שרה נתניהו מעידה: מני נפתלי הציע לשלם לעובדי משרד רה"מ כדי שיעידו נגדי

נתניהו מעידה במסגרת התביעה של גיא אליהו, שתבע את משרד ראש הממשלה ואת הסמנכ"ל המושעה עזרא סיידוף על "העסקה בתנאים פוגעניים והפרת חוקי העבודה"

שרון פולבר
כתבת המשפט של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר
כתבת המשפט של "הארץ"

סמנכ"ל משרד ראש הממשלה המושעה עזרא סיידוף ורעיית ראש הממשלה שרה נתניהו מעידים היום (חמישי) בתביעתו של עובד האחזקה לשעבר במעון ראש הממשלה גיא אליהו. הדיון מתקיים בבית הדין האזורי לענייני עבודה בירושלים. אליהו תובע את משרד ראש הממשלה ואת סיידוף באופן אישי בשל מה שהוא מכנה "העסקתו בתנאים פוגעניים והפרת חוקי העבודה".

נתניהו, המעידה בשעה זו, אמרה כי עובדי משרד ראש הממשלה סיפרו לה כי אליהו ואב הבית מני נפתלי, המנהל תביעה דומה נגד משרד רה"מ, הציעו לשלם להם בשביל שיעידו נגדה. כשנשאלה מדוע לא הזכירה זאת בתצהירים שלה, ענתה כי "יש הרבה דברים שלא כתבתי". היא אף העלתה את השאלה כיצד נפתלי מממן את עורכי דינו בתיק, בעיקר מכיוון שטען בעבר שאיש אינו רוצה לשכור את שירותיו. היא רמזה שייתכן כי נוני מוזס, מו"ל ידיעות האחרונות, הוא שמסייע לנפתלי, אך סירבה לומר זאת ישירות לפרוטוקול. בהמשך נשאלה על כל העובדים שעזבו את מעון ראש הממשלה במהלך השנים. לדברי נתניהו, לפחות שתי עובדות עזבו מכיוון שנפתלי הטריד אותן מינית. היא קראה לחקור אותו לגבי נושא זה. מרבית העובדים האחרים, לדבריה, עזבו בעקבות מחלות. על אליהו אמרה נתניהו כי הוא "מהמר כפייתי, משענת קנה רצוץ. מי שמנסה להפיל את בעלי הוא מי שעומד מאחוריו". 

שרה נתניהו ועורכי דינה מגיעים לבית המשפט, היום
שרה נתניהו ועורכי דינה מגיעים לבית המשפט, היוםצילום: אמיל סלמן

כשעורכת דינו של אליהו שאלה אותה מדוע כל האש מכוונת אליה אם מדובר ביד נעלמה המכוונת נגד בעלה, אמרה נתניהו כי "פגיעה בי היא הכי קלה. אני הפכתי שק החבטות של כולם בתקשורת". "שלא הייתי רעיית ראש ממשלה לא היו שום תביעות והיו לי יחסים מצוינים עם כל העובדות", הוסיפה, "אף אחד לא היה רוצה להתחלף איתי. לא כיף להיות שרה נתניהו". בהמשך אמרה כי לחלק מהעובדים שעזבו את המעון היה דחף נקמה. "יש עובדים שלא באים עם כוונה רעה, אבל כשהם יוצאים ממקום עבודה, ואני פסיכולוגית אני יודעת, הם מרירים ורוצים לנקום".

בין היתר, טען אליהו בתביעתו שנדרש לעבוד שעות ארוכות ובשבתות בניגוד לחוק. סיידוף האשים בעדותו את מני נפתלי: "אב הבית בלבד בודק וקובע את השעות, הוא ידע שאסור להם לחרוג". גם נתניהו חיזקה טענה זו, ואף הכחישה כי קראה לאליהו בשעות לילה. "אולי רק אם זה נגע למערכת ההסקה שהיא מורכבת. לא קראתי לו לחמם לי מרק או לומר לילה טוב". סיידוף נשאל גם על נרות הנשמה שנרכשו באלפי שקלים, וסופר עליהם בתביעתו של מני נפתלי. הוא נשאל אם "ההנחיה שהעובדים לא יעזבו את המעון וידליקו נרות בכל חדר בבית כל שנת האבל על אביה של שרה", היתה בידיעתו, והשיב כי חתם על הנרות ו"הנושא נבדק בחשבות המשרד והוא אמר שזה תקין ובסדר".

סיידוף אף טען כי אתי חיים, המבשלת במעון, הועסקה על תקן מנקה. בכך, התייחס לדו"ח שחיבר מבקר המדינה על התנהלות מעון רה"מ, ובו מתח ביקורת על הזמנה מרובה של אוכל מבחוץ על אף קיומה של מבשלת. חיים, שהעידה גם היא בתיק, העידה כי נתניהו הכתה אותה במקרה אחד, ובמקרה אחר, לדברי חיים, היא התעלפה לאחר חילופי דברים סוערים עם נתניהו.

סיידוף הושעה על ידי נציב שירות המדינה לאחרונה עקב החקירה הפלילית בפרשת מעונות ראש הממשלה. במרכז התביעה של אליהו, שהחל לעבוד במעון ראש הממשלה ביוני 2011, ניצבת התנהגותה של אשת ראש הממשלה. עד כה העידו אליהו עצמו, מני נפתלי והמבשלת לשעבר במעון אתי חיים. 

מימין: סיידוף, נפתלי ואליהו בבית הדין בירושלים, היום
מימין: סיידוף, נפתלי ואליהו בבית הדין בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

בכתב התביעה נכתב כי "סביבת העבודה במעון ראש הממשלה יצרה תנאי העסקה פוגעניים שאין הדעת סובלת. מסדרי ניקיון המלווים צעקות, חרפות ועלבונות היו במעון עניין שבשגרה והטילו מורא על כל העובדים. לא פעם הפכו תקריות פעוטות להתפרצויות זעם קשות שיכלו אף להסתיים באירועים חריגים, כמו השלכת כלים שלא הונחו במקומם לרצפה לנגד עיניהם המשתאות של העובדים".

עוד נכתב תביעה כי "הטיפול במזונם של בני המשפחה הוסיף חרדה למתח. כיוון שהתובע נדרש להבטיח שבני הבית יאכלו מזון סטרילי - דהיינו מזון שהוכן ללא מגע יד אדם". מקרים רבים בכתב התביעה נוגעים להתנהלות סביב מזון והגשתו: "בשתי הזדמנויות שונות הוזעק מר אליהו מביתו על ידי גברת נתניהו באישון לילה אחרי חצות. במקרה אחד חויב התובע להגיע חזרה למעון ראש הממשלה כדי לגלות שהוא נדרש לחמם לגב' נתניהו צלחת מרק", נכתב בכתב התביעה. לטענת אליהו, נתניהו אף אמרה לו כי "אתה תחזור כשאני רוצה לאכול".

בחודש ספטמבר הגישה נתניהו תצהיר בנושא, בו טענה כי אב הבית לשעבר מני נפתלי, שגם הוא תבע את משרד ראש הממשלה בגין תנאי העסקתו במעון, הוא זה שהיה אחרי על קביעת היקף שעות העבודה של אליהו, שנטען כי חרגו מהמותר בחוק. בנוסף כתבה נתניהו בתצהירה ש"טענותיו של אליהו, הנוגעות בין היתר 'להשפלה', 'טרטור' ו'מצבי רוח קיצוניים' המלווים ב'התפרצויות זעם' מצדי הן טענות סרק כוזבות חסרות כל בסיס אשר נועדו להכפישני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ