מנהל בתי המשפט ליו"ר הכנסת: ח"כ מוטי יוגב מתיר את דמו של שופט העליון

במכתב ששלח מיכאל שפיצר לאדלשטיין הוא הפציר בו לפעול בגין "האמירות המסיתות" של ח"כ יוגב נגד השופט פוגלמן. במקביל, תלונה הוגשה לוועדת האתיקה של הכנסת

שרון פולבר, כתבת המשפט של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנהל בתי המשפט, השופט מיכאל שפיצר, העביר היום (ראשון) מכתב ליושב ראש הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין בעקבות התבטאויותיו האחרונות של חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) נגד בית המשפט העליון ושופטיו.

במכתב תגובה לדבריו של יוגב, לפיהם שופט העליון עוזי פוגלמן "שם את עצמו בצד של האויב" כשעיכב הריסת בתי מחבלים, כתב שפיצר: "ח"כ יוגב הרחיק לכת באמירה קיצונית ומסיתה כלפי שופט בישראל, אמירה שבימים אלו יש בה משום התרת דמו של השופט פוגלמן״. 

ח"כ מוטי יוגב במליאת הכנסת, החודשצילום: ליאור מזרחי

גם חברת הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) הגישה היום בעקבות התבטאויותיו של יוגב תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת. בתלונתה ציינה כי "התבטאויותיו מבזות את כנסת ישראל ואת הדמוקרטיה הישראלית, מסיתות כנגד סמלי שלטון ומשפט ופוגעות באמון הציבור בכנסת". 

בשבוע שעבר פרסם ח"כ יוגב פוסט בפייסבוק לאחר החלטת בית המשפט העליון, לפיה תעוכב הריסת בתי מחבלים באמצעות צו מניעה זמני עד דיון נוסף בעניין. יוגב התייחס להחלטתו של השופט פוגלמן וכתב כי "שופט בית המשפט העליון... על זכויות רוצחים הוא מגן, ובכך מונע ענישה מרתיעה ומסכן חיים". בהמשך כתב יוגב כי הוא "קורא לשופט פוגלמן לפשוט את מדי השופט ולהצטרף לרשימה המשותפת שפסיקותיו כדעותיה".

במכתבו לאדלשטיין כתב השופט שפיצר כי נוכח התבטאויותיו של יוגב "קיים חשש של ממש לעידוד מצידו של ח"כ יוגב להרמת יד על בית המשפט העליון ושופטיו - ובכך על מערכת המשפט כולה". שפיצר לא פירט במכתבו את דרישותיו או ציפיותיו מאדלשטיין, אך ביקש "לפעול למניעת ההסתה של ח"כ יוגב, ואני סמוך ובטוח כי יש בידיך את הכלים לכך". 

"די לעיין בתגובות לפוסט כמו 'כעת ממלים למעשים' כדי להבין עד כמה הרחיק לכת ח"כ יוגב בדבריו", כתב שפיצר במכתבו. במכתב מזכיר שפיצר גם את דבריו של יוגב לאחר החלטת בג"צ להתיר את הריסת בתי המריבה בבית אל ביולי. לאחר שבית המשפט התיר את הריסתם אמר יוגב לערוץ 7 כי "צריך להרים כף די-ניין על בג"צ"  - אמירה שעוררה ביקורת עזה. 

בתגובה למכתב, אמר יו"ר הכנסת כי ״תמוה בעיניי ולא ראוי שפקיד, בכיר ככל שיהיה, יפנה ליו״ר כנסת שלא באמצעות הממונים עליו, תוך מתקפה אישית כנגד ח״כ נבחר, וייתן פומבי לדברים בטרם יזכה לתגובה כלשהי״. לצד זאת, הוסיף כי הוא "חרד מהמתקפות הבוטות כנגד בתי המשפט והשופטים וקורא לכולם לשמור על כבודה ועצמאותה המוחלטת של מערכת המשפט".

מח"כ יוגב נמסר כי בכוונתו לפנות לנציבות שירות המדינה כדי שאלו "יבהירו לפקיד הבכיר - שחרג מסמכותו - שלא הוא ולא שולחיו יוכלו למנוע מנבחר ציבור לבקר את בית המשפט העליון, שאינו חסין מביקורת וקנה ביקורת זו ביושר". יוגב כינה את פנייתו של שפיצר "זעקת קוזאק נגזל" ואמר כי ברשות השופטת "מבינים שנגעתי בנקודת האמת הרגישה של מגדל השן הדיקטטורי שהם יצרו לעצמם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ