שעליו ישבו ענקים כמו הרב עובדיה יוסף, ובה בעת עיסוקו בפשיעה היה קבוע ושיטתי. כאשר האיר עליו הזרקור, פעל כמנהג העבריינים בעולם התחתון וניסה לקנות בכסף את מי ששימש כעד המרכזי נגדו. פרשת מצגר, כמו גם פרשת ישראל ביתנו, היא פרק בספר שאיש לא כתב, המשרטט את ההידרדרות המוסרית של המערכת הפוליטית בישראל, את הקו המיטשטש בין הצווארון הלבן לשחור. ישנם פרקים אפלים נוספים שנמצאים עדיין בכתיבה ושלציטוטים מהם ניחשף כולנו בקרוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ