היועמ"ש דחה את טענותיו של בן אליעזר: יואשם בעבירות שוחד ומרמה

גורמים המעורים בתיק אמרו כי במהלך שימוע שנערך לו נדונה האפשרות של הסדר טיעון, ושר הביטחון לשעבר הסכים להודות בעבירות מס ודיווח כוזב וביקש התחשבות במצבו הבריאותי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין (פואד) בן אליעזר בישיבת סיעת העבודה בכנסת, בשנה שעברה

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע היום (שלישי) לבאי כוחו של שר הביטחון לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר כי החליט לדחות את טענותיו בשימוע ולהגיש נגדו כתב אישום בחמש פרשיות של שוחד, איסור הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס. 

גורמים המעורים בתיק אמרו כי במהלך השימוע הביע בן אליעזר נכונות להודות בעבירות הפרת אמונים, בעבירות מס ובדיווח כוזב במסגרת הסדר טיעון, אך סירב להודות בעבירות חמורות יותר, בהן שוחד והלבנת הון. סנגוריו של שר הביטחון לשעבר טענו כי הכספים שבמוקד כתב האישום הועברו לפואד כ"סיוע חברי" להגדרתם או כהלוואות וכי הם אינם מהווים שוחד. עוד ביקש בן אליעזר בשימוע התחשבות במצבו הבריאותי שהדרדר באחרונה. 

ההחלטה להגיש נגדו כתב אישום התקבלה על יסוד המלצת פרקליט המדינה, שי ניצן, והמלצת פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי שווקי. חמישה חשודים נוספים בפרשה קיבלו הודעה כי גם נגדם יוגשו בזמן הקרוב כתבי אישום: אנשי העסקים אברהם נניקשוילי, רוי מוצפי וג'קי בן זקן, ראש לשכתו של בן אליעזר לשעבר איילת אזולאי וחברו צ'רלי יהודה. 

פרקליטיו של בן אליעזר מסרו בתגובה כי "למרות מצבו הבריאותי הקשה של פואד בכוונתו להיאבק על שמו הטוב. אנו מאמינים ומקווים שבבית המשפט לא תיוותר אבן על אבן מכתב החשדות באופן שינקה את שמו של פואד מכל רבב, כפי שהוא זכאי לכך לאחר 60 שנות תרומה ושירות למען המדינה ואזרחיה". 

על פי החשדות נגדו, בין השנים 2007-2014 בעת שכיהן כשר וחבר כנסת, בן אליעזר קיבל כספים בעד פעולות הקשורות בתפקידיו מאנשי עסקים שונים, ובכספים אלה רכש בין היתר נכסי נדל"ן. על פי החשד בן אליעזר גם המיר ללא דיווח ותוך נקיטת פעולות הסוואה והסתרה מאות אלפי דולרים אותם החזיק במזומן בכספות בביתו ובבנק.

על פי החשד, בשנת 2011 פנה בן אליעזר לאיש העסקים אברהם נניקשוילי, ביקש וקיבל ממנו 400 אלף דולרים וזאת תמורת פעולות שביצע בן אליעזר מתוקף תפקידו כשר התמ"ת לטובתם של איש העסקים נניקשוילי ושותפו ג'קי בן זקן. על פי החשד, בן אליעזר פעל למינוי מקורבו של נניקשוילי לסגן יו"ר הפורום העסקי ישראל-רוסיה. כמו כן הפעיל בן אליעזר את קשריו כשר הממונה על מועצת הנפט יחד עם ראשת לשכתו דאז, איילת אזולאי, לשיפור סיכוייה של חברת 'שמן' שבבעלות נניקשוילי ובן זקן לעמוד בתנאים לקבלת רישיון קידוח באתר "מד אשדוד".

בנוסף לפרשה זו, הפרקליטות טוענת כי בן אליעזר סייע בתמורה לשוחד גם לאיש העסקים רוי מוצפי. על פי החשד בן אליעזר פנה לבקשת מוצפי לקונסול מצרים כמה פעמים על מנת לקדם הנפקת אשרות לעובדי החברה שבבעלות מוצפי. בעקבות פניות אלה חידש קונסול מצרים את מתן האשרות לעובדי החברה באופן מיידי וכל אימת שהיה בכך צורך. בתמורה, לטענת הפרקליטות, הועברו לבן אליעזר 760 אלף שקלים ממוצפי בין היתר לשם רכישת מגרש עבור רעייתו ובנו של בן אליעזר בנס ציונה והן לצורך מימון רכישת ביתו ביפו. עוד טוענת הפרקליטות כי בן אליעזר ביקש ממוצפי כ-1,200,000 שקלים, שלא הועברו אליו. 

כמו כן, נחשד בן אליעזר כי מסר הצהרות הון כוזבות ליו"ר הכנסת בכך שלא כלל דיווחים בדבר הון ונכסים שצבר, וכי לא הגיש דו"חות לרשות המסים והעלים ממנה הכנסות חייבות במס הנובעות מניצול מעמדו כעובד ציבור בכיר.

החקירה נגד שר הביטחון לשעבר החלה על פי החלטת היועץ המשפטי לממשלה ונוהלה בלהב 433 (יאח"ה). במהלך החקירה נחקרו עשרות מעורבים, בוצעו חיפושים, לרבות בכספת שבבעלותו של בן אליעזר בבנק וכן בוצעו פעולות חקירה בחו"ל בתיאום עם רשויות האכיפה בארה"ב. ביוני 2014, יום לאחר שנחקר במשטרה במשך שעות בחשד שקיבל מאות אלפי דולרים מאיש העסקים אברהם נניקשווילי, הודיע בן אליעזר על פרישתו מהמרוץ לנשיאות המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ