בצעד חריג: צעיר הנאשם ברצח אמו שוחרר למעצר בית

תושב בית ג'אן הנאשם שרצח את אמו כי חשד שניהלה רומן שוחרר בשל חוסר ראיות. התיק נגד אביו, שוטר מג"ב שנחשד במעשה, עדיין מתנהל במחלקה לחקירות שוטרים

שרון פולבר
כתבת המשפט של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר
כתבת המשפט של "הארץ"

בצעד חריג הורה אתמול (שני) בית המשפט העליון לשחרר למעצר בית תושב בית ג'אן הנאשם כי רצח את אמו. זאת בשל חוסר ראיות בתיק. המקרה, הממחיש את הקשיים שעמם מתמודדות מערכות אכיפת החוק במקרים של רצח נשים, בעיקר בחברה הערבית, אירע בחודש יוני, לאחר שנפוצו שמועות בכפר כי ראידה ניג'ם, בת 42, מורה במקצועה, מנהלת רומן מחוץ לנישואים.

מהתיק עולה כי בעלה גידף אותה בתכתובות בפייסבוק עם ילדיו. עוד עולה כי ראידה עצמה ידעה כי התקיימה אסיפה משפחתית בנוגע אליה ושלחה לבעלה מסרון שבו נכתב: "אין שום דבר שנותן לי לנוח, חוץ מהמוות. תמיתו אותי ותנו לי לנוח". עשרה ימים לאחר מכן נמצאה ניג'ם ירויה בביתה וללא רוח חיים.

הנאשם תמיר ניג'ם בבית המשפט, ביוניצילום: גיל אליהו

התיק נחקר תחילה במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), מאחר שהחשוד המרכזי היה בעלה של הנרצחת, ראמי ניג'ם, קצין משמר הגבול בן 47. לאחר שהיה עצור במשך חודש ועם התקדמות החקירה, שוחרר הבעל, וכתב אישום הוגש נגד הבן הבכור של הזוג, תמיר ניג'ם, בן 21. בין השאר שוחרר הבעל בשל ראיות שהצביעו על כך שהגיע לביתו כ–20 דקות לאחר שעת הרצח המשוערת. עם זאת שעת הרצח אינה ידועה בוודאות, בין השאר כיוון שהשכנים של המשפחה לא דיווחו בזמן אמת על קולות הירי. בהתובעת בתיק, הילה אידלמן, הודתה בדיונים כי תיק החקירה נגד הבעל עדיין לא נסגר במח"ש.

כתב האישום ייחס את הרצח לבן הבכור נוכח מארג ראיות נסיבתיות. ראיה ראשונה נוגעת לכך שכשעוכב לחקירה בליל הרצח טען כי לא היה בבית בזמן הרלוונטי חרף עדויות שסתרו זאת; הראיה השנייה נוגעת למכשיר הטלפון הנייד שלו, שכבה סמוך לשעת הרצח, ולכך ששיקר לגבי מקום הימצאו; ראיה נוספת נוגעת להיעלמות מכונית הבן, שחנתה סמוך לבית המשפחה בשעת הרצח. גם התנהגותו בחקירה, שבה ביקש לשמור על זכות השתיקה, שימשה נגדו.

לאחר הגשת כתב האישום החליט בחודש שעבר בית המשפט המחוזי בחיפה להורות על מעצר הבן עד תום ההליכים המשפטיים. בעקבות ערעור שהגיש סנגורו קבע בית המשפט העליון אתמול כי אין די ראיות כדי להורות על מעצר מאחורי סורג ובריח. בהחלטתו מנה השופט יצחק עמית את התרחישים האפשריים שהעלתה ההגנה באשר לזהותו של הרוצח, וציין: "בא כוח הבן אף העלה תיאוריות חלופיות ביחס לזהות הרוצח וטען כי הרוצח יכול להיות גם אביו, שנכח באולם בית המשפט בעת הדיון בפניי ולא הניד עפעף לשמע הדברים". עמית קבע כי חולשת הראיות מצדיקה את שחרורו של הבן למעצר בית וכתב: "איני סבור כי מסוכנותו של העורר מגעת כדי כך שהיא גוברת על החולשה בעוצמת הראיות, ובמצב דברים זה אנו חוזרים לכלל שלפיו גוברת הנכונות לשקול חלופת מעצר".

סנגוריו של הבן, עורכי הדין דוד יפתח ודני ענבר, מסרו ל"הארץ" כי "לכל אורך הדרך טענו שאין ראיות שהוא הרוצח. הוגש נגדו כתב אישום רק משום שהוא שמר על זכות השתיקה. הוא נבדק מיד אחרי המקרה ולא נמצאו עליו שרידי ירי". ממח"ש נמסר: "האב נחקר בחשד למעורבות ברצח. התיק בעניינו עדיין לא נסגר. באשר להחלטת בית המשפט העליון, בית המשפט איזן בין עוצמת הראיות למסוכנות הנאשם, וקבע כי לאור גילו הצעיר ונסיבותיו האישיות, ניתן להבטיח את תכלית המעצר גם בדרך של מעצר בתנאי פיקוח".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ